Umięśnione barki sprawiają, że sylwetka wygląda atrakcyjnie. Jeśli są one potężne, to znaczy że dana osoba wykonuje trening na tę część działa. Poprzez systematyczną aktywność możesz ukształtować barki, z których będziesz dumny. Ćwiczenia możesz robić zarówno w domu, jak i na siłowni. Sprawdź, jaki trening jest dobry na barki.
To, jaki wynik uda Ci się uzyskać, zależy nie tylko od jakości i systematyczności treningu, ale również od Twojej budowy ciała i od czynników genetycznych. Ważny jest także rozstaw barków. Zatem możliwe, że nawet podstawowe ćwiczenia szybko przyniosą efekt w Twoim przypadku, ale może być i tak, że długo będziesz kształtować i rozwijać mięśnie.
Przed rozpoczęciem treningu pamiętaj o rozgrzewce. Poświęć na nią około 10 minut. W tym czasie wykonuj ćwiczenia, które rozciągają mięśnie pleców i rąk. Możesz również robić wymachy i krążenia ramion. W przypadku amatorskiego treningu możesz jak najbardziej łączyć ćwiczenia na różne partie mięśni, a także z czasem zwiększać obciążenie.
Kiedy już przejdziesz do docelowego treningu, to pamiętaj o odpowiedniej technice wykonywania ćwiczeń. Warto obserwować postawę w lustrze lub skorzystać z sugestii trenera na siłowni, który podpowie, czy prawidłowo robisz poszczególne ćwiczenia. Pamiętaj również o uwzględnieniu w treningu wszystkich trzech aktonów barków – przedniego, bocznego i tylnego. Nie ma uniwersalnego treningu na wszystkie trzy jednocześnie.
Najłatwiej, bez konieczności inwestycji w sprzęt, możesz ćwiczyć na siłowni, gdzie masz do dyspozycji nowoczesne akcesoria do treningu siłowego. Oczywiście w każdym przypadku może on być inny. Często na poszczególnych przyrządach znajdziesz informację, jakie należy wykonywać na nich ćwiczenia, na jaką partię mięśni i jak powinno być ustawione przy tym ciało. W razie wątpliwości zapytaj o tę kwestię trenera. Na siłowniach znajdziesz różne maszyny do ćwiczeń – do treningu mięśni obręczy barkowej czy takie, w których ściągasz ramiona z góry.
Oczywiście wiele ćwiczeń możesz wykonać bez tych sprzętów – za pomocą hantli lub sztangi. Podstawowy zestaw ćwiczeń na barki może obejmować:
Nic nie stoi na przeszkodzie, by uzyskać satysfakcjonujące efekty treningów w domu. Oczywiście możesz korzystać przy tym z samodzielnie przygotowanego obciążenia w postaci np. dużych butelek wypełnionych wodą, ale jest to rozwiązanie dalekie od idealnych. Warto abyś posiadał chociaż ławkę do ćwiczeń i zestaw hantli, co ułatwi Ci pracę nad kształtowaniem sylwetki. Możesz wykonywać m.in. takie aktywności jak:
Masz hantle? Zatem potrzebujesz trochę wolnej przestrzeni i możesz rozpocząć trening. Zaletą ćwiczeń na barki z hantlami jest m.in. to, że możesz je wykonywać w swoim domu. Oto co możesz robić:
Treningi warto urozmaicać, co możesz osiągnąć w różny sposób. Ciekawym pomysłem mogą być ćwiczenia z gumą na barki. Chodzi o zastosowanie tzw. taśm oporowych. Czy gumy, które masz, nadają się do tego? Jeśli stawiają opór, to jak najbardziej. Oto przykładowe ćwiczenia na barki dla kobiet i mężczyzn z zastosowaniem taśm oporowych:
Trening na barki bez sprzętu daje Ci możliwość kreatywnego podejścia do tej aktywności, ale mając atlas do ćwiczeń, osiągniesz więcej. Posiadasz sztangę? Oto, jakie ćwiczenia na barki ze sztangą możesz wykonać:
Jednoczesny trening barków i bicepsa? Wielu ćwiczących decyduje się na takie połączenie. Możesz podczas jednego treningu zrealizować plan dla obu tych partii mięśni. Jakie ćwiczenia na barki i biceps możesz wykonywać? Oto przykłady:
Oczywiście Twój trening może składać się z wielu ćwiczeń. Możesz dostosować je do swojej kondycji i preferowanych aktywności.
Innym połączeniem jest jednoczesny trening barków i pleców. Możesz robić m.in. ćwiczenia z hantlami, które będą wymagającą dla mięśni aktywnością. Dobrym przykładem jest unoszenie hantli nad głową. Wyprostuj plecy, nogi ustaw w rozkroku na szerokość bioder i ugnij lekko kolana. Unieś hantlę na wysokość głowy. Następnie zacznij podnosić rękę wyżej, ale nie dopuść do wyprostowania łokcia. W kolejnym kroku opuść ręce do pozycji wyjściowej.
Ćwiczenia na barki możesz wykonywać zarówno w domu, jak i na siłowni. Jeśli planujesz to robić w mieszkaniu, to wówczas zainwestuj w hantle, drążki do podciągania, ławeczkę czy sztangę. Bez względu na to, gdzie trenujesz, zakup odzież do ćwiczeń: koszulkę, spodenki. Warto aby to była odzież termoaktywna, oddychająca i szybkoschnąca. Dbaj o systematyczność, a zapewne w stosunkowo krótkim czasie zauważysz efekty.