WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Czym jest rolfing? Na czym polega terapia manualna powięzi?

23 styczeń 2023

Mało kto słyszał o terapii manualnej, zwanej integracją strukturalną lub rolfingiem. A szkoda, ponieważ łączy ona w sobie między innymi elementy masażu oraz chiropraktyki, które wywierają zbawienny wpływ na rozluźnienie napiętych mięśni a także skróconej powięzi. Jeśli zastanawiasz się na czym konkretnie ona polega, kto powinien z niej skorzystać i jakie są jej efekty, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.


Integracja strukturalna – na czym polega rolfing

Rolfing to metoda pracy z ciałem, jako całością, oraz jego działania względem relacji z grawitacją. Jej zadaniem jest rozluźnienie skróconej i napiętej powięzi, która według twórczyni, dr Idy Rolf, wpływa na cały organizm. Działanie to wywiera bezpośredni wpływ na tkankę łączną, obejmującą mięśnie, a więc pośrednio także na pracę samych mięśni. Wpływa on na położenie struktur ciała oraz na zachowanie równowagi w organizmie. Niektórzy porównują go do masażu bądź chiropraktyki, jednak nie jest to porównanie trafne. Masażysta skupia się bowiem na rozluźnianiu mięśni, chiropraktyk na stawach, nie zaś, tak jak terapeuta rolfingu, na powięzi. Celem rolfingu jest likwidacja napięcia, które przez długi czas gromadziło się w tkance powięziowej. Napięcie to powodować może bowiem chroniczny ból lub dyskomfort, odczuwany w różnych partiach ciała, problemy z zachowaniem atrakcyjnej sylwetki oraz słabą kondycję psychiczną i fizyczną człowieka. Jeśli więc zmagasz się z wymienionymi wyżej dolegliwościami, zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami terapii.

Powięzi – czym są i jaką rolę pełnią w ciele człowieka

Tkanka powięziowa otacza wszystkie narządy wewnętrzne człowieka. Przenika i oplata zarówno wyżej wspomniane mięśnie jak i więzadła, kości, ścięgna a nawet mózg, wątrobę i wszystkie komórki ciała. Należy do tkanek łącznych i tworzy nieprzerwaną sieć, która okala każdy element ciała człowieka, nawet na poziomie komórkowym. Silny stres różnego pochodzenia, nieodpowiedni sposób odżywiania się, urazy a nawet złe nawyki związane z pracą lub funkcjonowaniem codziennym, powoduje twardnienie, obkurczanie się oraz sztywność tkanki powięziowej. To z kolei skutkować może nieprawidłowym funkcjonowaniem organizmu w pojęciu holistycznym, czyli ciała i umysłu. Przewlekły, nieleczony stres emocjonalny, psychiczny i fizyczny, poprzez wpływ jaki wywiera na tkankę powięziową, może być przyczyną zwolnienia metabolizmu, co może powodować nie tylko problemy z zachowaniem prawidłowej wagi ciała, ale i dużo poważniejsze problemy z zaburzeniami tak zwanych wzorców postawy.

Przeczytaj także: Osteopatia – czym jest i co ma wspólnego z fizjoterapią

Wzorce postawy – czym są i jak wpływają na nasze ciało

Mimo, że hasło „wzorce postawy” brzmi nieco niecodziennie, oznacza mniej więcej tyle co reakcja organizmu na silne bodźce. W ich skład wchodzą różnego rodzaju wydarzenia traumatyczne, silny i przewlekły stres, złe nawyki żywieniowe, brak aktywności fizycznej, choroby różnego typu a nawet wypadki i urazy. W momencie, w którym równowaga strukturalna organizmu zostaje zaburzona, ciało reagować może bólem o wysokiej intensywności, silnym dyskomfortem związanym z poruszaniem się oraz utratą możliwości wykonywania różnego rodzaju ruchów. Jeżeli cierpisz na opisane wyżej dolegliwości, być może są one wynikiem utratą elastyczności a więc utwardzeniem się i w konsekwencji także skurczeniem się powięzi.

kobieta odpoczywająca na kanapie

Rolfing – historia tej metody pracy z ciałem

Rolfing to nazwa manualnej pracy z ciałem, która nawiązuje do nazwiska jej twórczyni, Idy Rolf – nowojorskiej biochemiczki. Dr Rolf poświęciła tej metodzie około 25 lat swojego życia. W efekcie badań udało jej się stworzyć serię sesji, które wpływają na relację między powięzią a grawitacją. Manipulowanie układem powięziowym i co za tym idzie, także mięśniowym ciała, które mieści się pod pojęciem integracji strukturalnej, pozwala na wprowadzenie pozytywnych zmian w strukturze ciała i postawie. Od lat 50. ubiegłego wieku dr Rolf jako pierwsza terapeutka integracji strukturalnej, rozpoczęła rozpowszechnianie swojej metody poprzez kursy na jednej z angielskich uczelni a następnie poprzez zajęcia, które prowadziła w swojej ojczyźnie. Od tego czasu rolfing stał się terapią uznawaną w szerszym gronie. Obecnie istnieje nawet szkoła rolfingu, o nazwie European Rolfing Association, którą należy skończyć, by móc zostać dyplomowanym terapeutą strukturalnej integracji.

Sesje rolfingu – jak przebiega terapia

Pojedyncza sesja trwa od godziny do półtorej godziny. Aby terapia była skuteczna, powinno się przeprowadzić 10 sesji. Zajęcia pierwsze drugie i trzecie poświęcone są powięzi powierzchownej. Zajęcia czwarte, piąte, szóste i siódme, powięzi głębokiej. Ósme, dziewiąte i dziesiąte zaś, tak zwanej integracji zmian. Przerwa pomiędzy każdą z dziesięciu sesji powinna wynosić tydzień. Po zakończeniu terapii, pacjent może oczekiwać widoczną lekkość całego ciała. Terapia powinna uwalniać od bólu, problemów na poziomie ruchowym, emocjonalnym czy psychicznym. Pacjent może liczyć na to, że sylwetka ulegnie widocznej zmianie na korzyść a jakość życia znacząco się podniesie.

Zalecenia i przeciwskazania – kto powinien korzystać z integracji strukturalnej

Terapeuta oferuje proces pracy z ciałem i umysłem. Korzystać mogą z niego zarówno dorośli jak i dzieci. Zajęcia dedykowane są wszystkim, którzy poszukują równowagi w ciele. Ci, którzy liczą na nowe możliwości ruchowe, poszerzenie granic świadomości i możliwości pozbycia się bólu i napięcia w ciele. Skorzystają z niej pacjenci uskarżający się na wady postawy, przewlekły stres oraz liczne symptomy, będące wyrazem spowolnienia wymiany metabolicznej. Jak w każdej innej terapii, także w w rolfingu, istnieją przeciwskazania do uczestniczenia w zajęciach. Są nimi między innymi poważne choroby i infekcje, zbyt wysoka temperatura ciała, stan zapalny o charakterze ostrym, niedawno przebyte traumy, zapalenie szpiku czy stany zapalne o podłożu reumatycznym.

Przeczytaj także: Roller do mięśni — do czego służy, jak używać i jaki wybrać?

Efekty rolfingu – dlaczego warto skorzystać z tej metody

Jeśli zastanawiasz się, czy warto skorzystać z pomocy jednego z terapeutów rolfingu, sprawdź, o jakich efektach swojej pracy mówią. Według dyplomowanych specjalistów rolfingu, ma ona przywrócić równowagę wewnętrzną w organizmie, wspomagać walkę z nadwagą, otyłością i cellulitem, zapewnić pełne i wszechstronne uwolnienie od stresu a nawet wyostrzenie zmysłów. Twierdzą oni, że rolfing może pomóc poszerzyć granice świadomości, przezwyciężyć zarówno psychiczne jak i fizyczne ograniczenia a także zniwelować dolegliwości bólowe.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

BIEGANIE, FIZJOTERAPIA

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - jakie są objawy i jak je leczyć?

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - jakie są objawy i jak je leczyć?
FITNESS, FIZJOTERAPIA

Ćwiczenia na ból pleców i kręgosłup - TOP 4 najlepszych ćwiczeń

Ćwiczenia na ból pleców i kręgosłup - TOP 4 najlepszych ćwiczeń
FIZJOTERAPIA

Naciągnięcie mięśnia łydki – objawy i leczenie

Naciągnięcie mięśnia łydki – objawy i leczenie

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu