WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Zajęcia sportowe dla dzieci – na jakie zajęcia warto zapisać dziecko?

15 wrzesień 2021

Zapisując dziecko na zajęcia dodatkowe, zapewniasz mu rozrywkę i powodujesz, że maluch rozwija się w określonym kierunku. Być może dana aktywność zainteresuje go na poważnie. Szczególnie warto postawić na sport, którego wielu pociechom brakuje na co dzień. Jakie zajęcia dla dzieci wybrać, aby chętnie na nie uczęszczały i czerpały z nich korzyści?

Zajęcia sportowe dla dzieci

Każdy rodzaj aktywności może oddziaływać pozytywnie na rozwój dziecka, jego kondycję, sylwetkę, a także kształtować pewne cechy, które wiążą się z uprawianiem danego sportu. Zatem, o ile maluch rzeczywiście angażuje się w ćwiczenia, może czerpać z tego wyłącznie korzyści. Pytanie jednak: jakie zajęcia sportowe dla dziecka wybrać? Oto nasze propozycje.

Piłka nożna

To sport kochany przez miliony Polaków, w którym mamy jednego z najlepszych zawodników na świecie. Szkółki piłkarskie w naszym kraju działają prężnie – zajęcia organizowane są już nawet dla maluchów, które mają 3 lata, ale wtedy trening polega na zabawie z piłką. Na poważne ćwiczenia przychodzi czas w momencie, kiedy dziecko jest trochę starsze. Wtedy już maluchy mogą rozgrywać pomiędzy sobą mecze. Piłka nożna uczy dyscypliny, zespołowości, poprawia koncentrację i gibkość.

To aktywność zarówno dla kilkulatków, jak i dla młodzieży. Maluchy w pierwszych klasach szkoły podstawowej rozgrywają już mecze z rówieśnikami. Do uprawiania tej aktywności zapewnij dziecku obuwie piłkarskie na różne nawierzchnie, getry, ochraniacze, rękawice bramkarskie (o ile gra na tej pozycji) i piłkę.

Zajęcia z piłki nożnej dla chłopców

Karate

Bardzo popularnym sportem wśród dzieci jest również karate. Czy sztuki walki to dobry wybór? Zdecydowanie tak. Dzięki temu maluch nie tylko będzie potrafił się obronić w razie ataku, ale również poprawi wydolność, nauczy się samodyscypliny, będzie lepiej radzić sobie ze strachem. Niekoniecznie musi to być karate, możesz zdecydować się na judo czy aikido.

Treningi zaczynają się od gier i zabaw organizowanych już dla przedszkolaków, natomiast w przypadku starszych dzieci, od 5 do 6 lat, przybierają formę nauki tej japońskiej sztuki walki. Jeśli chcesz, aby Twoja pociecha uczęszczała na takie zajęcia sportowe dla dzieci, to kup jej kimono do karate, nagolennik z osłoną na stopy, napięstniki i ochraniacze stóp.

dzieci trenujące karate

Gimnastyka

Szkoły organizują również zajęcia z gimnastyki sportowej. To ciekawa forma aktywności zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców, ale częściej takie dodatkowe zajęcia sportowe dla dzieci wybierają dziewczynki. Taka forma aktywności jest odpowiednia już dla przedszkolaków, ale raczej mających 5–6 lat. Na początek nauka odbywa się w formie zabawy, a następnie dzieci uczą się coraz bardziej zaawansowanych ćwiczeń.

Gimnastyka przygotuje ciało dziecka do uprawiania innych sportów. Maluch odniesie wiele korzyści dzięki takiej aktywności. Ćwiczenia tego typu m.in. niwelują i zapobiegają wadom postawy, kształtują gibkość, skoczność. Do tego sportu dziecko potrzebuje spodenek do gimnastyki sportowej, koszulki do gimnastyki i butów do gimnastyki. Natomiast wszelkie akcesoria zapewniają raczej szkoły, które organizują zajęcia.

Taniec

Taniec to ciekawe zajęcia sportowe dla dzieci, na które uczęszczają zarówno chłopcy, jak i dziewczynki, natomiast w najmłodszych grupach zazwyczaj więcej jest tych ostatnich. Są one organizowane nawet dla przedszkolaków, którzy są w stanie z wiekiem opanowywać coraz bardziej zaawansowane układy. Możesz zapisać dziecko na zajęcia z baletu, hip-hopu i innych tańców. Nie ulega żadnym wątpliwościom, że jeśli tylko maluch jest zainteresowany taką aktywnością, to odniesie dzięki niej wiele korzyści.

Opanowanie różnych rodzajów tańca przyda mu się w przyszłości. Ponadto zwiększy to jego koordynację ruchową, koncentrację, pewność siebie. Na początek maluch potrzebuje wyłącznie wygodnego obuwia sportowego i odzieży do tańca. Natomiast, kiedy dziecko zaangażuje się w tę aktywność, będzie uczestniczyć w zawodach, to wtedy może już być potrzebna inwestycja w odpowiednie buty do tańca.

Jazda konna

W całej Polsce działają stadniny, które cieszą się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. To inny rodzaj dyscypliny sportowej niż poprzednie, gdyż wymaga umiejętności współpracy ze zwierzęciem w celu wykonywania określonych ćwiczeń. Pierwsze lekcje z koniem to dobre rozwiązanie dla dzieci, które mają 4–5 lat. Pamiętaj jednak, że maluchy jeżdżą na kucykach, a nie na koniach typowego wzrostu. Uprawianie takiej aktywności rozwija wiele grup mięśni – między innymi pozwala wypracować silne nogi.

Dzięki jeździe konnej dziecko nauczy się utrzymywania prawidłowej, wyprostowanej postawy, a także umiejętności współpracy – w tym przypadku ze zwierzęciem. Co jest potrzebne podczas treningów? Twoje dziecko nie musi mieć wszystkiego od razu, ale z czasem może pojawić się potrzeba zainwestowania w bryczesy (spodnie), toczek (nakrycie głowy), buty do jazdy konnej, rękawiczki jeździeckie czy ostrogi.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DLA RODZICÓW

Rozgrzewka na wf - przykładowe zestawy ćwiczeń rozgrzewających dla dzieci

Rozgrzewka na wf - przykładowe zestawy ćwiczeń rozgrzewających dla dzieci
DLA RODZICÓW

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!
DLA RODZICÓW, HULAJNOGI

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka?

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu