WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Rodzaje hokeja - na lodzie, na trawie, unihokej - zasady i różnice

30 lipiec 2021

Wielu z nas hokej kojarzy się z lodowiskiem. Zaliczamy go do sportów zimowych. Tymczasem w hokeja możemy grać niezależnie od pory roku. Poniżej wymieniamy najpopularniejsze rodzaje hokeja. Poznaj zasady poszczególnych odmian tej dyscypliny i dowiedz się, czym różnią się od siebie.

Hokej na lodzie

Hokej na lodzie to niewątpliwie najpopularniejsza odmiana tego sportu. Rozgrywki hokejowe odbywają się przeważnie w krajach położonych na północnej półkuli. Stany Zjednoczone, Kanada, Rosja czy państwa Europy Środkowej oraz Półwyspu Skandynawskiego to miejsca, w których hokej na lodzie cieszy się największym zainteresowaniem. Aż 68 krajów zrzeszonych jest w Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie IIHF.

Początki hokeja datuje się na koniec XV wieku. Pierwsi hokeiści grali na zamarzniętych stawach. W 1875 roku rozegrano pierwszy mecz hokeja na lodzie. Wydarzenie to odbyło się w Montrealu. To właśnie Kanada uważana jest za kolebkę omawianej dyscypliny.

Kilka lat po rozegraniu pierwszego meczu, sport miał już swoje zasady. Hokej uchodzi za grę, w której dozwolone są liczne zagrania, jak również ataki ciałem. Mimo wysokiej kontuzyjności, nie można narzekać na brak amatorów tej dyscypliny. Zawodników przed uszkodzeniami ciała chronią specjalne spodnie, ochraniacze ramion, łokcie, zęby, rękawice oraz kask. Ponadto każdy gracz posiada własny kij oraz komplet łyżew.

Na jeden zespół składa się aż 22 zawodników. Dwóch z nich to bramkarze. Reszta to osoby grające w polu. W konkretnych partiach meczu na lodzie przebywa sześciu graczy z jednej drużyny. Wśród nich musi znajdować się jeden bramkarz.

Czas trwania meczu to 60 minut. Dzieli się on na 3 części zwane tercjami. Jeśli sędzia zarządzi przerwę w grze, czas nie jest liczony. Na 3 części dzieli się także boisko. Tzw. tercje na boisku wyznaczają niebieskie linie. Przez jego środek przebiega również czerwona linia. Na przeciwległych końcach boiska znajdują się dwie bramki. Do nich zawodnicy usiłują wbić kauczukowy krążek.

Wszelkie wykroczenia powodują przerwanie gry przez sędziego. Niedozwolone jest faulowanie. Gracze niestosujący się do zasad gry wysyłani są na ławkę rezerwowych na określony czas, a ich drużyna gra w liczebnym osłabieniu. Minimalna liczba graczy w drużynie nie może być mniejsza niż trzy. I choć hokej na lodzie uchodzi za dosyć liberalny w swych zasadach sport, to lista karanych zachowań jest dosyć długa.

Hokej na trawie

W hokeju na trawie krążek zastąpiony zostaje przez okrągłą piłkę. Należy ją wbić do bramki przeciwnika. Jeden mecz hokeja na trawie trwa nieco dłużej. Mamy tutaj dwie części po 35 minut każda. Rozdzielone są pięciominutową przerwą. Drużyna liczy 11 zawodników. Do tego dochodzi jeszcze pięciu rezerwowych.

Osoby grające na trawie nie potrzebują kasków ani łyżew. W to miejsce zakładają specjalne obuwie oraz ochraniacze. Kije do hokeja na trawie wykonane są z drewna bądź włókna szklanego. Mówi się, że przypominają one drewniane laski.

Zasady w hokeju na trawie nie są już tak liberalne jak w przypadku hokeja na lodzie. W hokeju na trawie piłeczkę możemy dotykać wyłącznie płaską stroną kija, ewentualnie jego krawędzią. Niedozwolone jest dotykanie piłeczki obuwiem czy np. ręką (nie dotyczy to bramkarza). Warto zauważyć, że podczas rozgrywek hokeja na trawie drużyna nie musi posiadać własnego bramkarza.

hokej na trawie

Unihokej

Podobnie jak w poprzednich odmianach hokeja, tak i w tej głównym celem każdej drużyny jest zdobycie jak największej liczby bramek. Unihokej przypomina w wielu aspektach hokej na lodzie. Gra wprawdzie nie jest tak dynamiczna (miejscami nawet drapieżna), jednak potrafi wzbudzić spore emocje.

Unihokejowa drużyna składa się z pięciu zawodników oraz jednego bramkarza. Gracze używają poliwęglanowych kijów. Podobnie jak w hokeju na trawie, również tutaj gra się piłeczką. Ta wykonana jest z plastiku.

Mecz unihokeja, tak jak mecz hokeja na lodzie, składa się z trzech tercji, z których każda trwa 20 minut. Każda drużyna musi posiadać minimum 3 zawodników. Piłeczkę należy zagrywać kijem. Niedozwolone jest dotykanie jej ręką lub głową. Popychanie oraz blokowanie przeciwnika skutkuje karą. Jako kary stosuje się zazwyczaj rzuty wolne albo kieruje się zawodnika na ławkę rezerwową.

unihokej zasady

Mniej znane odmiany hokeja

Poza wymienionymi wyżej rodzajami hokeja istnieje całkiem pokaźna liczba mniej oczywistych, a nieco bardziej egzotycznych odmian tej dyscypliny. Wystarczy wymienić chociażby hokej na jednokołowcach (unicycle hockey), hokej podwodny, hokej plażowy, hokej na piasku, hokej na wrotkach czy hokej na łyżworolkach, aby zobaczyć, jak duży jest wachlarz wariantów tego sportu. Powyższa lista nie jest zamknięta i wiele wskazuje na to, że każdy może znaleźć rodzaj hokeja dopasowany do jego indywidualnych oczekiwań.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?
FITNESS

Odkryj kolekcję fitness Moniki Kołakowskiej

Odkryj kolekcję fitness Moniki Kołakowskiej
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Trenażer direct drive — dlaczego warto wybrać?

Trenażer direct drive — dlaczego warto wybrać?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu