Hatha joga należy do najpopularniejszych form jogi i często nazywana jest również stylem bazowym. Cechą charakterystyczną tej jogi jest skupienie wokół trzech kluczowych obszarów – rozwoju fizycznym ciała, umiejętności medytacji oraz na kontrolowaniu oddechu. Zestawienie tych trzech filarów pozwala wzmocnić mięśnie, lepiej poznać samego siebie, a także rozwinąć i pogłębić świadomość własnego ciała. Jakie zasady obowiązują? Na czym polega ta forma ćwiczeń i jakie przynosi korzyści dla ciała i umysłu?
Z pewnością nikogo nie zdziwi fakt, że hatha joga przywędrowała do Europy z dalekiego Wschodu. Źródła historyczne podają, że jej elementy były praktykowane już w 3300-1300 p.n.e. Jej twórcami byli zatem członkowie jednej z najstarszych cywilizacji ziemskich.
W 1924 roku powstała pierwsza szkoła indyjska hatha jogi, założona przez Krishnamacharya. Technika rozwijana była przez wiele stuleci, a obecnie stosowana technika, opiera się na tradycyjnych założeniach, które zostały dostosowane do potrzeb współczesnego odbiorcy.
Natomiast pierwsze publiczne studio na Zachodzie, zostało zapoczątkowane przez Indrę Devi – hinduską piosenkarkę oraz instruktorkę jogi. Otworzyła ona szkołę hatha jogi w Hollywood w 1947 roku, przyczyniając się do popularyzacji jogi w Ameryce. Z czasem trend stał się obecny również w Europie.
Nazwa tego stylu jogi pochodzi od słowa hatha, oznaczającego siłę. Składa się ono z dwóch członów, gdzie -ha oznacza słońce, natomiast -tha oznacza księżyc. Podstawą tutaj są trzy bazowe elementy, na które składają się:
Pomimo że zawiera w sobie podstawy klasycznej jogi, to jednak w tym odłamie dużo istotniejsza od metafizyki okazuje się siła fizyczna i właściwości ezoteryczne. Hatha joga kładzie silny nacisk w szczególności na dwa obszary:
Hatha joga nie należy do najbardziej skomplikowanych stylów, dlatego często bywa zalecana osobom początkującym. Jednak bardzo istotne jest, aby podstawy ćwiczeń zostały opanowane w możliwie najbardziej poprawny sposób.
Z uwagi na fakt, że wiele osób posiada wrodzoną lub nabytą wadę postawy, nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia mogą przyczynić się do jej pogłębienia. Ponadto istotne jest, aby nauczyć się poprawnie kontrolować oddech, unikając nienaturalnego wstrzymywania go. Nieumiejętne zarządzanie oddechem może doprowadzić do spięcia mięśni, co negatywnie wpływa na ciało i ogólne samopoczucie.
Z tego powodu decydując się na rozpoczęcie treningu hatha jogi, warto skorzystać z lekcji prowadzonej przez instruktora, lub zapisać się na zajęcia jogi. Natomiast chcąc rozpocząć praktykę w domu, dobrym pomysłem będzie zapoznanie się z profesjonalnymi filmami instruktażowymi, które dostępne są na różnych platformach online.
Równie istotnym zaleceniem jest, aby nie rozpoczynać ćwiczeń tuż po posiłku. Z uwagi na fakt, iż jest to styl wymagający intensywnego wysiłku fizycznego, warto przystępować do praktyki przed jedzeniem, lub kilka godzin po posiłku. Natomiast po zakończonej jodze, zaleca się kilkanaście minut odpoczynku, w celu regulacji cyklu oddechowego.
Hatha joga obejmuje kilka podstawowych asan, potocznie zwanych pozycjami lub ćwiczeniami. Wiele z nich stosowane jest także w jodze klasycznej oraz w jej zaawansowanych odmianach. Nazwy poszczególnych pozycji, najczęściej pochodzą od nazw żywych stworzeń lub przedmiotów. Umożliwia to lepsze zobrazowanie wykonywanej pozycji oraz łatwiejsze wyzwolenie skojarzeń z nimi związanych. Każda pozycja (asana) inaczej wpływa na ciało i umożliwia osiąganie zróżnicowanych rezultatów.
Do podstawowych pozycji w tym rodzaju jogi należą m.in.:
Powszechnie uważa się, że regularna praktyka przynosi korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Do najczęściej wymienianych efektów, zalicza się m.in.:
Do istotnych atutów hatha jogi, warto zaliczyć także jej uniwersalność. Jest ona adresowana zarówno dla osób początkujących jak i zaawanoswanych.
Hatha joga to ćwiczenia fizyczne o spokojnym charakterze, polegający na precyzji ruchów i skupieniu się na prawidłowym oddechu. Hatha joga niezwykle korzystna jest dla osób, które potrzebują wyciszenia, relaksu, zredukowania poziomu stresu i niwelowania napięć w ciele. Regularnie praktykowana , wpływa na poprawę koncentracji oraz odpowiednią regulację oddechu.
Ponadto będzie odpowiednia również dla osób, które z powodu kontuzji lub schorzeń, nie mogą regularnie praktykować wzmożonej aktywności fizycznej. Hatha jogę mogą uprawiać seniorzy, osoby powracające do sportu po przerwie, a także aktywni sportowcy.
Warto dodać, że joga będzie odpowiednia dla wszystkich osób pragnących zwiększyć świadomość własnego ciała, lub poszukujących skutecznego treningu psychofizycznego. Mogą ją praktykować także kobiety w ciąży, w celu poprawy samopoczucia oraz niwelowania dolegliwości związanych z bólami kręgosłupa.
Praktykowanie hatha jogi nie wymaga posiadania wysoce specjalistycznych akcesoriów. Warto jednak zadbać, aby ubiór treningowy nie powodował uczucia dyskomfortu, nie krępował ruchów oraz nie dekoncentrował przy wykonywaniu bardziej zaawansowanych pozycji. Z tego względu rekomendowany jest strój do jogi o przylegającym do ciała, dopasowanym kroju.
Przeczytaj także: Akcesoria do uprawiania jogi
Warto zdecydować się na odzież funkcjonalną, produkowaną z elastycznych i przepuszczających powietrze materiałów. To pozwoli osiągnąć pełną swobodę ruchów oraz skutecznie odprowadzić wilgoć z ciała.
Joga najczęściej praktykowana jest na boso, w celu uzyskania lepszej kontroli nad wykonywanymi ruchami oraz zwiększenia ich płynności. Z tego względu trening nie wymaga posiadania sportowego obuwia. Jeśli jednak ćwiczenia na boso powodują u ćwiczącego dyskomfort, warto zaopatrzyć się w specjalne skarpetki, które posiadają antypoślizgowe wykończenie podeszwy.
Podstawowym elementem wyposażenia do treningu jest mata. Decydując się na jej zakup, warto wybrać produkt o właściwościach antypoślizgowych. Natomiast grubość maty do jogi należy dostosować do rodzaju podłoża, na jakim będzie ona wykorzystywana. Podstawowym kryterium, jakie powinna spełniać mata, jest izolacja termiczna ciała od podłoża oraz zagwarantowanie odpowiedniej miękkości i uczucia komfortu podczas ćwiczeń. Z tego względu mata powinna posiadać grubość co najmniej 0,5 cm.