WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Zasady bezpiecznej jazdy konnej - jak zmniejszyć ryzyko upadku z konia?

21 styczeń 2021

Upadki z konia zdarzają się każdemu, kto uprawia jeździectwo. Nie ma znaczenia, czy jesteś początkującym czy zaawansowanym jeźdźcem. Konie to płochliwe zwierzęta, więc należy wziąć pod uwagę, że jeśli się czegoś wystraszą, to może dojść do upadku. Jakie akcesoria jeździeckie pomogą ci w utrzymaniu bezpieczeństwa w siodle?


Czy jazda konna jest niebezpieczna?

Każdy sport związany jest z pewnym ryzykiem. W przypadku jeździectwa ryzyko spowodowane jest faktem, że mamy do czynienia z żywym zwierzęciem. Mimo doskonałego ułożenia nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak koń zachowa się w danej sytuacji. Na szczęście większość stajni szkoli swoje konie w taki sposób, aby ufnie podchodziły do człowieka, a przede wszystkim nie miały skłonności do agresywnych zachowań.

Jednak osoby trenujące jeździectwo muszą być przygotowane na sytuacje, w których:

  • koń się spłoszy i spróbuje zrzucić jeźdźca z siodła,
  • koń zachowa się agresywnie (np. poczuje ból szarpnięcia podczas czyszczenia sklejonej od błota sierści pod popręgiem, a więc będzie chciał ugryźć jeźdźca),
  • koń będzie chciał się bronić przed najazdem innego konia i wykona niespodziewany ruch (np. wyrzut tylnych kopyt w górę),
  • koń się potknie albo przewróci,
  • podczas jazdy w terenie natrafią na gałęzie (szczególnie niebezpieczne na wysokości twarzy podczas galopu).

Wszystkie te sytuacje mogą spowodować upadek z konia. Jedną z podstaw nauki jazdy konnej jest nauka spadania, ale z różnych powodów można upaść nieumiejętnie (czasem nie ma możliwości odpowiednio szybkiej reakcji). Najlżejsze upadki spowodują tylko chwilową przerwę w jeździe, po której jeździec szybko wstanie i znów wskoczy w siodło. Najcięższe związane będą z dłuższym leczeniem. Dlatego warto jeździć konno w kasku oraz ochraniaczach.

Jak zabezpieczyć się na wypadek upadku z konia?

Podstawą jest odpowiedni strój do jazdy konnej oraz ochraniacze:

Podczas jazdy spinaj tylko te mięśnie, które powinny być spięte i wpływają na twoją przyczepność (głównie mięśnie nóg). Miednica powinna być rozluźniona, plecy wyprostowane, a łokcie powinny lekko przylegać do boków (ale nie mogą być kurczowo trzymane przy ciele). Nigdy nie wieszaj ciężaru swojego ciała na wodzy. Wodze służą tylko do wskazywania kierunku oraz zatrzymywania/zwalniania. Jeśli koń cały czas będzie czuł mocne napięcie wędzidła w pysku, zacznie wyrywać ci wodze, co doprowadzi do niebezpiecznych sytuacji.

Jeśli już panujesz nad swoimi ruchami, a dłonie trzymasz pewnie, będziesz mógł jeździć z palcatem w ręce. To pomoc jeździecka, która pomaga w wymuszeniu na koniu wymaganych od niego zachowań (jeśli nie stosuje się do poleceń przekazywanych na pomocą nacisku łydki, prawidłowego dosiadu i głosowych). Nie obawiaj się, że znęcasz się nad zwierzęciem. Używanie bacika w odpowiedni sposób nie jest przemocą wobec konia. W większości przypadków wystarczy, że trzymasz bacik w dłoni, a koń od razu chodzi lepiej (mniej “kombinuje”).

Jazda konna a bezpieczeństwo – porady, jak zachować się przy koniach

Podczas jazdy zawsze słuchaj się poleceń instruktora. Na hali i placu pamiętaj o zasadzie mijania się lewą ręką. Wchodząc na ujeżdżalnię upewnij się, że możesz to bezpiecznie zrobić. Puknij palcatem w zamknięte drzwi wejściowe lub zawołaj głośno “uwaga”. Jeśli instruktor odpowie “można”, możesz otworzyć drzwi i wprowadzić konia.

Przed jazdą odpowiednio przygotuj konia do treningu. Dokładnie wyczesz jego sierść miękką szczotką, a kopyta wyczyść kopystką. Zwróć dokładnie uwagę na tzw. strzałkę w kopycie. Nie mogą tam zostać żadne kamienie ani inne zanieczyszczenia, które sprawią, że koń zacznie kuleć podczas jazdy.

W boksie zachowuj się spokojnie, a przed wejściem daj koniowi znać, że jesteś. Możesz zacmokać, zawołać go po imieniu – ważne, aby twoje wejście nie było zaskoczeniem. Nie stawaj za zadem konia, a jeśli absolutnie musisz, to daj mu znać, że tam jesteś – możesz położyć rękę na zadzie podczas przechodzenia. Jeśli będziesz jeździć na koniu, którego nie znasz, zapytaj instruktora o jego standardowe zachowania przed rozpoczęciem czyszczenia.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

JEŹDZIECTWO

Prawidłowy dosiad i postawa w siodle - jak je ćwiczyć w domu?

Prawidłowy dosiad i postawa w siodle - jak je ćwiczyć w domu?
JEŹDZIECTWO

Jazda konna - co to jest, jak zacząć jeździć konno?

Jazda konna - co to jest, jak zacząć jeździć konno?
JEŹDZIECTWO

Nauka jazdy konnej - jak zacząć jeździć konno?

Nauka jazdy konnej - jak zacząć jeździć konno?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu