WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Gimnastyka korekcyjna dla dzieci i młodzieży - na czym polega? Jakie ćwiczenia wykonywać?

10 May 2023

Gimnastyka korekcyjna dla dzieci to przykre wspomnienie i obowiązek, który w czasach szkolnych — ciążył na większości uczniów. Trzeba jednak przyznać, że to bardzo przydatna aktywność fizyczna, która zapobiega powstawaniu wad postawy u dzieci i młodzieży. Jakie są wskazania do gimnastyki korekcyjnej dla dzieci i które ćwiczenia sprawdzają się najlepiej? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.


Gimnastyka korekcyjna dla dzieci — kiedy należy wykonywać ćwiczenia?

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie i zmaga się z różnymi problemami, co możemy zaobserwować już na etapie niemowlęcym. Jednak to właśnie wtedy, gdy dziecko idzie do szkoły, zachodzą szczególne zmiany w rozwoju prawidłowej sylwetki. Na etapie wczesnoszkolnym — ruchliwy dotąd tryb życia, nagle przechodzi w bardziej siedzący. Uczniowie często przyjmują nieprawidłową postawę podczas siedzenia w szkolnej ławce, czy przy biurku w trakcie odrabiania lekcji. Jeśli dodamy do tego codzienne dźwiganie plecaka, z ciężkimi książkami i skoki wzrostowe — ryzyko wad postawy wzrasta. Gimnastyka korekcyjna prowadzona jest u dzieci, u których lekarz ortopeda zauważy nieprawidłowe ustawienie pewnych części ciała, czy inne dysproporcje. Taki pacjent powinien brać udział w zajęciach. Najczęstsze wskazania do wdrożenia ćwiczeń korekcyjnych, to:

  • wady kręgosłupa (plecy: płaskie, okrągło-wklęsłe, okrągłe),
  • boczne skrzywienie kręgosłupa (skolioza),
  • koślawość lub szpotawość kolan/stóp,
  • płaskostopie,
  • asymetria kręgosłupa i położenia łopatek,
  • kifoza młodzieńcza,
  • kurza klatka piersiowa,
  • lejkowata klatka piersiowa.

Dzieci, które ukończyły 7 lat, powinny mieć już dobrze ustabilizowany chód i prawidłową postawę ciała. Może się jednak zdarzyć, że w okresie rozwoju dziecka pojawią się: wypięty brzuch, odstające łopatki czy koślawienie stóp. To sygnał, że należy jak najprędzej udać się do specjalisty, który postawi odpowiednią diagnozę i dopasuje konkretne leczenie. Zastanawiasz się, skąd właściwie biorą się wady postawy? Czynników jest naprawdę wiele, dlatego najważniejsza jest stała obserwacja dziecka i szybka reakcja, aby móc to poprawić.

dzieci wykonujące ćwiczenia gimnastyczne w odzieży sportowej

Przykłady ćwiczeń korekcyjnych dla dzieci w domu

Ćwiczenia korygujące wady postawy wykonywane regularnie ze specjalistą (indywidualnie lub grupowo), nie zawsze są wystarczające. Żeby osiągnąć zadowalające efekty, trzeba poświęcić tej kwestii sporo zaangażowania. Najważniejsze jest regularne powtarzanie treningów i niektórych układów ćwiczeń! Warto zachęcić dziecko (także dzieci w wieku przedszkolnym), żeby zamiast odpoczynku przed ekranem telewizora, poświęciło ten czas na kilka ćwiczeń. Również Ty możesz dołączyć do swojej pociechy, co na pewno zaowocuje świetną zabawą i jeszcze bardziej zmobilizuje dziecko do aktywności ruchowej. Przed rozpoczęciem ćwiczeń, należy zrobić sobie krótką rozgrzewkę. Świetne będą krążenia rąk, nóg oraz tułowia w celu uniknięcia kontuzji i poprawy wydajności partii mięśni odpowiedzialnych za prawidłowe wykonywanie treningu. 

Przeczytaj także: Jak nauczyć się kręcić hula hop?

Ćwiczenia z zakresu gimnastyki korekcyjnej dla dzieci, które pozytywnie wpływają na wady postawy, działają na wzmocnienie stawów, poprawiają koordynację i pomagają pozbyć się dolegliwości bólowych:

  • Siad prosty. Dziecko przyjmuje pozycję wyjściową i naprzemiennie lub jednocześnie, zgina grzbiet i podeszwę stóp z jednoczesnym zginaniem palców. To świetne ćwiczenie na płaskostopie. Maluch może również chwytać stopami niewielkie przedmioty (np. piłeczki), a następnie umieszczać je w koszyku/pudełku. 
  • Leżenie przodem naprzeciwko ściany. Dziecko w tej pozycji odbija piłkę o ścianę i wyrzuca ją spod brody z łokciami skierowanymi ku górze. To ćwiczenie sprawdzi się w przypadku skoliozy. Polecamy również siad skrzyżny — maluch opiera się plecami o ścianę i mocno nimi na nią napiera. 
  • Nożyce pionowe. Dziecko kładzie się na brzuchu z rękami pod głową, a następnie maksymalnie prostuje kończyny dolne i wykonuje tzw. nożyce. Tego rodzaju gimnastyka pomaga na koślawość kolan. Można również wykorzystać siad skrzyżny z dłońmi opartymi na kolanach i spychaniem ich w stronę podłoża. 
  • Unoszenie nóg i tułowia w pozycji leżącej. To kolejne ćwiczenie z zakresu gimnastyki korekcyjnej, które często wykorzystują na swoich zajęciach profesjonaliści. Dziecko leżąc na brzuchu, umieszcza dłonie po bokach głowy i zostając w tej pozycji, unosi jednocześnie tułów, nogi oraz ręce nad ziemię. Należy w takiej pozycji wytrzymać kilka sekund, a potem je opuścić. 
  • Ćwiczenie w klęku podpartym — polega na przyjęciu wymienionej pozycji i opuszczaniu tułowia z jednoczesnym wysunięciem barków do przodu. 
  • Chodzenie na palcach i piętach.

Wymienione wyżej ćwiczenia należy powtórzyć przynajmniej 5-10 razy.

Jakie efekty daje gimnastyka korekcyjna?

Nie da się ukryć, że wielu rodziców chciałoby, aby efekty ćwiczeń pojawiły się jak najszybciej. W końcu nie ma nic bardziej frustrującego niż problemy zdrowotne u dziecka.  Pamiętaj, że wszystko zależy od tego, z jaką wadą postawy mamy do czynienia i jak bardzo jest ona zaawansowana. Im szybciej zauważymy u dziecka asymetrię, tym lepiej — wtedy łatwiej możemy ją skorygować. Zaawansowane przypadki wymagają czasu i ćwiczeń (nawet kilka razy w tygodniu). Dlatego ważne jest, żeby dziecko ćwiczyło także w domu. Gimnastyka korekcyjna jest w stanie całkowicie usunąć lub znacząco zmniejszyć wady postawy, tak aby w przyszłości uniknąć operacji. U dzieci i młodzieży zajęcia mogą być prowadzone również profilaktycznie, co pomoże wypracować odpowiednią postawę ciała. Pamiętaj! Aktywność fizyczna, rozwijanie partii mięśni i regularny ruch są bardzo ważne. 

Do ćwiczeń przyda się na pewno odpowiednia odzież do gimnastyki, która będzie dawała uczucie komfortu. Ważne, żeby była wykonana z oddychającego i odprowadzającego wilgoć materiału. W ofercie sklepu Decathlon znajdziecie wszystkie potrzebne rzeczy, łącznie z matami sportowymi, na których ćwiczenia gimnastyczne będą wykonywane z przyjemnością.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DLA RODZICÓW

Rozgrzewka na wf - przykładowe zestawy ćwiczeń rozgrzewających dla dzieci

Rozgrzewka na wf - przykładowe zestawy ćwiczeń rozgrzewających dla dzieci
DLA RODZICÓW, HULAJNOGI

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka?

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka?
DLA RODZICÓW

Ćwiczenia dla dzieci w domu - ćwiczenia dla sześciolatków i nie tylko

Ćwiczenia dla dzieci w domu - ćwiczenia dla sześciolatków i nie tylko

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu