WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

4 dobre powody, by wypróbować indoor cycling

29 maj 2019
#PORADY

Jakie są zalety cyclingu, czyli tych modnych zajęć z jazdy na rowerze indoor? Odkryj 3 dobre powody, dla których warto brać udział w takich zajęciach.

  1. Indoor cycling: co to jest?
  2. Jak wyglądają zajęcia z cyclingu?
  3. Dlaczego warto uprawiać indoor cycling?

Indoor cycling: co to jest?

Indoor cycling lub RPM to zajęcia z jazdy na rowerze w klubie (w sali), podczas których używamy rowerów stacjonarnych, jedziemy w grupie, słuchając muzyki. Nad proponowanymi ćwiczeniami czuwa trener sportowy. Ćwiczenia opierają się na wydolności układu oddechowego oraz pracy mięśni (szczególnie dolnych partii ciała). Intensywność ćwiczeń jest zróżnicowana, by precyzyjnie symulować jazdę na rowerze.

Ta dyscyplina sportowa jest bardzo efektywna; jest to rodzaj treningu, który przygotowuje do wyjścia na rower lub wędrówki, ale także pozwala szybko stracić na wadze. Zajęcia nie wymagają żadnego ruchu technicznego czy wykonywania szczególnie trudnych pozycji. W żadnym stopniu nie przyczyniają się do powstawania urazów w układzie kostno-stawowym i dlatego są odpowiednie nawet dla osób, u których pojawiają się bóle na wysokości pleców.

Fot 1. Materiał własny | Jest to rodzaj treningu, który przygotowuje do wyjścia na rower lub wędrówki, ale także pozwala szybko stracić na wadze

Jak wyglądają zajęcia z cyclingu?

Jedne zajęcia z indoor cyclingu trwają od 30 do 80 minut. Podczas treningu pedałujemy rytmicznie do odpowiedniej muzyki, która utrzymuje intensywność wysiłku na odpowiednim poziomie. Praca opiera się na różnych pozycjach i rytmie ćwiczeń. Po fazach przyspieszenia (sprintu), podczas których przyspiesza nam tętno, następują fazy aktywnej regeneracji. Tor jazdy ma na celu odtworzenie realnej jazdy na rowerze, dlatego zawiera podjazdy pod górkę, zjazdy oraz jazdę po płaskim terenie.

Indoor cycling, będąc zarówno prostą, jak i wydajną dyscypliną sportową, wymaga zaledwie jednego niezbędnego narzędzia: oporu – pokrętła, które sprawi, że pedałowanie będzie łatwiejsze lub trudniejsze. Ustawia się je indywidualnie, co pozwala każdemu dopasowywać intensywność jazdy do własnego poziomu.

Fot 2. Materiał własny |  Podczas treningu pedałujemy rytmicznie do odpowiedniej muzyki, która utrzymuje intensywność wysiłku na odpowiednim poziomie

Dlaczego warto uprawiać indoor cycling?

Wsparcie układu krążenia

Wróć do formy lub zwiększ swoje osiągi dzięki indoor cyclingowi.  Jest to sport wspaniale wpływający na układ krążenia. Dzięki tego rodzaju treningom Twoje ciało staje się bardziej wytrzymałe, odporniejsze, a przede wszystkim bardziej wydajne, jeśli chodzi o wysiłek. Stopniowo Twój oddech będzie się poprawiać, rozwiniesz swoją wytrzymałość i będziesz stymulować krążenie krwi.

Rada od trenera: osobom chcącym rozpocząć indoor cycling gorąco polecamy, aby najpierw przez jeden miesiąc trenowały cardio.

Fot 3. Materiał własny | Dzięki tego rodzaju treningom Twoje ciało staje się bardziej wytrzymałe, odporniejsze, a przede wszystkim bardziej wydajne, jeśli chodzi o wysiłek

Możliwość spożytkowania energii

Lubisz bardzo aktywnie trenować? Koniecznie wypróbuj indoor cycling: te zajęcia są doskonałe, jeśli chcesz się wyżyć oraz poprawić swoją wewnętrzną siłę. Możesz poprawić swoje wyniki, pokonując nawet 25 km w trakcie jednych zajęć. Nie musisz o niczym myśleć: uprawiając cycling, nie musisz skupiać się na koordynacji czy na sposobie wykonywania ruchów – po prostu pedałujesz!

Utrata wagi

Indoor cycling to niezawodny sposób na utratę wagi w jak najkrótszym czasie. Dzieje się tak dlatego, że sport ten łączy pracę mięśni z pracą układu oddechowego, czyli dwóch elementów niezbędnych przy chudnięciu. Intensywność ćwiczeń oraz czas trwania wysiłku przyczyniają się do znacznego spalania kalorii (średnio 700 kalorii podczas jednych zajęć, w zależności od Twojej wagi i poziomu zaawansowania… ale także od Twojego zaangażowania!).

Jest to sport, którego należy spróbować, jeśli chcemy pozbyć się zbędnych kilogramów i czuć się dobrze w swoim ciele, gdyż tego rodzaju trening poprawia samopoczucie przez uwalnianie maksymalnej ilości endorfin, czyli hormonu szczęścia.

Fot 4. Materiał własny | Indoor cycling to niezawodny sposób na utratę wagi w jak najkrótszym czasie

Rzeźbienie ciała

Indoor cycling przyczynia się nie tylko do utraty wagi, jest także odpowiedni dla tych, którzy chcą ujędrnić dolne partie ciała: nogi czy pośladki, przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony stawów. Wraz z kolejnymi treningami ta pozwalająca ujędrnić ciało metoda zwiększy Twoją siłę oraz wytrzymałość mięśni, nie powodując ich przyrostu.

Teraz już wiesz, że warto przez cały rok uprawiać indoor cycling – sport, który pozwoli Ci utrzymać linię i zachować formę. Jest to idealna aktywność sportowa dla osób, które chcą pozbyć się stresu, spożytkować energię, bardziej się spocić i po prostu dobrze się bawić. Oczywiście jeśli chcesz zobaczyć zmiany, musisz uprawiać indoor cycling co najmniej 2 razy w tygodniu i uzupełniać go treningiem wytrzymałościowym (treningiem o niskiej intensywności, jak stretching czy joga) oraz ćwiczeniami ogólnymi, wzmacniającyim górne partie ciała.

A co najlepsze możesz trenować także u siebie w domu. Koniec z wymówkami! Teraz możesz jeździć na rowerze w każdą pogodę! 🙂

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

FITNESS

Jak wybrać rower stacjonarny?

Jak wybrać rower stacjonarny?
FITNESS

Rozgrzewka przed treningiem — najlepsze ćwiczenia

Rozgrzewka przed treningiem — najlepsze ćwiczenia
FITNESS

Czy pompki można robić codziennie?

Czy pompki można robić codziennie?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu