WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak przygotować kajak pneumatyczny (pompowany)?

01 lipiec 2020
#PORADY

Wielu Polaków w tym roku spędzi wakacje w kraju. Polscy wczasowicze mają duży wybór – od zapierających dech w piersiach gór, po aktywny wypoczynek nad wodą. Jeśli jedziemy spędzić wolny czas nad jeziorem czy morzem, warto spróbować pływania na kajaku pneumatycznym. Sprawdź, czym charakteryzuje się kajak dmuchany i jak go prawidłowo napompować!


Mobilny kajak w plecaku

Kajak pneumatyczny jest przede wszystkim praktyczny i łatwy w transporcie. Wszystkie jego elementy mieszczą się w wygodnym plecaku. Dzięki temu taki sprzęt jest maksymalnie mobilny – wystarczy wziąć go ze sobą na wędrówkę i tylko gdy najdzie nas ochota, w kilka minut będzie gotowy na wypłynięcie na wodę. Przygotowanie deski SUP jest równie proste. Co ciekawe, do plecaka zmieści się też kajak dwuosobowy, a nawet stand up paddle!

Montaż należy zacząć od wyjęcia wszystkich elementów z plecaka. W przypadku kajaka dwuosobowego znaleźć można dwa siedzenia, stateczniki i samą łódź. Pamiętaj, aby miejsce rozłożenia było wystarczająco duże i płaskie, bez nierówności, które mogą podziurawić konstrukcję. Aby wyjąć kajak z plecaka, wystarczy odpiąć klamrę spinającą torbę. Rozłóż go na ziemi – teraz można rozpocząć pompowanie kajaka.

Kajak dmuchany – jak go prawidłowo napompować?

Do prawidłowego napompowania kajaka pneumatycznego potrzebna będzie pompka z manometrem, która pozwoli na sprawdzenie, czy we wnętrzu łodzi znajduje się odpowiednie ciśnienie. Tego typu narzędzie posiada także wygodne przejściówki – warto zapamiętać, że te grubsze przeznaczone są do podłogi i komór bocznych kajaka. Węższe natomiast służą do pompowania siedzisk.

Proces należy zacząć od pompowania komór bocznych do połowy ich objętości – nie mogą być twarde, ponieważ wtedy nie ułożą się one prawidłowo. Następnie przychodzi czas na podłogę kajaka, którą pompujemy już do docelowego ciśnienia. Na końcu używamy pompki do dopompowania komór bocznych i zakręcamy zawory, aby zabezpieczyć je przed piaskiem i wodą.

Sprawdź wideo, w którym Tomasz – pasjonat kajakarstwa, pokazuje jak przygotować kajak pneumatyczny:

Siedzenia kajaka pneumatycznego – montaż

Każde siedzenie w swojej przedniej części ma zawór, który wkręcamy do środka – dzięki temu będzie szczelny. Następnie należy go otworzyć. Siedziska wkładamy do kajaka i mocujemy je do konstrukcji paskami regulacyjnymi do klamr.

Dopiero teraz możemy napompować siedziska – wystarczy kilka ruchów pompką. Uniosą się one delikatnie, więc trzeba dopchnąć je do podłogi i zakręcić zawory. Bez obaw, będą stabilne dzięki rzepom łączącym je z podłogą kajaka pneumatycznego.

Montowanie płetw do kajaka pompowanego

Do przygotowania kajaka pneumatycznego należy dodatkowo zamocować płetwy. Trzeba przy tym upewnić się, że mocowanie jest czyste i nie ma piasku w środku. Jeśli nie oczyścimy szyny mocującej ryzykujemy, że nie wyciągniemy już z niej płetwy.

Gdy już sprawdziliśmy, że mocowanie jest czyste, wsuwamy statecznik w szynę i zabezpieczamy wszystko klipsem. Tę samą czynność należy powtórzyć z pozostałymi płetwami do kajaka. Gotowe, można wypłynąć na wodę! Jeśli pływamy sami, wystarczy wyjąć jedno z siedzisk – to pozostałe należy wtedy zamontować na środku, aby zachować stabilność.

Dodatkowy sprzęt i wchodzenie do kajaka dmuchanego

Oprócz kajaka niezbędnym elementem do uprawiania kajakarstwa  jest wiosło. Są różne jego rodzaje, jednoczęściowe lub rozkładane. W przypadku wiosła regulowanego, wystarczy otworzyć klips i wyciągnąć je do góry – powinno sięgać na długość wyciągniętej ręki.

Bardzo ważne jest także zadbanie o bezpieczeństwo, dlatego warto zaopatrzyć się w kamizelkę asekuracyjną. A jak wejść do kajaka pneumatycznego? To bardzo proste:

  1. Wejdź do wody z kajakiem i wiosłem. Pamiętaj o kamizelce.
  2. Połóż wiosło w poprzek, lekko z przodu łódki.
  3. Trzymając oburącz wiosło, włóż jedną nogę.
  4. Usiądź na siedzisku.
  5. Włóż drugą nogę.
  6. Wyreguluj siedzenie przy użyciu pasków mocujących.

Przygotowanie kajaka pneumatycznego to nic trudnego. Dzięki łatwemu montażowi i pompowaniu jesteśmy w stanie rozłożyć wszystko w kilka minut. W końcu przychodzi jednak czas na to, kiedy trzeba wypuścić powietrze z łódki. Sprawdź nasze porady dotyczące tego, jak spakować kajak pneumatyczny (pompowany)

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KAJAKARSTWO

Jak zacząć przygodę z kajakarstwem?

Jak zacząć przygodę z kajakarstwem?
KAJAKARSTWO

Rodzaje kajaków. Jaki kajak wybrać w zależności od umiejętności i spływu?

Rodzaje kajaków. Jaki kajak wybrać w zależności od umiejętności i spływu?
KAJAKARSTWO

Kajak dmuchany czy sztywny - który kajak wybrać?

Kajak dmuchany czy sztywny - który kajak wybrać?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu