WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Ćwiczenia ogólnorozwojowe – propozycje dla każdego

12 kwiecień 2022
#PORADY

Ćwiczenia ogólnorozwojowe to propozycja dla osób, którym zależy na równomiernym i harmonijnym rozwoju całego ciała. Realizując je, będziesz dbać o swoją sylwetkę w różnych wymiarach.

Ćwiczenia ogólnorozwojowe to dobre rozwiązanie dla osób, które do tej pory nie miały wiele wspólnego z aktywnością fizyczną. To skuteczny sposób na rozpoczęcie treningu i dbania o swoje ciało. Owe ćwiczenia z zasady dotyczą wielu odmiennych partii mięśniowych, nie są też bardzo inwazyjne. Plany treningowe można dostrajać do aktualnych potrzeb. Ta elastyczność jest ważna w kontekście pierwszego kontaktu z bardziej wymagającą aktywnością.

Wykonując tego rodzaju ćwiczenia, nie tylko poprawisz swoją kondycję, ale także podniesiesz swoją sprawność, pobudzisz i rozwiniesz najważniejsze grupy mięśni. Specyfika działań, które będziesz podejmować, sprawia, że owe ćwiczenia mogą wykonywać osoby z każdej grupy wiekowej. Nie wymagają one też bardzo skomplikowanych przyrządów, tym samym mogą być wykonywane nawet w domowym zaciszu.

Ćwiczenia ogólnorozwojowe – jakie występują i jak intensywnie ćwiczyć?

O jakich rodzajach ćwiczeń tu mówimy? Przede wszystkim o bardzo podstawowych, które znają wszyscy. Do omawianej tu kategorii możemy zaliczyć pompki, skłony, wspięcia na palce, przysiady, proste ćwiczenia na brzuch, ale też takie działania jak pajacyki, czy nawet wymachy ramionami i chodzenie w przysiadzie.

Może się wydawać, że są to bardzo proste i nieskomplikowane czynności i… tak jest w istocie. Ale proste nie oznacza nieskuteczne. Te ćwiczenia ogólnorozwojowe angażują do pracy całe ciało w różnych wymiarach. Wykonywane prawidłowo technicznie, przyniosą efekty. A ich prostota sprawia, że może po nie sięgnąć w zasadzie każdy. Oczywiście przed przystąpieniem do treningu należy pamiętać o rozgrzewce!

Jak często ćwiczyć? Aby trening był możliwie jak najbardziej efektywny, warto poświęcić na ćwiczenia od trzech do czterech dni w tygodniu. Dzięki temu intensywność nie będzie za mała, a jednocześnie będziesz mieć właściwy czas na regenerację. W dni wolne od treningu możesz poświęcić czas na innego rodzaju aktywność fizyczną taką jak jazda na rowerze czy pływanie.

Ćwiczenia ogólnorozwojowe i ich zalety

Prostota ćwiczeń takich jak pompki, słony czy przysiady to jedno, ale zaznaczyć też należy liczne profity, które płyną z ogólnorozwojowego treningu. Do najważniejszych z nich zaliczyć możemy wzmocnienie mięśni, poprawę kondycji, czy poprawę metabolizmu, która wpływa na lepsze spalanie kalorii. Ćwicząc regularnie, zauważysz także poprawę twojego samopoczucia. Spostrzeżesz, że masz więcej energii.

Efekty będą jeszcze lepsze, jeśli trening połączysz z dbaniem o zdrowy tryb życia i żywienie. Ograniczając tłuszcze i cukry oraz spożywając wiele warzyw i owoców, sprawisz, że zdrowotne profity płynące z ćwiczeń ogólnorozwojowych będą jeszcze lepsze. Warto zadbać także o zdrowy sen. A jak postępować bezpośrednio przed treningiem? Warto zjeść lekki posiłek maksymalnie jedną lub dwie godziny przed rozpoczęciem ćwiczeń. Trening z pustym żołądkiem to niedobry pomysł, podobnie jak podejmowanie aktywności będąc przejedzonym. Dlatego też w tym względzie ważne jest zachowanie pewnej równowagi.

cwiczenia ogolnorozwojowe czym sa

Ćwiczenia ogólnorozwojowe – stroje do ćwiczeń

Odzież wykorzystywana do treningu to pozornie temat drugorzędny. Nic bardziej mylnego! Jeżeli nie posiadasz właściwego stroju, trening może okazać się o wiele mniej efektywny. Ubrania zbyt luźne lub zbyt ciasne będą krępować twoje ruchy, co może przełożyć się na pogorszenie techniki. Równie ważne jest właściwe odprowadzanie ciepła i potu przez twój strój. Tylko komfort w trakcie treningu pozwoli na maksymalizację jego efektów. Wśród istotnych elementów stroju treningowego można wymienić:

  • koszulki treningowe;
  • spodenki treningowe;
  • buty do ćwiczeń;
  • legginsy do ćwiczeń;
  • staniki treningowe.

Posiadając właściwy strój, sprawisz, że ćwiczenia ogólnorozwojowe będą jeszcze przyjemniejsze i co najważniejsze, bardziej skuteczne. Nie zapominaj o właściwym skompletowaniu tych elementów!

Ćwiczenia ogólnorozwojowe – przyrządy i akcesoria do ćwiczeń 

Równie ważne jak stroje są właściwe narzędzia. To dzięki nim będziesz wspomagać swoją technikę i wykonywać wiele odmiennych ćwiczeń. O jakich akcesoriach do ćwiczeń ogólnorozwojowych powinieneś pamiętać? Przede wszystkim przygotowując się do aktywności fizycznej, zwróć uwagę na takie rzeczy jak:

  • mata do ćwiczeń;
  • hula hop do ćwiczeń;
  • gumy i taśmy treningowe;
  • skakanka treningowa.

Te akcesoria pozwolą ci na wykonywanie wielu różnorodnych działań i sprawią, że trening okaże się bardziej różnorodny, efektywny a jednocześnie ciekawy.

cwiczenia ogolnorozowjowe na czym polegaja

Ćwiczenia ogólnorozwojowe – podsumowanie

Proste i łatwe do opanowania ćwiczenia ogólnorozwojowe to idealna propozycja dla początkujących. Sprawią, że będziesz mógł z łatwością wdrożyć się w rytm treningowy. Pozwolą ci przejść z poziomu zerowego na pierwszy etap rozwoju. Dostrój liczbę powtórzeń i serii pod swoje możliwości. Wykonuj pompki, przysiady oraz inne ćwiczenia. I ciesz się zdrowiem!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

FITNESS

Jak wybrać rower stacjonarny?

Jak wybrać rower stacjonarny?
FITNESS

Rozgrzewka przed treningiem — najlepsze ćwiczenia

Rozgrzewka przed treningiem — najlepsze ćwiczenia
FITNESS

Czy pompki można robić codziennie?

Czy pompki można robić codziennie?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu