WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jazda konna zimą - o czym pamiętać podczas zimowych treningów

14 listopad 2022

Mroźny wiatr, przeszywający chłód, zacinający śnieg. Zimowe warunki atmosferyczne potrafią dać się we znaki. Czy w związku z tym powinno się rezygnować z treningów jazdy konnej? A może warto jednak wybrać się na przejażdżkę, mimo trudności pogodowych? Jeżeli rozważasz wybranie drugiej opcji, ale zastanawiasz się jak zorganizować trening, żeby wyszedł na zdrowie zarówno Tobie jak i Twojemu wierzchowcowi, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.


Zima w stajni – jak przetrwać tę mróz, śnieg, błoto i krótkie dni

Od wielu już lat zima w naszym kraju nie przypomina tej, którą widuje się w świątecznych filmach. Piękny, puszysty śnieg jest rzadkością. Częściej natomiast mamy do czynienia z pluchą, roztopami a nawet deszczem. To wszystko sprawia, że zima w stajni oznacza duże ilości błota i wilgoci. Aby uchronić konia przed kontuzjami i różnego rodzaju urazami kończyn, warto wyposażyć tereny okalające paśniki i poidła w wysokiej jakości drenaż. Odpowiedni sposób odwadniania padoku zapewni koniom komfort poruszania się. Zapobiegnie tworzeniu się kałuż i co za tym idzie roznoszeniu wody po terenie stajni. W sytuacji, gdy woda zalega już na padoku, warto odgrodzić najtrudniejsze jego fragmenty, aby konie nie miały do nich dostępu. Należy zadbać o to, by zwierzęta nie grzęzły w błocie i nie ślizgały się w nim. Chodzi bowiem o ich bezpieczeństwo.

Jazda konna zimą – jak dbać o konia podczas przejażdżek w niskiej temperaturze

Zima jest trudną porą roku, zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Nie oznacza to jednak, że konie powinny spędzać ją w stajni. Zamykanie ich po wielomiesięcznym okresie trenowania negatywnie wpływa zarówno na ciało jak i umysł tych wspaniałych zwierząt. Poruszanie się po padoku również nie jest dla nich wystarczające. Warto zabierać więc konie regularnie na spacer po lesie lub najbliższej okolicy, aby nie straciły one formy przed następnym sezonem. Zbyt długi pobyt w stajni skutkować może obniżeniem poziomu zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego. Po kilku miesiącach spędzonych w stajni wierzchowiec może mieć problem z zaadaptowaniem się do środowiska zewnętrznego. Aby temu zapobiec, warto wyjść z koniem na przejażdżkę na otwartej przestrzeni i tam dać mu się porządnie wychodzić. Należy jednak pamiętać o tym, żeby spacer był bezpieczny zarówno dla jeźdźca jak i dla zwierzęcia.

konie na śniegu

Jeśli pada deszcz i podłoże jest bardzo błotniste lub pada śnieg a ścieżki są śliskie i grożą złapaniem kontuzji, powinno się odpuścić spacer tego dnia i poczekać na bardziej sprzyjającą aurę. Zwłaszcza, że mogą nią być nawet zaspy śnieżne. Podczas jazdy w głębokim śniegu, koń podnosi kolana znaczeni wyżej niż ma to w zwyczaju robić. Jest to dla niego większy wysiłek, ponieważ zarówno mięśnie jak i stawy poddawane są bardziej intensywnemu treningowi. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by nie przetrenować swojego konia oraz o tym, by przed wyjściem zapewnić mu odpowiednią rozgrzewkę. A jeśli jest ślisko, polecamy założyć mu antypoślizgowe wkładki pod podkowy. Niedopilnowanie wspomnianych rzeczy może grozić kontuzją. Jazda konna zimą jest świetną aktywnością dla miłośników jeździectwa oraz dla samych zwierząt, o ile uprawia się ją z głową.

Zimowy trening jeździecki – jak ubrać się odpowiednio do warunków pogodowych

Jazda konna zimą to fantastyczny sposób na odreagowanie stresu, relaks na łonie natury i porządny trening zarówno dla konia jak i dla jeźdźca. Aby odbywał się on w bezpiecznych warunkach a jeździec nie przypłacił go zdrowiem, warto pamiętać o odpowiedniej odzieży, którą nabyć można w sklepie jeździeckim. Co będzie odpowiednim strojem do jazdy konnej zimą? O czym pamiętać wybierając się na przejażdżkę?

Na te pytania nie ma jednej odpowiedzi. Odzież powinno się bowiem dobrać zarówno do warunków pogodowych jak i do intensywności treningu. Podstawą każdego stroju do jazdy konnej powinna być jednak wysokiej jakości bielizna termoaktywna, w tym wygodna i ciepła para skarpet. Warto zainwestować także w bluzę z bawełny lub wełny i odpowiednie bryczesy. Jeśli jest naprawdę zimno, wybierz model ocieplany tych spodni, czyli termobryczesy. Jeżeli lubisz jeździć konno po głębokich jarach, rozważ także założenie wodoodpornej kurtki jeździeckiej. Długa jazda może powodować wychłodzenie organizmu. Aby chronić przed nim głowę, zadbaj o ocieplenie kasku. Nie zakładaj czapki, w razie upadku zniweluje ona działanie ochronne tego sprzętu.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

JEŹDZIECTWO

Prawidłowy dosiad i postawa w siodle - jak je ćwiczyć w domu?

Prawidłowy dosiad i postawa w siodle - jak je ćwiczyć w domu?
JEŹDZIECTWO

Jazda konna - co to jest, jak zacząć jeździć konno?

Jazda konna - co to jest, jak zacząć jeździć konno?
JEŹDZIECTWO

Nauka jazdy konnej - jak zacząć jeździć konno?

Nauka jazdy konnej - jak zacząć jeździć konno?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu