Gimnastyka korekcyjna dla dzieci to przykre wspomnienie i obowiązek, który w czasach szkolnych — ciążył na większości uczniów. Trzeba jednak przyznać, że to bardzo przydatna aktywność fizyczna, która zapobiega powstawaniu wad postawy u dzieci i młodzieży. Jakie są wskazania do gimnastyki korekcyjnej dla dzieci i które ćwiczenia sprawdzają się najlepiej? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
Każde dziecko rozwija się w swoim tempie i zmaga się z różnymi problemami, co możemy zaobserwować już na etapie niemowlęcym. Jednak to właśnie wtedy, gdy dziecko idzie do szkoły, zachodzą szczególne zmiany w rozwoju prawidłowej sylwetki. Na etapie wczesnoszkolnym — ruchliwy dotąd tryb życia, nagle przechodzi w bardziej siedzący. Uczniowie często przyjmują nieprawidłową postawę podczas siedzenia w szkolnej ławce, czy przy biurku w trakcie odrabiania lekcji. Jeśli dodamy do tego codzienne dźwiganie plecaka, z ciężkimi książkami i skoki wzrostowe — ryzyko wad postawy wzrasta. Gimnastyka korekcyjna prowadzona jest u dzieci, u których lekarz ortopeda zauważy nieprawidłowe ustawienie pewnych części ciała, czy inne dysproporcje. Taki pacjent powinien brać udział w zajęciach. Najczęstsze wskazania do wdrożenia ćwiczeń korekcyjnych, to:
Dzieci, które ukończyły 7 lat, powinny mieć już dobrze ustabilizowany chód i prawidłową postawę ciała. Może się jednak zdarzyć, że w okresie rozwoju dziecka pojawią się: wypięty brzuch, odstające łopatki czy koślawienie stóp. To sygnał, że należy jak najprędzej udać się do specjalisty, który postawi odpowiednią diagnozę i dopasuje konkretne leczenie. Zastanawiasz się, skąd właściwie biorą się wady postawy? Czynników jest naprawdę wiele, dlatego najważniejsza jest stała obserwacja dziecka i szybka reakcja, aby móc to poprawić.
Ćwiczenia korygujące wady postawy wykonywane regularnie ze specjalistą (indywidualnie lub grupowo), nie zawsze są wystarczające. Żeby osiągnąć zadowalające efekty, trzeba poświęcić tej kwestii sporo zaangażowania. Najważniejsze jest regularne powtarzanie treningów i niektórych układów ćwiczeń! Warto zachęcić dziecko (także dzieci w wieku przedszkolnym), żeby zamiast odpoczynku przed ekranem telewizora, poświęciło ten czas na kilka ćwiczeń. Również Ty możesz dołączyć do swojej pociechy, co na pewno zaowocuje świetną zabawą i jeszcze bardziej zmobilizuje dziecko do aktywności ruchowej. Przed rozpoczęciem ćwiczeń, należy zrobić sobie krótką rozgrzewkę. Świetne będą krążenia rąk, nóg oraz tułowia w celu uniknięcia kontuzji i poprawy wydajności partii mięśni odpowiedzialnych za prawidłowe wykonywanie treningu.
Przeczytaj także: Jak nauczyć się kręcić hula hop?
Ćwiczenia z zakresu gimnastyki korekcyjnej dla dzieci, które pozytywnie wpływają na wady postawy, działają na wzmocnienie stawów, poprawiają koordynację i pomagają pozbyć się dolegliwości bólowych:
Wymienione wyżej ćwiczenia należy powtórzyć przynajmniej 5-10 razy.
Nie da się ukryć, że wielu rodziców chciałoby, aby efekty ćwiczeń pojawiły się jak najszybciej. W końcu nie ma nic bardziej frustrującego niż problemy zdrowotne u dziecka. Pamiętaj, że wszystko zależy od tego, z jaką wadą postawy mamy do czynienia i jak bardzo jest ona zaawansowana. Im szybciej zauważymy u dziecka asymetrię, tym lepiej — wtedy łatwiej możemy ją skorygować. Zaawansowane przypadki wymagają czasu i ćwiczeń (nawet kilka razy w tygodniu). Dlatego ważne jest, żeby dziecko ćwiczyło także w domu. Gimnastyka korekcyjna jest w stanie całkowicie usunąć lub znacząco zmniejszyć wady postawy, tak aby w przyszłości uniknąć operacji. U dzieci i młodzieży zajęcia mogą być prowadzone również profilaktycznie, co pomoże wypracować odpowiednią postawę ciała. Pamiętaj! Aktywność fizyczna, rozwijanie partii mięśni i regularny ruch są bardzo ważne.
Do ćwiczeń przyda się na pewno odpowiednia odzież do gimnastyki, która będzie dawała uczucie komfortu. Ważne, żeby była wykonana z oddychającego i odprowadzającego wilgoć materiału. W ofercie sklepu Decathlon znajdziecie wszystkie potrzebne rzeczy, łącznie z matami sportowymi, na których ćwiczenia gimnastyczne będą wykonywane z przyjemnością.