WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jazda konna na oklep - dlaczego warto jeździć bez siodła i ćwiczyć dosiad?

14 listopad 2022

Jazda konna to wspaniały sport, który w Polsce cieszy się dużą popularnością. Wśród jeźdźców spotkać można zarówno kobiety, mężczyzn jak i dzieci. Konno jeżdżą osoby wysportowane i takie, które na co dzień zazwyczaj stronią od zajęć ruchowych. Jest to bowiem dyscyplina bardzo uniwersalna. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Jeździectwo to aktywność, która zapewnia zarówno świetny trening fizyczny jak i niezwykły kontakt ze zwierzęciem. Jeśli masz już doświadczenie w jeździectwie i zastanawiasz się nad rozpoczęciem swojej przygody z jazdą na oklep, przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się z niego na czym polega ta technika, jak dosiadać konia bez korzystania ze strzemion i jakie korzyści niesie ze sobą ten sposób jazdy.


Jazda na oklep – przeczytaj, na czym polega jazda bez siodła

Jazda na oklep to nic innego jak jazda bez siodła. Jest to jedna z technik jeździeckich, która przeznaczona jest dla osób co najmniej średnio zaawansowanych. Jeździć na oklep mogą osoby, które doskonale panują nad swoim ciałem i mają doświadczenie w jeździe konnej w siodle. Dlaczego? Aby nie zrobić krzywdy ani sobie ani zwierzęciu. Mimo, że konie są silne i masywne, niepoprawne rozłożenie ciężaru na ich plecach może skutkować kontuzjami a nawet uszkodzeniem ciała. Siodła służą bowiem między innymi właśnie temu, by wierzchowiec miał odpowiednio zabezpieczony kręgosłup. Z tego powodu na jazdę na oklep powinny decydować się osoby, które umieją już poruszać się na końskim grzbiecie.

kobieta siedząca na koniu bez siodła

Początki jazdy konnej bez siodła powinny zaś odbywać się w asyście instruktora bądź osoby bardzo doświadczonej w tej technice. Początkujący w tym stylu jeździec powinien natomiast korzystać ze sprzętów takich jak czaprak do jazdy na oklep z popręgiem oraz pas do lonżowania. Podniesie on znacząco ogólny komfort jazdy i pomoże utrzymywać równowagę na koniu. Po pewnym czasie można zrezygnować z części akcesoriów i jeździć bez czapraka z popręgiem bądź zamienić go na specjalną podkładkę, która pomaga zwiększyć komfort jazdy, trzymać równowagę i uzyskać harmonię z ruchami konia.

Dosiad i jazda bez strzemion – jak wejść na konia i poruszać się bez siodła

Dosiadanie konia bez siodła jest stosunkowo trudnym zadaniem dla początkującego amatora jazdy na oklep. Ciężko bowiem zrobić to nie mając strzemion, w które można by wsadzić stopę. Aby umożliwić sobie wejście na grzbiet zwierzęcia, należy zadbać o to, by mieć w pobliżu jakiś stołek lub taboret. Pomoże on wspiąć się na wierzchowca. Trzeba to jednak robić sprawnie, spokojnie i zgrabnie, żeby nie przestraszyć zwierzęcia. Mogłoby to skutkować upadkiem jeźdźca.

Po wykonaniu dosiadu, nogi należy trzymać tak, jak w trakcie jazdy w siodle. Pierwsza jazda nie zapewni Ci totalnej jedności z koniem. Może bowiem powodować dyskomfort dla osoby początkującej w tej technice. Mało osób ma pełną świadomość dotyczącą ruchów zwierzęcia. Mogą być one początkowo nieprzyjemne. Aby zniwelować wszelkie niedogodności, musisz mieć sporo cierpliwości a także posiadać umiejętność rozluźniania się. Pamiętaj o tym, że mało komfortowe są jedynie początki. Z czasem jazda na oklep będzie nie tylko przyjemna, ale również bardziej satysfakcjonująca niż jeździectwo klasyczne.

Jazda konna na oklep – wady i zalety z jeżdżenia bez siodła

Jazda na oklep jest wspaniałym sposobem na poczucie jedności ze zwierzęciem. Może być też jednak dla niego niebezpieczna. Warto zadbać o to, by nauczyć się techniki, która pomoże Ci zminimalizować zarówno ryzyko kontuzji jak i powstania problemów z kręgosłupem zwierzęcia w fazie nauki. Siodło, z którego rezygnuje się jeżdżąc na oklep, zapewnia zwierzętom równomierne rozłożenie ciężaru na grzbiecie. Nie używając go, narażamy wierzchowca na problemy zdrowotne. Ciężar, który wywołuje bezpośredni nacisk na kręgosłup może prowadzić do długotrwałych zaburzeń. Skoro cały ciężar każdego jeźdźca na oklep, spoczywa bezpośrednio na grzbiecie zwierzęcia, nie należy jeździć na koniu, który nie jest silny i mocno umięśniony. Do tego celu wybiera się zwierzęta, które cechuje duża muskulatura i silny grzbiet. Pomaga to wyeliminować ryzyko przeciążenia mięśni grzbietu oraz zminimalizować wpływ ciężaru człowieka na kręgosłup wierzchowca. Po spełnieniu tych warunków, jazda bez siodła jest bezpieczna dla zwierzęcia i nie powoduje u niego żadnych nieprzyjemności. Umożliwia jeźdźcom poprawę swojej koordynacji ruchowej, zwiększenie masy mięśniowej i wyrzeźbienie sylwetki. Jazda bez siodła pozwala poczuć w pełni ruchy konia. Dzięki temu można zwiększyć umiejętność utrzymywania równowagi i poprawić ogólne wyczucie jeździeckie. Na oklep można jeździć w każdym stylu, bez względu na to, czy preferujesz styl westernowy czy klasyczny.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

JEŹDZIECTWO

Prawidłowy dosiad i postawa w siodle - jak je ćwiczyć w domu?

Prawidłowy dosiad i postawa w siodle - jak je ćwiczyć w domu?
JEŹDZIECTWO

Jazda konna - co to jest, jak zacząć jeździć konno?

Jazda konna - co to jest, jak zacząć jeździć konno?
JEŹDZIECTWO

Nauka jazdy konnej - jak zacząć jeździć konno?

Nauka jazdy konnej - jak zacząć jeździć konno?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu