WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Hulajnogi elektryczne - nowe przepisy 2021. Co musisz wiedzieć?

28 lipiec 2021

Bezpieczeństwo to podstawa! Dotyczy to także e-hulajnóg, których użytkownicy zobowiązani są do przestrzegania nowych regulacji. Jakie przepisy obowiązują od 2021 roku i co musi wiedzieć każdy korzystający z hulajnogi elektrycznej?

Hulajnogi elektryczne w świetle nowej ustawy

20. maja 2021 roku weszły w życie nowe przepisy regulujące prawa i obowiązki osób korzystających z hulajnóg elektrycznych. Głównym celem zmian w przepisach jest potrzeba zwiększenia bezpieczeństwa zarówno samych podróżujących na hulajnogach elektrycznych, jak i pozostałych uczestników ruchu. Nowa ustawa precyzuje, które zachowania są niepożądane i określa wysokość mandatów za konkretne wykroczenia.

Dzięki nowym przepisom wiemy kto i w jakim wieku może poruszać się na elektrycznych hulajnogach. Została także określona dopuszczalna prędkość tych urządzeń oraz miejsca, w których mogą się poruszać oraz parkować. Jeśli nie jesteś osobą pełnoletnią, powinieneś sprawdzić, jakie dokumenty uprawniają do korzystania z tego typu pojazdu. W świetle nowych przepisów nie każdy może poruszać się e-hulajnogą.

Kto może poruszać się hulajnogą elektryczną

Jeszcze do niedawna wydawać się mogło, że hulajnoga elektryczna stanowi środek dostępny dla wszystkich użytkowników. W wyniku prowadzonych przez 3 lata prac nad ustawą, zostały wprowadzone pewne ograniczenia wiekowe. I tak dzieci, które nie ukończyły dziesiątego roku życia, mogą korzystać z e-hulajnóg wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej. Młodzież między dziesiątym a osiemnastym rokiem życia może już korzystać z hulajnóg elektrycznych samodzielnie. Koniecznym warunkiem jest jednak posiadanie karty rowerowej bądź też prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 czy T.

Osoby pełnoletnie mogą przemieszczać się za pomocą elektrycznych urządzeń samodzielnie i nie wymaga się od nich posiadania żadnych specjalnych dokumentów. Warto zwrócić uwagę również na fakt, że kierujący e-hulajnogą nie jest w rozumieniu prawa ani pieszym, ani kierującym pojazdem. To odrębna grupa, dla której ustalono odrębne przepisy dotyczące poruszania się po chodnikach, jezdniach i ścieżkach rowerowych.

Jeździsz e-hulajnogą? Pamiętaj o tych zakazach

Przepisy z maja 2021 wprowadzają szereg zakazów, za nieprzestrzeganie których możesz otrzymać mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. Jakie zachowania skutkują nałożeniem kary? Zakazane jest m.in.:

  • przewożenie zwierząt oraz innych osób,
  • przewożenie ładunków,
  • chwytanie się innych pojazdów,
  • holowanie pojazdów,
  • przemieszczanie się na hulajnodze elektrycznej pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,
  • korzystanie z telefonu komórkowego (kierownicę hulajnogi trzymamy obiema rękami),
  • przejeżdżanie e-hulajnogą przez przejścia dla pieszych,
  • jazda obok drugiej osoby w tym samym kierunku,
  • przekraczania dopuszczalnej prędkości.

Osoby poruszające się po drogach bądź ścieżkach rowerowych muszą także przestrzegać przepisów ruchu drogowego, stąd też za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, również możemy zostać ukarani mandatem. Należy również pamiętać o zachowaniu ostrożności oraz ograniczonego zaufania względem innych uczestników ruchu.

hulajnoga-elektryczna-mi-1s

Gdzie jeździć i jak parkować

Jeśli poruszasz się hulajnogą elektryczną, powinieneś korzystać ze ścieżek rowerowych lub wydzielonych dla rowerów pasów. Jeżeli nie jest to możliwe, możesz korzystać z jezdni, o ile dozwolona dla pojazdów prędkość nie przekracza na niej 30 km/h. Musisz jednak pamiętać, że mimo tego ograniczenia maksymalna prędkość hulajnogi zarówno na jezdni, jak i drodze dla rowerów, nie może przekroczyć 20 km/h.

Z kolei gdy dozwolona na jezdni prędkość przekraczać będzie 30 km/h, a jednocześnie nie będzie wydzielonej drogi rowerowej, możesz poruszać się po chodniku. W takiej sytuacji musisz zachować szczególną ostrożność oraz pamiętać o tym, że na chodniku pieszy ma pierwszeństwo. Również prędkość hulajnogi powinna być zbliżona do prędkości przechodniów.

Użytkownicy e-hulajnóg powinni także pamiętać o przepisach dotyczących parkowania pojazdów transportu osobistego. Hulajnogi możemy więc parkować w miejscach, które wyznaczył zarządca. Jeśli na chodniku nie ma wyznaczonego miejsca, powinniśmy zwrócić uwagę, czy jego szerokość wynosi minimum półtora metra. Jeśli ten warunek jest spełniony, hulajnogę elektryczną parkujemy równolegle do krawężnika w jak największym oddaleniu od jezdni. Warto zwracać uwagę na sposób parkowania hulajnóg, ponieważ za źle zaparkowane urządzenie, zagrażające bezpieczeństwu uczestników ruchu, możemy otrzymać mandat.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć

Elektryczne hulajnogi podobnie jak rowery mają pierwszeństwo przed pieszymi na wyznaczonych przejazdach dla rowerów. Górna granica wysokości mandatu za wykroczenia wcale nie kończy się na 500 złotych. Za jazdę w stanie nietrzeźwości czy pod wpływem środków odurzających prawne konsekwencje mogą być o wiele sroższe. Ponadto warto zadbać o bezpieczeństwo własne oraz innych uczestników ruchu poprzez odpowiednie wyposażenie swojej e-hulajnogi. Sprawny hamulec, przednie oraz tylne światła, dźwiękowy sygnalizator to absolutny must-have.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DLA RODZICÓW, HULAJNOGI

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka?

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka?
SPORT, HULAJNOGI

Rodzinna przejażdżka na hulajnogach. Test hulajnóg Mid 5 oraz Town 7

Rodzinna przejażdżka na hulajnogach. Test hulajnóg Mid 5 oraz Town 7
HULAJNOGI

Hulajnoga dla dorosłych? Wiek nie gra roli!

Hulajnoga dla dorosłych? Wiek nie gra roli!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu