WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak przygotować się na pierwsze zajęcia hokeja?

10 luty 2021
#PORADY

Zebranie odpowiedniego sprzętu do hokeja to tylko jedna z rzeczy, które należy zrobić przed pierwszymi zajęciami. Nauka tego sportu jest wyzwaniem zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, więc przed rozpoczęciem treningów warto wziąć sobie do serca kilka wskazówek. Co koniecznie należy wiedzieć, rozpoczynając swoją przygodę z hokejem na lodzie?

Podstawą jest skompletowanie sprzętu do hokeja

W przypadku wielu sportów drużynowych do rozpoczęcia treningów wystarczy odpowiednie boisko oraz piłka, jednak w tym przypadku niezbędny będzie sprzęt do hokeja. Bez niego nie moglibyśmy ani poruszać się po lodowisku, ani kontrolować krążka, a dodatkowo szybko uleglibyśmy paskudnej kontuzji. Do podstawowego ekwipunku graczy należą:

  • łyżwy
  • kij
  • kask
  • ochraniacze (bodiki)
  • rękawice

W pierwszej kolejności zadbać trzeba o dokonanie wyboru odpowiednich łyżew hokejowych, ponieważ źle dobrane mogą znacząco wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo gracza. Kolejne na liście priorytetów są kask oraz ochraniacze, nazywane też bodikami. Zawodnika hokejowego osłaniają ochraniacze szczęki, szyi, łokci, kolan, piszczeli, ramion, pleców, a także suspensory zabezpieczające narządy płciowe.

Tak kompleksowe zabezpieczenia na pierwszych treningach nie będą miały racji bytu, ale z czasem trzeba będzie o nich pomyśleć. W przypadku wyboru pozycji bramkarza wymagana jest ponadto specjalna maska ochronna oraz rękawice bramkarskie. W praktyce rzadko kiedy idzie się jednak na pierwsze zajęcia hokeja z myślą o zajmowaniu tej właśnie pozycji.

Przygotowanie_na_lekcje_hokeja

Przed pierwszymi zajęciami hokeja trzeba znać podstawy teoretyczne i praktyczne

Co oczywiste, przed pierwszym treningiem koniecznie należy zapoznać się z zasadami gry w hokeja. Wprawdzie zajęcia dla początkujących mają przygotować gracza do bezpiecznego poruszania się po lodowisku i liczyć można co najwyżej na luźną gierkę na koniec treningu, ale znajomość reguł gry pozwoli na zrozumienie sensu poszczególnych ćwiczeń. Bez tego wiele zadań zlecanych przez trenera może brzmieć bezsensownie, szczególnie w trakcie treningu suchego.

Równie istotne jest poznanie praktycznych wskazówek i zasad dotyczących używania sprzętu do hokeja oraz poruszania się na łyżwach. Korzystanie z własnego ekwipunku różni się od rekreacyjnego wypadu na lodowisko z wypożyczalnią. O czym należy pamiętać w pierwszej kolejności? Osoby nie mające wcześniej do czynienia z kupowaniem łyżew mogą być zaskoczone, że ze względu na prawo unijne ostrza łyżew sprzedawanych w sklepach nie mogą być naostrzone. Przed pierwszym treningiem koniecznie trzeba więc o to zadbać.

W drodze przed wejściem na lód powinniśmy mieć specjalne ochraniacze na ostrzach, które różnią się od tych do przechowywania łyżew. Nabyć trzeba również umiejętność późniejszego oczyszczania ostrzy oraz butów. Przydatne mogą być różnego rodzaju akcesoria do hokeja w rodzaju ściereczek czy dezodorantów, które nie są drogie, a pozwolą dłużej cieszyć się ze znacznie droższego sprzętu.

Do treningu hokejowego trzeba przygotować się fizycznie i mentalnie

O ile znane z aren NHL bójki nie mają oczywiście miejsca na treningach, spora kontaktowość sprzyja kontuzjom. Jako że na pierwsze zajęcia nie idzie się z dnia na dzień, a swoje trwa także kompletowanie sprzętu, początkujący ma szansę wzmocnić swoje ciało. Jak najszybciej warto zacząć pracę nad przyspieszeniem przyrostu mięśni z planem treningowym, a także zadbać o lepsze odżywianie z myślą o nabraniu masy.

Jakie ćwiczenia dla hokeistów warto poznać? Przed kilkoma laty w programie „M jak Mężczyzna” Mariusz Czerkawski, emerytowany gracz NHL, zaprezentował prosty trening obwodowy. Wykonać można go w piętnaście minut, więc jest idealny dla amatorów, którzy oprócz godzinnych zajęć nie mogą pozwolić sobie na kolejne godziny spędzane na siłowni. Na cały program składały się trzy ćwiczenia powtarzane w seriach:

  1. wykroki z przeskokiem
  2. pompki japońskie (nazywane też wojskowymi)
  3. popularna „deska”, nazywana plankiem klasycznym

Nie wszyscy będą w stanie je wykonać, więc warto dodać, że poszczególne ćwiczenia można zastępować innymi opartymi na pracy z masą własnego ciała. Dodatkowe obciążenie zewnętrzne może być skuteczniejsze w kwestii zwiększania siły, ale jednocześnie nie będzie działało tak pozytywnie na elastyczność mięśni.

Najlepsi hokeiści to prawdziwi atleci, lecz charakteryzują się także szeroko pojmowaną “twardością”. Odporność psychiczna to kwestia, która będzie istotna dla niedoświadczonych adeptów tego sportu, narażonych na częste wywrotki oraz upadki. Przed pierwszymi zajęciami z hokeja warto jednak przyjąć pokorną postawę i zdać sobie sprawę, że treningi dla początkujących skupiają się na podstawach.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

HOKEJ

Hokej na trawie - zasady gry

Hokej na trawie - zasady gry
HOKEJ

Boisko do hokeja - wymiary i oznaczenia lodowiska hokejowego

Boisko do hokeja - wymiary i oznaczenia lodowiska hokejowego
HOKEJ

Hokej - zasady. Poznaj zasady gry w hokeja!

Hokej - zasady. Poznaj zasady gry w hokeja!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu