WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Rower stacjonarny czy eliptyczny - który wybrać?

03 grudzień 2019
#PORADY

Chcesz zainwestować w sprzęt do fitnessu, by utrzymać formę? Wśród oferowanego sprzętu znajdziesz między innymi stacjonarny rower magnetyczny i rower eliptyczny. Czy wiesz, jaka jest różnica między tymi dwoma urządzeniami? Zapoznaj się z naszym przewodnikiem!


Rower stacjonarny i eliptyczny: cechy wspólne

Podobieństwa między rowerem magnetycznym i eliptycznym polegają przede wszystkim na funkcjonowaniu: na ruchu cyklicznym. Jaki jest wspólny cel obu urządzeń? Pomóc Ci w utrzymaniu formy.

Inne zalety:

  • Pobudzają pracę serca: ćwiczenia na rowerze stacjonarnym i rowerze eliptycznym zwiększają wytrzymałość i wzmacniają układ sercowo-naczyniowy.
  • Pomagają schudnąć: rower stacjonarny i rower eliptyczny wspierają spalanie tkanki tłuszczowej. W połączeniu ze zdrowym odżywianiem lub zrównoważoną dietą pomagają również wysmuklić sylwetkę.
  • Rozwijają mięśnie bez ryzyka: brak wstrząsów przy tego rodzaju ćwiczeniach sprawia, że nie wiąże się z nimi żadne ryzyko dla stawów.

Poza wspomnianymi podobieństwami w działaniu obu urządzeń i ich wpływie na organizm (a co za tym idzie – na Twoje cele treningowe) rowery te nie mają ze sobą wiele wspólnego.

Fot 1. Materiał własny | Samo-zasilający rower eliptyczny Domyos EL-520

Rower stacjonarny i eliptyczny: różnice

Choć rower stacjonarny i rower eliptyczny mają kilka wspólnych cech, zobaczysz, że różnice są znaczne i pomogą Ci dokonać słusznego wyboru.

Pozycja i ruchy

Na rowerze magnetycznym ćwiczysz na siedząco, nie angażując górnej części ciała, podczas gdy na rowerze eliptycznym ćwiczysz na stojąco. Pozycja stojąca wymusza ciągłe utrzymywanie równowagi i koordynację pracy mięśni.

Ujędrnianie ciała

Ruchome drążki roweru eliptycznego, pozycja stojąca i ruchy wykonywane na tego rodzaju urządzeniu angażują więcej mięśni. W efekcie ujędrniasz całe ciało: podczas ćwiczeń na rowerze eliptycznym pracuje 80% mięśni. W ten sposób zwiększasz liczbę spalanych kalorii w stosunku do takiego samego wysiłku wykonywanego na rowerze magnetycznym.

Fot. 2 Materiał własny | Podczas ćwiczeń na rowerze eliptycznym pracuje 80% mięśni.

Pedałowanie do tyłu

Rower eliptyczny umożliwia również pedałowanie do tyłu – jest to funkcja niedostępna w większości rowerów stacjonarnych. Trening na rowerze eliptycznym pozwala równomiernie rozłożyć siły na pracę stawów; ćwiczenia na rowerze stacjonarnym dają mniejszy efekt, jeśli chodzi o pracę mięśni.

Aby podjąć dobrą decyzję…

Teraz widzisz, czym różnią się od siebie stacjonarny rower magnetyczny i rower eliptyczny pod względem działania i wpływu na organizm. Odpowiadają one różnym celom treningowym: rower stacjonarny pomaga poprawić kondycję fizyczną i zwiększyć wytrzymałość, rower eliptyczny zaś, oprócz tych samych zalet, umożliwia dodatkowo pracę mięśni całego ciała. Czy to oznacza, że rower eliptyczny jest lepszy od roweru stacjonarnego? Nie!

Rower stacjonarny będzie bardziej odpowiedni dla osób, które już uprawiają aktywność zapewniającą im globalną pracę ciała i które chcą ją uzupełnić.  Świetnie sprawdzi się w przypadku osób przechodzących rehabilitację lub o ograniczonej sprawności ruchowej. Rower stacjonarny taki jak Bike 500 będzie idealny do ćwiczeń w domu, można go spokojnie postawić w niewielkim mieszkaniu.

Fot 3. Materiał własny | Bezprzewodowy Bike 500 będzie idealny do ćwiczeń w domu, można go spokojnie postawić w niewielkim mieszkaniu.

Masz już wszystkie informacje niezbędne do wyboru odpowiedniego sprzętu fitness. Teraz wszystko zależy od Ciebie!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

CROSS TRENING, FITNESS

Jak używać kółka do ćwiczeń mięśni brzucha?

Jak używać kółka do ćwiczeń mięśni brzucha?
FITNESS, SPORT W ŻYCIU

Jak zmotywować się do ćwiczeń? TOP 10 wskazówek!

Jak zmotywować się do ćwiczeń? TOP 10 wskazówek!
FITNESS

Mini-stepper: dlaczego jest skuteczny?

Mini-stepper: dlaczego jest skuteczny?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu