WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Bieżnia elektryczna - jak wybrać bieżnię do biegania w domu?

17 sierpień 2020

Domowa bieżnia elektryczna to sposób na biegania o każdej porze dnia, niezależnie od godzin otwarcia siłowni czy złej pogody. Jaką bieżnię kupić, aby był to dobry zakup? Na co zwracać uwagę, wybierając bieżnię elektryczną do domu?


Jaką bieżnię wybrać do domu?

Bieżnia elektryczna posiada pas biegowy napędzany jest przez silnik. To oznacza większą wygodę użytkowania, ale też nieco większą cenę niż w przypadku bieżni mechanicznej. Warto jednak przemyśleć ten zakup. Najlepsze bieżni elektryczne pozwalają na osiąganie fajnych wyników treningowych oraz są dobrze zabezpieczone przed wypadkami. Wybierając bieżnię elektryczną, zwracamy uwagę na:

  • moc silnika – bieżnia o mocy do 2 km to sprzęt do lekkiego truchtu, urządzenia o większej mocy wybieramy do szybkich biegów,
  • nośność – podawana w kilogramach, wystarczy ją dopasować do masy ciała,
  • rozmiar pasa biegowego – im szerszy, tym wygodniejszy, ale czasem ogranicza nas miejsce w domu, tutaj patrzymy też przede wszystkim na długość, im wyższy mamy wzrost – tym dłuższy wybierajmy pas,
  • prędkość – czyli maksymalne możliwe tempo bezpieczne na danej bieżni,
  • nachylenie – maksymalne nachylenie pasa biegowego względem podłoża, jeśli chcemy ćwiczyć pod bieganie w terenie górskim, wybierajmy bieżnie z możliwością mocnego nachylenia,
  • dodatkowe wyposażenie, tzw. gadżety,
  • cenę.

Ile kosztuje bieżnia? Średni koszt dobrego sprzętu zaczyna się od tysiąca złotych. Najpopularniejsze bieżnie elektryczne mieszczą się w przedziale cenowym 2 000 – 3 000 zł.

Jak używać bieżni elektrycznej w domu?

Najlepsza bieżnia do domu się nie sprawdzi, jeśli nie będziemy wiedzieli, jak jej używać. Na szczęście to sprzęt bardzo prosty w obsłudze. Bieżnię uruchamiamy za pomocą specjalnego przycisku na panelu głównym. Następnie dostosowujemy tempo – na początek idziemy spokojnym marszem, dopiero później zwiększamy parametry i przyspieszamy. Na bieżnię wchodzimy dopiero po jej uruchomieniu. Zawsze biegniemy środkiem pasa, aby uniknąć wypadku. Jeśli bieżnia ma rączki, można się ich przytrzymać, ale nie trzeba.

Co ciekawe, bieganie na bieżni elektrycznej jest dobrym treningiem dla biegaczy mających problem ze stawami. Podczas biegu na miękkiej taśmie stawy są poddawane mniejszym obciążeniom, nie musimy też uważać na nierówności.

Dlaczego warto mieć bieżnię elektryczną w domu?

Bieżnia to świetny sposób na budowę kondycji i szybkie spalanie kalorii. Bieganie dobrze redukuje wagę, oczywiście jeśli do treningów dołączymy też pełnowartościową dietę biegacza. Jeśli mamy bieżnię elektryczną, możemy biegać o każdej porze i w każdą pogodę. Zimą omija nas uciążliwe bieganie na mrozie.

Oczywiście trzeba mieć na uwadze zwiększone rachunki za prąd oraz mniej miejsca w domu. Nawet jeśli wybierzemy mały model bieżni, wciąż będziemy musieli wygospodarować wolny kawałek pokoju z łatwym dostępem. Jednak zalety bieżni elektrycznej doceniło wielu jej przeciwników… podczas lockdownu. Pandemia koronawirusa pokazała, że nie zawsze możemy wyjść swobodnie pobiegać. Takie sytuacje zdarzają się rzadko, ale pamiętajmy: bieżnia w domu to niezależność treningowa. Możemy biegać na niej tak długo, jak mamy ochotę! Nie ograniczają nas zniecierpliwione spojrzenia innych osób ćwiczących na siłowni (a bieżnie są często najbardziej oblegane). Poza tym jesteśmy jedynymi użytkownikami własnej bieżni i nie musimy martwić się o to, czy na pewno została ona zdezynfekowana – tak jak ma to miejsce na niektórych siłowniach.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

FITNESS

Odkryj kolekcję fitness Moniki Kołakowskiej

Odkryj kolekcję fitness Moniki Kołakowskiej
FITNESS

Trening oporowy – poznaj najważniejsze zasady

Trening oporowy – poznaj najważniejsze zasady
FITNESS

Rozgrzewka przed treningiem — najlepsze ćwiczenia rozgrzewkowe

Rozgrzewka przed treningiem — najlepsze ćwiczenia rozgrzewkowe

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu