WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Piłka lekarska: 5 powodów, dla których warto z nią ćwiczyć

03 czerwiec 2019
#PORADY
#SPRZĘT

Piłka lekarska jest kompletnym i wszechstronnym przyrządem do fitnessu. Dajemy Ci 5 powodów, dla których warto używać tę piłkę o zmiennym obciążeniu. Przetestuj natychmiast, niezależnie od uprawianej przez siebie dyscypliny sportu!

Początkowo wykorzystywana jedynie do rehabilitacji przez fizjoterapeutów, piłka lekarska jest obecnie często używanym przyrządem do fitnessu oraz przygotowującym do uprawiania różnych innych aktywności. Przyczyna jest prosta: piłka ta, dostępna w zmiennym obciążeniu, oferuje wszechstronność i różnorodność ćwiczeń.  Oprócz tego, że jest idealna do kształtowania figury, piłka ta posiada wiele innych atutów!

Fot 1. Materiał własny | Piłka lekarska jest kompletnym i wszechstronnym przyrządem do fitnessu

Piłka lekarska: znakomita do wzmacniania mięśni

Po pierwsze, piłka lekarska jest motywującym przyrządem do fitnessu, ponieważ urozmaica trening rozwijając Twoją kondycję fizyczną. Ale przede wszystkim, piłka lekarska jest bardzo przydatna, ponieważ daje możliwość wykonania wielu ćwiczeń, które skutecznie wzmacniają wszystkie grupy mięśniowe. Drobna uwaga: zalecamy rozpoczęcie ćwiczeń z piłką o odpowiednim ciężarze, dobranym do Twojego poziomu zaawansowania. W zależności od postępów, ciężar piłki można stopniowo zwiększać.

Fot 2. Materiał własny | Zalecamy rozpoczęcie ćwiczeń z piłką o odpowiednim ciężarze, dobranym do Twojego poziomu zaawansowania

Piłka lekarska: świetna do ćwiczeń mięśni brzucha

Znakomicie wzmacnia dolne partie ciała (tylne mięśnie ud i pośladki) oraz mięśnie brzucha. Istnieje nieskończona ilość ćwiczeń i ruchów, jakie można wykonać piłką lekarskąaby wzmocnić mięśnie brzucha. Możesz robić skłony ze skrętem klatki piersiowej (z piłką lekarską w rękach), skręty klatki piersiowej na stojąco w jedną lub w dwie osoby itd..

Piłka lekarska: idealna do przygotowania fizycznego sportowca

Atleci i sportowcy korzystają z piłki lekarskiej podczas treningów. Jest bardzo ceniona za swoją wszechstronność i zapewnianie dobrej zabawy. Można ją wykorzystać w wielu dyscyplinach sportowych, przy wykonywaniu różnych ruchów, dlatego że umożliwia wykonywanie specyficznych ćwiczeń. Na przykład w boksie, można się posłużyć piłką lekarską do przyjmowania ciosów w brzuch (napnij mięśnie leżąc na ziemi; Twój partner upuszcza piłkę na Twój brzuch; odrzuć do niego szybko piłkę, ćwicząc szybkość). Wykorzystywana podczas rozgrzewek i treningów przygotowujących do zawodów, piłka lekarska uczy precyzji i szybkości ruchów (na przykład podczas obrotów). W konsekwencji pozwala poprawić propriocepcję (percepcję, świadomą lub nie, różnych części naszego ciała w przestrzeni).

Fot 3. Materiał własny |  Piłka lekarska uczy precyzji i szybkości ruchów

Piłka lekarska: zwiększa siłę i szybkość

Jest idealna do zwiększania siły i szybkości wykonywania licznych umiejętności sportowych. Trening plyometryczny (skurcze mięśni poprzedzone rozciąganiem) polega na absorpcji energii, która jest następnie restytuowana podczas kolejnego skurczu. Można na przykład używać piłki lekarskiej jako pocisku, aby zwielokrotnić swoją siłę podczas rzutów. Podczas niektórych ćwiczeń, jak np. przysiad z wyrzutem, można rzucać piłką lekarską o mur lub do partnera.

Fot 4. Materiał własny | Podczas niektórych ćwiczeń, jak np. przysiad z wyrzutem, można rzucać piłką lekarską o mur

Piłka lekarska: wspomaga rozwój koordynacji ruchów i równowagi

Ta piłka fitness jest również niezbędna dla osób, które chcą poprawić swoją koordynację i równowagę. Możesz urozmaicać ćwiczenia posługując się piłką lekarską w pozycji braku równowagi (podczas skrętów klatki piersiowej, aby pracować np. nad mięśniami ukośnymi) lub podczas ćwiczeń nad koordynacją ruchową. Ćwiczenia w niestabilnej pozycji pozwalają wzmocnić mięśnie głębokie, bardzo ważne do utrzymania prawidłowej postawy. Bardzo korzystnie to wpływa na bezpieczne wykonywanie innych ćwiczeń (lepsza stabilność, mocniejsze plecy) oraz na wszelkie ruchy wykonywane na co dzień. Korzystając z piłki lekarskiej, możesz ćwiczyć wszystkie grupy mięśniowe: rozwijasz w ten sposób koordynację między poszczególnymi mięśniami, wzmacniasz mięśnie brzucha i lędźwi, spalasz też więcej kalorii, bo w ćwiczeniach bierze udział większa masa mięśniowa.

Fot 4. Materiał własny | Ta piłka fitness jest również niezbędna dla osób, które chcą poprawić swoją koordynację i równowagę

Piłka lekarska jest przyrządem do fitnessu, który trzeba wypróbować, ponieważ zmienia wizję naszego treningu. Dzięki różnej wadze i rozmiarom, piłka pozwala robić postępy i może być stosowana tak przez początkujących sportowców, jak i przez zawodowców.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

CROSS TRENING, FITNESS

Jak używać kółka do ćwiczeń mięśni brzucha?

Jak używać kółka do ćwiczeń mięśni brzucha?
CROSS TRENING, FITNESS

Jak oddychać podczas treningu siłowego?

Jak oddychać podczas treningu siłowego?
CROSS TRENING, FITNESS

4 ćwiczenia na mięśnie klatki piersiowej

4 ćwiczenia na mięśnie klatki piersiowej

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu