WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

W jakim wieku dziecko może zacząć uprawiać sport?

03 wrzesień 2018
#PORADY

Wiemy dobrze, że aktywność fizyczna jest dobra dla dzieci. Co jednak z aktywnością bardziej zaawansowaną? Z treningami? Zawodami?

Do 7. roku życia: raczej aktywność fizyczna niż sport

W przypadku małych dzieci (w wieku od 1 do 7 lat) chodzi przede wszystkim o to, by się wyszalały: bawiąc się w parku, odgrywając pokaz tańca, jeżdżąc do szkoły na hulajnodze… „Mówimy tu o aktywnościach bez określonej struktury, w których nie ma żadnych zasad, a najważniejsza jest zabawa” – podsumowuje Adrien Lelong, osteopata z COPS (Centrum Osteopatii i Posturologii Sportowej) w Lille (Francja). „Sport jest dobrym sposobem doświadczania świata zewnętrznego. Odkrywania wrażeń, miejsc, ludzi… Śmiało próbuj różnych sportów, by odnaleźć ten, który będzie miał największy wpływ na rozwój Twojego dziecka”. Aby jednak dostosować aktywność do możliwości malucha, sport może on zacząć uprawiać w wieku około 5-6 lat. „Jest całkowicie możliwe delikatne wprowadzanie dziecka w świat sportu” – twierdzi Grégory Dupas, osteopata i posturolog. Pod jednym warunkiem: „Pamiętaj, że jeśli zaczynacie zbyt wcześnie, ciało dziecka jest bardzo gibkie, a zatem delikatne”.

Fot 1. Materiał własny | Od pierwszego do siódmego roku życia najważniejsza jest aktywność w formie zabawy

7 lat – wiek uznawany za odpowiedni, aby zacząć uprawiać sport

Wiek mądrości? Wiek równowagi, koordynacji i przede wszystkim siły… „Nie ma żadnych przeciwwskazań, dodaje Adrien Lelong, o ile dziecko co roku odwiedza lekarza, który sprawdza, czy nie pojawiły się żadne problemy. Nawet dzieci z astmą czy cukrzycą mogą uprawiać sport. Oczywiście konieczne są wtedy pewne modyfikacje, ale z psychologicznego punktu widzenia efekty będą bardzo pozytywne”.

Fot 2. Materiał własny |  Kiedy dziecko ma 7 lat śmiało możesz proponować mu bardziej sportowe aktywności

Od 8 do 12 roku życia: doskonalenie

Po tym wstępnym etapie dziecko w wieku 8-12 lat może doskonalić swoje umiejętności, a nawet brać udział w zawodach. Ważne jest jednak, by trening rozpoczynał się rozgrzewką, a kończył rozciąganiem i regeneracją. Jakkolwiek zdolne i sprawne jest dziecko (jak pewnie wchodzi na matę do judo, wskakuje na kucyka lub prezentuje nowy układ taneczny), ryzyko kontuzji nadal istnieje. Niezależnie od wieku małego sportowca ważne są także regularne wizyty kontrolne u osteopaty, aby mieć pewność, że jego organizm i postawa rozwijają się prawidłowo. To dobry sposób na zadbanie o zdrowie dziecka i ograniczenie jego fizycznych dolegliwości w dorosłym życiu…

Fot 2. Materiał własny |  Ósmy do dwunastego roku życia to dobry czas na doskonalenie umiejętności sportowych

Podziel się z nami swoim doświadczeniem. Jak sobie radzi Twoje dziecko? A Ty poznałeś smak sportu w dzieciństwie czy dopiero później? Opowiedz nam o tym! 🙂 

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DLA RODZICÓW

Przygotuj swojego piłkarza do powrotu na boisko

Przygotuj swojego piłkarza do powrotu na boisko
DLA RODZICÓW

Rozgrzewka na wf - ćwiczenia rozgrzewające dla dzieci

Rozgrzewka na wf - ćwiczenia rozgrzewające dla dzieci
DLA RODZICÓW

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu