WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Rower dla 6 latka – jak wybrać rower dla takiego dziecka?

31 marzec 2022
#PORADY

Jak prawidłowo dobrać rower dla 6-latka? Czy taka maszyna różni się czymś od rowerów dla dzieci czteroletnich bądź pięcioletnich? Przekonaj się!

Rowery dziecięce to temat, który niejednokrotnie spędza sen z powiek rodzicom. Chcąc wybrać dobry i sprawdzony sprzęt, nie raz trzeba się trochę nachodzić i dokładnie przeanalizować wiele informacji. Dlatego też prezentujemy najważniejsze wytyczne, o których należy pamiętać, wybierając rower dla 6-latka. Tak, aby proces zakupowy był jak najprostszy i przebiegał jak najbardziej płynnie. Przyjrzyjmy się kwestiom technicznym, ale także innym aspektom, o których czasem łatwo zapomnieć, a które mogą mieć kluczowe znaczenie w kontekście rowerowych przygód twojego dziecka. Zobacz, o jakich kwestiach powinieneś pamiętać, dokonując zakupu.

Rower dla 6-latka – czy to odpowiedni wiek?

Na początek odpowiedzmy na pytanie o to, czy sześć lat to właściwy moment, by dziecko mogło cieszyć się swoim pierwszym rowerem. Bez wątpienia tak. Wszak już młodsze, czteroletnie i pięcioletnie dzieci jeżdżą na rowerach. I wcale nie chodzi tu o rowerki trójkołowe czy rowerki biegowe. Tym bardziej sześciolatek będzie mógł się cieszyć urokami jazdy i rozwijać w sobie zamiłowanie do sportu oraz spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dlatego też jeżeli masz wątpliwości co do tego, czy twoje dziecko jest gotowe na taki krok, możesz takowe rozważania porzucić. Bez dwóch zdań jazda na rowerze w tym wieku będzie dla niego wspaniałą zabawą, z której będą płynąć same korzyści. Oczywiście o ile wybierzesz rower i akcesoria rowerowe dla dzieci, dzięki którym maluch będzie bezpieczny i będzie mógł w pełni cieszyć się urokami szosowego sportu.

rower dla dziecka 6 lat

Zobacz: Rowery dla dzieci w ofercie sklepu Decathlon

Rower dla 6-latka – rozmiar kół

Mówiąc o podstawowych kwestiach technicznych, jedną z najważniejszych jest dobranie odpowiedniego rozmiaru kół. W tym względzie należy przede wszystkim zauważyć, że konstrukcja kół w przypadku rowerów dziecięcych jest nieco inna niż w typach rowerów, z których korzystają dorośli użytkownicy. W modelach przeznaczonych dla małych dzieci główka ramy jest umiejscowiona nieco wyżej. Zarazem dziecko nie wyrasta tak szybko ponad kierownicę. To sprawia, że kupując rower dla kilkulatka, nie trzeba go szybko zmieniać na kolejny większy model. Powyższe rozróżnienia mają jednak zastosowanie przede wszystkim do czterolatków i pięciolatków. W przypadku roweru dla 6-latka może zaistnieć potrzeba kupna nowego sprzętu stricte dopasowanego pod konkretne dziecko. Jaka powinna być wielkość kół w przypadku dziecka, które ma sześć lat? To zależy rzecz jasna od rozmiaru malucha. Od tego jak długie ma nogi i ile wynosi jego łączny wzrost. Rowery dla dzieci 16 cali będą odpowiednie dla malców, którzy mierzą mniej niż 115 centymetrów. Z kolei jeżeli wzrost dziecka mieści się w przedziale 115-125 centymetrów, właściwe będą rowery osiemnastocalowe. Sprzęt dwudziestocalowy przeznaczony jest z kolei dla tych młodych amatorów szosy, którzy są nieco wyżsi i mierzą ponad 125 centymetrów. Z kolei rowery dla dzieci 14 cali mogą okazać się nazbyt małe w przypadku sześciolatka.

Rower dla 6-latka a umiejętności i oczekiwania dziecka

Parametry techniczne i wymiary są ważne. Jednak wybierając rower, należy pamiętać, że kluczowe znaczenie ma zdanie jego przyszłego użytkownika. Dziecko musi uznać swój jednoślad za ładny, atrakcyjny i wygodny. To właśnie ono powinno w sklepie dokładnie przymierzać się do sprzętu i dać znać, czy czuje się komfortowo. Niech usiądzie na siodełku, sprawdzi pedały, błotniki i wszystko inne. Nawet rower o najwybitniejszej specyfikacji technicznej okaże się bezwartościowy, jeżeli maluch go nie polubi. To może wydawać się oczywiste, ale nic bardziej mylnego. Łatwo bowiem zapomnieć o zdaniu małego kolarza, kierując się tylko i wyłącznie własnym osądem. A to duży błąd.

rower dziecko 6 lat

Rzecz jasna nie bez znaczenia pozostaje także poziom umiejętności dziecka. To, na ile dobrze już jeździ maluch, może determinować typ rowery, który zostanie zakupiony. Dziecko, które radzi sobie na niewielkich pagórkach i jest względnie wytrzymałe, może zacząć od roweru górskiego. Dla jazdy po płaskich terenach (na przykład w ramach rodzinnych wycieczek) lepszy może się okazać zwykły rower turystyczny. Tu ponownie wielkie znaczenie będzie mieć zdanie samego dziecka.

Rower dla 6-latka – wyposażenie

Jakie akcesoria rowerowe i elementy mają największe znaczenie w kontekście zakupu sprzętu? Przede wszystkim warto zwrócić baczną uwagę na hamulce. Ważne jest, aby były sprawne, a ich obsługa nie sprawiała malcowi problemów. To, czy są to hamulce ręczne, czy też nożne, ma drugorzędne znaczenie. W tym względzie warto po prostu obserwować dziecko i stwierdzić, co mu bardziej odpowiada i z którym typem lepiej się czuje. Nie można zapominać o kwestiach takich jak światła odblaskowe czy też sprawny dzwonek tudzież klakson. Mogą mieć one kluczowe znaczenie w kontekście bezpieczeństwa dziecka na drodze. Kupując rower swojemu dziecku, zadbaj tym samym nie tylko o kask rowerowy dobrej jakości, ale także sprawdź wszystkie akcesoria rowerowe w ramach sprzętu. Ich sprawność ma wielkie znaczenie.

Rower dla 6-latka – podsumowanie

Bezpieczeństwo, sprawność techniczna oraz atrakcyjność sprzętu w oczach małego użytkownika – to najważniejsze wyznaczniki dobrego roweru dla 6-latka. Dokonując zakupu, warto tym samym kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim sprawnością i jakością sprzętu. Rower wytrzymały, wykonany z dobrych materiałów i wygodny z pewnością będzie służyć twojemu dziecku dużo dłużej. I będzie o wiele bardziej bezpieczny!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DLA RODZICÓW

Rozgrzewka na wf - przykładowe zestawy ćwiczeń rozgrzewających dla dzieci

Rozgrzewka na wf - przykładowe zestawy ćwiczeń rozgrzewających dla dzieci
DLA RODZICÓW

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!
DLA RODZICÓW, HULAJNOGI

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka?

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu