WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Triki na hulajnodze – jak się nazywają i jak je wykonywać?

15 wrzesień 2021

Czym są hulajnogi wyczynowe, jakie triki na hulajnodze można wykonywać i jakie są ich nazwy? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu!

Hulajnogi wyczynowe – czym różnią się od klasycznych? 

Na samym początku, zanim przejdziemy do najbardziej interesującej rzeczy, czyli jakie są triki na hulajnodze, rzućmy okiem na sam sprzęt, który jest absolutnie niezbędny do ich wykonywania, a więc hulajnogi. Czym są hulajnogi freestyle? Ten wariant urządzeń jest konstrukcyjnie przygotowany do bardziej agresywnej i sportowej jazdy, znajdziemy zatem kilka znaczących różnic pomiędzy hulajnogą do jazdy wyczynowej a zwykłą. Przede wszystkim – hulajnogi wyczynowe mają szerszą kierownicę, która może wykonać pełen obrót oraz mniejsze, bardziej zwrotne koła. 

Oczywiście te wszystkie atrybuty mają posłużyć do jak najlepszej kontroli sprzętu podczas szybkiej jazdy, którą przeplatają triki na hulajnodze, jednak mogą przysporzyć nieco problemów przy zakupie. Zwłaszcza jeśli jesteśmy początkujący, warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa. Przy wyborze zwróćmy uwagę na rozmiar kół (im większa średnica, tym większa stabilność, jednak jednocześnie mniejsza zwrotność). Dobór powinien być podyktowany naszym poziomem zaawansowania oraz własnymi celami.

Najważniejsze akcesoria do hulajnogi, czyli kask i ochraniacze

Absolutną podstawą, jeśli chodzi o jazdę i triki na hulajnodze, stanowią kask i ochraniacze, czyli sprzęty, których funkcją jest dbanie o nasze bezpieczeństwo. Nigdy nie należy tego lekceważyć, niezależnie czy mówimy o hulajnodze, deskorolce czy surfowaniu – bezpieczeństwo to podstawa, a dobry kask i ochraniacze na łokcie oraz kolana są w stanie uchronić nas przed wieloma urazami, od zadrapań i stłuczeń, do znacznie poważniejszych obrażeń. Zwłaszcza jeśli dopiero poznajemy triki na hulajnodze, niewielkie urazy są praktycznie nieuniknione, warto jest więc mieć tego świadomość i od samego początku właściwie zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Triki na hulajnodze

Każdy, kto chociaż pobieżnie poznał świat trików na BMX-ie czy deskorolce, z całą pewnością dostrzeże pewne podobieństwa, jakie je łączą z trikami na hulajnodze. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż jazda wyczynowa z użyciem tych sprzętów to domena skateparków, a jeśli weźmiemy pod uwagę samą konstrukcję hulajnogi, to możemy dostrzec niemałe podobieństwa do deski i roweru. 

Najbardziej podstawowy trik, jaki możemy wykonać z użyciem hulajnogi, to bunny hop. Jest on nie tylko najprostszy technicznie, ale również użyteczny jako podstawa do innych, bardziej zaawansowanych ewolucji z użyciem hulajnogi. Polega on na niczym innym, jak na wyskoku w powietrze hulajnogą, przy jednoczesnym trzymaniu nóg na jej decku, czyli podstawie. Analogiczny trik na deskorolce nazywa się ollie – czasami ta nazwa funkcjonuje również w kontekście hulajnogi.

Kolejne triki na hulajnodze, jakie możemy poznać, w dużej mierze bazują właśnie na tej podstawie, jaką jest bunny hop. Kiedy już dosyć dobrze go opanujemy i poczujemy się pewniej, możemy zacząć ubogacać nasze ollie o inne elementy. Jeśli puścimy się kierownika jedną ręką, kiedy będziemy się znajdowali w powietrzu, wykonamy trik o nazwie one-hander. Zazwyczaj podczas tego triku wolna ręka wykonuje jakiś ruch bądź gest, który ma podkreślić efektywność naszej akrobacji. Rozrzucenie nóg na boki podczas bunny hopa to ewolucja nazwana no-footer.

Całkiem ciekawe ruchy dla początkujących na hulajnodze, które warto opanować, to manual i nose-manual. Te dwie tajemnicze nazwy oznaczają jazdę tylko na jednym kole hulajnogi, odpowiednio na tylnym oraz na przednim. Opanowanie tego triku pomoże nam w lepszym utrzymaniu balansu oraz w płynnym przechodzeniu pomiędzy jednym trikiem a drugim.

Kiedy triki opisane powyżej będziemy już wykonywać wystarczająco pewnie, możemy spróbować wykonać bar-spin, czyli niejako połączenie wszystkich sztuczek powyżej. Polega on na obróceniu kierownika w trakcie skoku o 360 stopni w taki sposób, że kiedy deck do nas wróci, sprawnie na nim wylądujemy. Przy okazji kilka nieudanych prób pomoże uświadomić nas, jak ważne są akcesoria do hulajnogi, takie jak kask i ochraniacze. 

chłopak wykonujący triki na hulajnodze

Triki na hulajnodze – co robić, kiedy poznamy już podstawy?

Jeśli czujemy się już wystarczająco dobrze i pewnie podczas wykonywania podstawowych trików, możemy powoli zacząć szlifować bardziej zaawansowane ewolucje. W tym celu najlepiej będzie zlokalizować najbliższy skatepark. Znajdująca się na nim infrastruktura pomoże nam bezpiecznie wykonywać podstawy grindu, czyli „ślizgania się” bokiem hulajnogi po poręczach. Warto w tym miejscu nadmienić, że niezbędne są do tego pegi, czyli akcesoria do hulajnogi zaczepiające się o krawędzie rur i ramp. Zdarza się, że hulajnogi są w nie wyposażone od razu po zakupie, najczęściej jednak będziemy musieli dobrać je do naszego sprzętu dodatkowo.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?
FITNESS

Odkryj kolekcję fitness Moniki Kołakowskiej

Odkryj kolekcję fitness Moniki Kołakowskiej
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Trenażer direct drive — dlaczego warto wybrać?

Trenażer direct drive — dlaczego warto wybrać?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu