WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Ćwiczenia na łydki – poznaj najlepsze ćwiczenia

21 marzec 2022

Łydki to jedna z tych partii ciała, o których łatwo zapomnieć podczas treningu. Jednak jeżeli chcesz mieć wysportowane i równomiernie rozwinięte ciało, nie powinieneś ich ignorować. Poznaj skuteczne ćwiczenia na łydki.

Ćwiczenia na łydki nie są ani skomplikowane, ani czasochłonne. Tymczasem ich odpowiednie prowadzenie sprawi, że twoje nogi będą wyglądać o wiele lepiej. O tych partiach mięśni łatwo zapomnieć, ale z pewnością nie warto tego robić. Bowiem to właśnie tego typu mniejsze elementy i niuanse jak wyćwiczone łydki stanowią o tym, że całe ciało wygląda naprawdę harmonijnie i symetrycznie.

O czym należy pamiętać przy ćwiczeniach na łydki? Jak właściwie zbudowane są te mięśnie? Jakie są najważniejsze rodzaje błędów, których powinieneś się wystrzegać przy tego rodzaju treningu? Poznaj odpowiedzi na te pytania i efektywnie rozwijaj swoje ciało.

lydki cwiczenia

Ćwiczenia na łydki a znaczenie tych mięśni

Po raz kolejny można powtórzyć, jak bardzo niedocenianymi mięśniami są łydki. Często wynika to z niezrozumienia tego, jak wiele funkcji posiadają i z wagi roli, którą odgrywają w ludzkim organizmie. W strefie głębokiej łydki znajdziesz mięsień podkolanowy, który odpowiada za poprawne funkcjonowanie twoich kolan, w tym za ich uginanie. W innej części łydki znajdują się ścięgna, które są powiązane ze ścięgnem Achillesa. Jak więc widzisz, te mięśnie warto ćwiczyć. Nie tylko dla wyrobienia sylwetki i siły, ale także dla ogólnej dobrej kondycji twojego organizmu.

Łydki nieco różnią się od pozostałych mięśni, które regularnie trenujesz. Aby doprowadzić do rozwoju mięśnia i przyrostu jego masy, trzeba bardzo wielu powtórzeń. Ćwiczenia na łydki wymagają więc wiele cierpliwości. Jednak jak zauważyliśmy powyżej – są bardzo istotne tak dla symetrii twojego ciała jak i dla jego zdrowia.

Ćwiczenia na łydki – budowa mięśnia

Mięśnie te składają się aż z trzech różnych grup mięśniowych. Są to mięśnie strzałkowe, tak zwane prostowniki, a także tylna część mięśnia, w tym zginacze, czy mięsień płaszczkowaty. To właśnie ta ostatnia część odgrywa kluczowe znaczenie w przypadku łydek i związanego z nimi treningu. Jest to także największa oraz najbardziej istotna część łydki. To właśnie ona jest powiązana z funkcjonowaniem twoich kolan. To także część tylna ma charakterystyczny wypukły kształt, który stanowi o wyglądzie twoich nóg.

Tym samym to właśnie na tę część będzie położony największy nacisk w trakcie ćwiczeń łydek.

To ją będziesz starał się doprowadzić do odpowiedniej formy, tak by była właściwie wyeksponowana. Ale wartość estetyczna to nie wszystko. Silne łydki podtrzymują twoje kolana, co ma niebagatelne znaczenie w kontekście innych ćwiczeń, choćby podnoszenia sztangi. Ćwiczenia na łydki nie tylko sprawią, że będziesz wyglądać lepiej, zwiększysz także swoją wytrzymałość w kontekście treningu obciążającego kolana.

jak cwiczyc na lydki

Ćwiczenia na łydki – jak się przygotować?

Nim przejdziemy do opisu konkretnych ćwiczeń na łydki, odpowiedzmy na pytanie o to, jak się właściwie przygotować do treningu. Ważny jest odpowiedni strój. Ma to znaczenie nie tylko w kontekście tego konkretnego typu ćwiczeń, ale w ogóle. Jeżeli nie będziesz mieć odpowiednio wygodnej i przepuszczającej pot odzieży, aktywność na siłowni będzie dużo mniej komfortowa. To bez wątpienia wpłynie na twoją koncentrację w czasie treningu i tym samym na jego efekty. Tym samym warto, abyś zainwestował w takie akcesoria jak:

Nawet jeżeli nie wszystkie wydają się niezbędne w kontekście omawianego tu mięśnia i jego trenowania, będziesz nich korzystać przy wielu rodzajach treningu. Przydatne mogą okazać się także różne sprzęty i akcesoria takie jak mata treningowa, które dodatkowo wspomogą komfort twojej pracy.

Trzy wartościowe i efektywne ćwiczenia na łydki

Pierwszym ćwiczeniem z interesującego nas zakresu, które warto wymienić, są tak zwane ośle wspięcia. Co to takiego? Ćwiczenie to wykonywane jest w następujący sposób: stań oparty o ścianę, zaś śródstopie oprzyj na jakimś podwyższeniu. Ważne! Twoje pięty nie powinny dotykać ziemi. Próbujesz wznieść się do góry, a potem opaść w dół. Dzięki odpowiedniej pozycji solidnie pracują tylko i wyłącznie łydki. Ważne jest to, by odpowiednią ugiąć i napinać mięśnie. Ćwiczenie to warto wykonać w kilku seriach.

Kolejne ćwiczenie wykonujesz na siedząco. Są to wspięcia na palce. Kładziesz sobie na kolanach jakieś obciążenie i wykonujesz podobny ruch, co w przypadku oślich wspięć. Rzecz jasna musisz coś sobie ustawić pod stopami, by utrzymać odpowiednią pozycję. Podobne ćwiczenie możesz wykonywać na stojąco. Wtedy korzystaj z jakiegoś rodzaju podestu. Wspinasz się na palce i opadasz, zachowując jednak przy tym wyprostowaną sylwetkę. To odróżnia to ćwiczenie od typowych oślich wspięć. Dwa powyższe ćwiczenia możesz wykonywać wedle uznania z użyciem maszyn. To pomoże ci rozciągać mięśnie.

Ćwiczenia na łydki i efekty, które mogą ci przynieść

Jak widzisz, ćwiczenia tu omawiane nie są skomplikowane, ani nie zabierają wiele czasu. Za to są niezwykle efektywne. Oczywiście pod warunkiem, że będziesz je wykonywać regularnie, dbając przy tym o prawidłową technikę. Efekty mogą być pozytywne zarówno dla pań jak i dla panów. Pleć piękna może się dzięki tym ćwiczeniom cieszyć ze szczupłych i kształtnych łydek. Panowie zaś mogą dodać niezwykle ważny element do swojej wysportowanej sylwetki.

Dzięki dobrze wyćwiczonym łydkom poprawisz także krążenie krwi w swoich nogach. To będzie mieć jednoznaczne pozytywne przełożenie na twoje zdrowie, nie tylko na potencjał treningowy. Poprawa wytrzymałości i siły tych mięśni będzie przekładać się na lepszą kondycję twoich stawów. To będzie mieć zaś ogromne znaczenie przy wszelkich ćwiczeniach siłowych, które z zasady obciążają stawy.

Ćwiczenia na łydki – podsumowanie

Niepozorne, relatywnie proste, a jednak niezwykle potrzebne i skuteczne – takie właśnie są ćwiczenia na mięśnie łydek. Wykonuj je systematycznie, a będziesz tworzyć solidną podstawę dla dalszego treningu w wielu wymiarach. Poprawisz także wygląd swoich nóg. Nie zapominaj o tym elemencie działań na siłowni, jeżeli chcesz mieć naprawdę równomiernie ukształtowane ciało.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

FITNESS

Jak wybrać rower stacjonarny?

Jak wybrać rower stacjonarny?
FITNESS

Rozgrzewka przed treningiem — najlepsze ćwiczenia

Rozgrzewka przed treningiem — najlepsze ćwiczenia
FITNESS

Czy pompki można robić codziennie?

Czy pompki można robić codziennie?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu