WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

W jakim wieku rozpocząć trening hokeja?

13 sierpień 2021

Gra w hokeja może niekiedy kojarzyć się z brutalnością, ciężkimi kontuzjami, a w skrajnych przypadkach nawet bitwami na kije. Dlatego też wielu rodziców szukających zajęcia dla swojej pociechy z miejsca eliminuje trening hokeja na lodzie. Zupełnie niepotrzebnie – nie wszystkie mecze hokejowe przypominają te z czołówki NHL i w gruncie rzeczy to tak samo bezpieczny sport jak piłka nożna, czy koszykówka. Dodatkowo jego uprawianie daje dziecku wiele profitów – uczy je choćby jazdy na łyżwach i zapewnia niezłą siłę i kondycję. W związku z tym, zdecydowanie warto rozważyć wysłanie dziecka na trening hokejowy. W jakim wieku najlepiej go rozpocząć?

Trening hokeja a dzieci. Dlaczego warto posłać swoją pociechę na trening hokejowy? 

Dzieci to prawdziwy wulkan energii i każdy rodzic doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Cały dzień zabaw pełnych biegów czy skoków, nie zrobi na naszych najmłodszych żadnego wrażenia, a nam pozostaje tylko obserwowanie ich z zazdrością. Wielu rodziców z tego powodu decyduje się na wysłanie swojej pociechy na jakieś zajęcia sportowe – nie dość, że dziecko się nieco wyszaleje i w efekcie będzie spokojniejsze, to dodatkowo odpowiednio wcześnie zaczęte treningi sportowe mogą stanowić pasję na całe życie. Czy wybierając treningi sportowe dla dziecka, możemy wziąć pod uwagę trening hokejowy? Zdecydowanie tak! Dlaczego?

O zasadach gry w hokeja dowiesz się z tego artykułu: Hokej – zasady gry

Zalety treningu hokejowego dla dzieci

Gra w hokeja to bardzo wymagający sport. Niezbędne jest, aby gracze dysponowali zarówno odpowiednim poziomem tężyzny fizycznej, kondycji czy nawet koordynacji, by byli w stanie utrzymać się na łyżwach nawet w najtrudniejszej sytuacji. Szacuje się, że jedna godzina gry w hokeja jest wystarczająca dla osoby dorosłej do spalenia około 400 kalorii – sam ten fakt może nam przybliżyć, jak wymagający fizycznie jest ten sport. Z racji tego, że trening hokejowy nie należy do najłatwiejszych, nasze dziecko wiele z niego wyniesie. Z jednej strony nauczy się jazdy na łyżwach czy podstawowej równowagi, z drugiej natomiast nabierze kondycji i siły fizycznej, można więc powiedzieć, że wszechstronnie się rozwinie. 

Przy podejmowaniu decyzji o posłaniu swojego dziecka na trening hokejowy należy pamiętać o tym, żeby ten nie okazał się dla naszego malucha zbyt wymagający. Oczywiście to mało prawdopodobne, jeśli zdecydujemy się na właściwą dla naszej pociechy grupę wiekową, gdzie doświadczony trener powinien być w stanie dobrać trening pod początkujące dziecko. Zastanówmy się jednak przez chwilę – jaki wiek jest najbardziej odpowiedni dla dziecka, by to rozpoczęło trening hokeja na lodzie?

Wiek dziecka a trening hokejowy. W jakim wieku zacząć?

Kluczem aby nasze dziecko pokochało aktywność fizyczną, jest to, aby go zbyt wcześnie do niej nie zniechęcić i nie zrazić. Dotyczy to każdego sportu, nie tylko gry w hokeja, chociaż tutaj może mieć to szczególne znaczenie, gdyż aby odpowiednio grać w hokeja, dziecko musi opanować podstawy takie jak jazda na łyżwach, czy utrzymanie równowagi. Jeśli zdecydujemy się na posłanie go na lekcje hokeja w zbyt wczesnym wieku, tak wiele rzeczy na raz może okazać się dla niego za trudne, przez co łatwo się zniechęci. Z drugiej strony, podobna sytuacja może mieć miejsce, jeśli nasze dziecko zostanie zbyt późno wysłane na swoje pierwsze zajęcia – przygnębiający może okazać się dla niego fakt, że dopiero musi uczyć się podstaw, kiedy inne dzieci już je potrafią. Jak więc wybrać idealny wiek?

Psychologowie dziecięcy są raczej zgodni, że 7 lat to minimalny wiek, w którym możemy puścić naszą pociechę na zajęcia sportowe. Oczywiście nie oznacza to, że wcześniejsza aktywność fizyczna mu zaszkodzi! Wręcz przeciwnie – aktywne, zdrowe dziecko będzie dysponowało idealną bazą do rozpoczęcia bardziej zaawansowanych treningów, nastawionych na konkretną dyscyplinę sportu. 

Dowiedz się: Jak dobrać łyżwy do hokeja!

Trening hokeja – jak przygotować nasze dziecko?

Skoro wiemy już, że do rozpoczęcia treningów hokeja najlepiej jest mieć skończone 7 lat, co możemy zrobić wcześniej, aby lepiej przygotować naszego malucha na pierwsze zajęcia? Przede wszystkim porozmawiajmy z nim lub wybadajmy w jakiś sposób, czy nasze dziecko samo chce uczestniczyć w hokejowych treningach. Jeśli odpowiedź na to pytanie będzie twierdząca, najlepiej jest zacząć od nauki jazdy na łyżwach. Nie jest to łatwa sztuka, ale dzieci uczą się znacznie szybciej niż dorośli, dzięki czemu możemy przygotować naszą pociechę do treningów już bardzo wcześnie.

Warto tutaj zaznaczyć, że do 7 roku życia wszelka aktywność fizyczna, na jaką naprowadzamy dziecko, powinna być dla niego zabawą i rekreacją, nie zaś walką o wyniki. Główny cel ćwiczeń w tym wieku to wyrobienie pewnych wzorców, które mogą zaowocować w przyszłości, nie zaś początek drogi do mistrzostwa świata. Dodatkowo, ciało dzieci jest bardziej elastyczne i wrażliwe niż ciała dorosłych, więc nie warto go nadwyrężać. Spokojna nauka poruszania się po lodowisku będzie wystarczająca, żeby zachęcić dziecko do aktywności i gry w hokeja, jednocześnie nie narażając malucha na niepotrzebny stres czy urazy.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

HOKEJ

Boisko do hokeja - wymiary i oznaczenia lodowiska hokejowego

Boisko do hokeja - wymiary i oznaczenia lodowiska hokejowego
HOKEJ

Hokej na trawie - zasady gry

Hokej na trawie - zasady gry
HOKEJ

Jak naostrzyć łyżwy do hokeja? Sposoby na ostrzenie łyżew hokejowych

Jak naostrzyć łyżwy do hokeja? Sposoby na ostrzenie łyżew hokejowych

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu