WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Rower dla 8 latka – jaki spełni jego oczekiwania?

31 marzec 2022
#PORADY

Jaki kupić rower dla 8-latka? Jeżeli jesteś rodzicem, który zadaje sobie to pytanie, zapoznaj się z najbardziej podstawowymi poradami! Dobierz odpowiedni sprzęt dla swojej pociechy! Rowery dla dzieci to często rzecz niełatwa do dobrania. Z jednej strony dlatego, że przy zakupie tego rodzaju asortymentu należy zwrócić uwagę na szereg różnorodnych kwestii dotyczących z budową jednośladu oraz doborem akcesoriów. Po drugie zaś dlatego, że mali amatorzy dwóch kółek mają swoje własne często niełatwe do spełnienia życzenia.

Sprawa wygląda prościej, gdy mowa jest o dzieciach młodszych. Takich jak czterolatkowie, pięciolatkowie, czy nawet sześciolatkowie. Co jednak gdy trzeba kupić rower dla 8-latka, który nie będzie tak łatwo słuchać porad starszych i mądrzejszych rodziców? Oto kluczowe aspekty, na które powinieneś zwracać uwagę, by twoje zakupy okazały się prostsze, przyjemniejsze i przede wszystkim bardziej efektywne.

Rower dla 8-latka. Zasada nr 1 – rower dla dziecka, nie dla ciebie!

Pierwsza reguła, którą w tym miejscu wskażemy, może wydawać się kontrowersyjna, ale warto się nad nią pochylić i dokładnie przeanalizować. Niejednokrotnie rodzice, oczywiście dbając o dobro dziecka, zapominają, że rower, który kupują, nie jest przeznaczony dla nich, ale przede wszystkim ma służyć malcowi. Różnorodne parametry techniczne czy te dotyczące bezpieczeństwa są rzecz jasna bardzo istotne, nie mogą jednak przesłaniać innej ważnej wartości – atrakcyjności sprzętu dla dziecka. Niezależnie czy mowa tu o dziewczynce, czy chłopcu. Dziecko w wieku 8 lat nie oczekuje już małego rowerka, ale pełnoprawnego odpowiadającego mu roweru dziecięcego.

Kupując rower dla 8-latka, licz się z jego zdaniem. Pozwól córce lub synowi na samodzielne wypróbowanie różnego rodzaju sprzętów. Zwracaj rzecz jasna baczną uwagę na specyfikację techniczną sprzętu. Pamiętaj jednak, że późniejsze korzystanie z niego ma przede wszystkim być frajdą dla dziecka. Tym samym frajdę powinien stanowić również proces zakupowy. Możesz się przy tym zdziwić, jak bardzo sprecyzowane preferencje będzie mieć twoje dziecko. Wydawać by się mogło, że ośmiolatek nie wie jeszcze wiele na temat zmiany biegów, przerzutek czy charakteru sprzętu. Tymczasem starsze dzieci często dokładnie wiedzą, czego chcą.

rower dziecko 8 lat

Rower dla 8-latka – wielkość kół oraz budowa sprzętu

Gdy mowa jest o rowerach dla młodszych dzieci, popularne są modele, w których koła mają szesnaście czy osiemnaście cali. Tymczasem dla ośmiolatka nawet rower dwudziestocalowy może okazać się zdecydowanie za mały. Dzieci w tym wieku są wyższe i wszak nader szybko rosną. W związku z tym bardzo popularnym rozwiązaniem są rowery o rozmiarze kół wynoszącym 24 cale. Większość użytkowników odbiera je jako optimum. Gdy mowa o konstrukcji często czyniący zakup staje przed dylematem, czy lepiej zdecydować się na ramę wykonaną z metalu, czy też na konstrukcję aluminiową. Nie jest prawdą, że tylko konstrukcja metalowa zapewni stabilność i wytrzymałość roweru. Niezależnie od rozmiaru ramy. Co więcej, może się okazać, że sprzęt będzie zwyczajnie zbyt ciężki dla malca, a tym samym niedostatecznie zwrotny i wygodny. Konstrukcja aluminiowa to idealny kompromis między wytrzymałością materiału a lekką wagą.

Rower dla 8-latka – hamulce i napęd

Niezależnie od tego czy mówimy o rowerach górskich, czy też o rowerach turystycznych, nie bez znaczenia pozostaje kwestia napędu, a także hamulców, z których będzie korzystać dziecko. Gdy mowa jest o napędzie, warto przywołać coraz bardziej popularne rozwiązanie stosowane w wielu modelach rowerów, także wśród dorosłych. Polega ono na rezygnacji z napędu na tylne koła i skupieniu się jedynie na napędzie przednim. Wbrew pozorom ta opcja może okazać się korzystna w przypadku młodych użytkowników dwukołowców. Opanowanie jednej przerzutki może okazać się bardzo łatwe i zapewnić swobodę jazdy. A co za hamulcami? W tej materii znaczenie ma przede wszystkim to, jak wygodny będzie dany mechanizm hamulcowy dla użytkownika. Zwróć uwagę, jak twoje dziecko radzi sobie z hamulcami w danym modelu roweru. Czy działają płynnie i bezproblemowo oraz, czy naciskanie nie sprawia dziecku trudności.

jaki rower dla 8 latka

Rower dla 8-latka – dodatkowe akcesoria

Konstrukcja roweru i parametry techniczne są ważne, ale nie można zapominać także o innych elementach związanych z wyposażeniem młodego rowerzysty. Możemy do nich zaliczyć między innymi tak istotną rzecz jak kask rowerowy. Dobry kask jest lekki i wygodny, ale zarazem wytrzymały, tak by skutecznie ochraniać głowę w razie wypadku. Nie chodzi o to, by kask był drogi. Kupując go, warto jednak zweryfikować, czy posiada odpowiednie unijne atesty świadczące o jego jakości. To dotyczy zresztą wszelkich innych zabezpieczeń rowerowych. Jakość jest zresztą kluczowa także w przypadku innych komponentów takich jak siodełka, amortyzatory czy błotniki. Dobra jakość sprzętu to większy komfort jazdy na rowerze. Kolejna kwestia to odzież rowerowa. W przypadku ośmiolatków, którzy mogą udawać się już w dalsze wędrówki, to kwestia niepozbawiona wagi. Wygodna odzież w rodzaju bluz rowerowych, spodni rowerowychczyrękawiczek rowerowych może stanowić o tym, że przejażdżki urządzane z dzieckiem będą bardziej komfortowe. Co za tym zaś idzie, maluch nie straci zapału do sportu i podróży.

Rower dla 8-latka – podsumowanie

Rower dla 8-latka to ważny wybór. Tak dla małego kolarza jak też dla rodziców. Jako rodzicowi zależy ci przecież na komforcie oraz bezpieczeństwie twojej pociechy. Kupując rower, pamiętaj o zaakcentowanych przez nas kwestiach i zwracaj uwagę na dane podawane przez producentów. A wtedy twoje dziecko będzie się długo cieszyć zakupionym sprzętem.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Czy można myć rower na myjni?

Czy można myć rower na myjni?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu