WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Wyjazd pod namiot - co ze sobą zabrać na wakacje pod namiotem?

30 maj 2019
#PORADY

Wybierasz się na pole biwakowe rozpalić ognisko i zastanawiasz się, co zabrać na biwak pod namiot? Niezbędna będzie karimata, śpiwór oraz rzeczy pozwalające na samodzielne przygotowywanie posiłków. Dobry sprzęt turystyczny pod namiot nie musi być drogi, a może bardzo ułatwić życie podczas podróży. Oprócz posiadania sprzętu trzeba wiedzieć, jak rozstawić namiot i na jakim terenie, żeby nie mieć nieprzyjemnych niespodzianek z powodu złej pogody na campingu. Poznaj najważniejsze porady dotyczące przygotowania na wyjazd pod namiot!

Jak przygotować namiot do wyjazdu?

Przed każdym biwakiem trzeba sprawdzić stan namiotu – niezależnie od tego, czy jest to stary namiot, czy też nowy, dopiero co kupiony. Pierwszym krokiem jest wyjęcie namiotu z pokrowca, aby go przewietrzyć. Jeśli posiadasz miejsce w ogrodzie, możesz go tam rozłożyć i zostawić na kilka godzin. To o tyle przydatne, że przy okazji można sobie przypomnieć proces montażu i demontażu.

Oprócz wietrzenia warto także wyczyścić namiot, zwłaszcza jeśli ostatnim razem został on spakowany, gdy był np. wilgotny (w ten sposób łatwo doprowadzić do powstania pleśni w namiocie). Sprawdź, czy na pewno posiadasz wszystkie elementy namiotu niezbędne do jego rozłożenia. Duże znaczenie ma stan tych elementów – jeśli wyglądają na mocno zużyte, warto dokupić nowe, aby w czasie wyjazdu pod namiot nie mieć z nimi problemu.

Na koniec sprawdź, czy namiot, który wybrałeś, to rzeczywiście ten, z którym najłatwiej będzie ci się podróżowało. Pomyśl o swoich planach: czy chcesz stale się przemieszczać i codziennie rozbijać namiot w innym miejscu, czy też wolisz biwak stacjonarny, w jednym miejscu? W przypadku ciągłego przemieszczania się warto pomyśleć o namiocie quechua – rozkładanie namiotu tego typu zajmuje dosłownie dwie sekundy. Pamiętaj także o sprawdzeniu materaca, aby zachować komfort noclegu na kempingu.

quechua

Fot 1. Materiał własny | Sprawdź swój sprzęt po sezonie, upewnij się, że nic nie uległo uszkodzeniu 

Wyjazd pod namiot, czyli gdzie najlepiej się rozstawić na biwak?

Zanim w ogóle zaczniemy rozstawiać namiot, dokładnie wybierzmy miejsce, w którym będziemy biwakować. Powinno to być specjalnie do tego przeznaczone pole namiotowe lub teren, który nie jest prywatny. Na pewno nie możemy biwakować w ścisłych rezerwatach. Dla własnego bezpieczeństwa warto rozbić się nieco dalej od miejsc, gdzie często chodzą spacerowicze, grzybiarze itd. Prawdopodobieństwo, że ktoś będzie chciał nas napaść jest małe, natomiast warto zminimalizować to ryzyko i nie rozstawiać namiotu w widocznym dla wszystkich drogi miejscu (jeśli obozujemy „na dziko”, a nie na polu namiotowym). Znaczenie ma także teren. Nie powinien być zbyt twardy, dzięki czemu łatwo wbijemy bolce od namiotu w ziemię. Jednak zbyt miękkie podłoże to ryzyko, że przy mocniejszym podmuchu wiatru szpliki przytwierdzające namiot do podłoża mogą nie wytrzymać. Zanim rozstawimy namiot, usuńmy z ziemi w wybranym miejscu kamienie i gałęzie. W ten sposób zapewnimy sobie w miarę wygodny nocleg oraz nie będzie ryzykować przebicia materiału namiotu od dołu. Wykorzystajmy też naturalne uwarunkowania terenu, takie jak ściana drzew czy skały, aby osłonić namiot od wiatru.

decathlon quechua

Fot 2. Materiał własny | Sprawdź rurki, przelicz szpilki – niech nic nie umknie Twojej uwadze

Wakacje pod namiotem – co zabrać, jaki jest niezbędny sprzęt?

Oprócz namiotu potrzebujemy jeszcze kilku rzeczy, aby nasz wyjazd był udany. To, ile i czego weźmiemy, zawsze zależy od długości i sposobu naszej podróży. Jeśli podróżujemy pieszo lub rowerem, to naturalnie będziemy chcieli nosić jak najmniej sprzętu. Pewne udogodnienia turystyczne są jednak niezbędne. Co więc zawsze warto zabrać?

Sprzęt turystyczny niezbędny na wyprawę pod namiot:

 • karimata/mata piankowa (do odizolowania ciała od podłoża),
 • śpiwór,
 • dmuchana poduszka turystyczna,
 • termos,
 • latarka,
 • kuchenka turystyczna i sztućce
 • szybkoschnący ręcznik turystyczny,
 • składane naczynia i garnki turystyczne (z silikonowymi ściankami),
 • apteczka,
 • filtr do wody,
 • powerbank do ładowania komórki (na wypadek dłuższego odcięcia od cywilizacji).
 • warto mieć także worki na śmieci i zapalniczkę.

Posiadanie tych przedmiotów gwarantuje nam dużą samodzielność niezależnie od warunków. Jednym z najważniejszych sprzętów turystycznych jest filtr do wody. Dzięki niemu będziemy mogli czerpać wodę z różnych źródeł i nie martwić się o zatrucie pokarmowe. Wyjazd pod namiot to idealna okazja do przeżycia niesamowitej przygody, dlatego warto być do niej przygotowanym!

decathlon quechua

Fot 3. Materiał własny | Upewnij się także, że wnętrze namiotu nie jest uszkodzone, a suwaki działają poprawnie

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KEMPING

Co zabrać na kemping? 5 akcesoriów kempingowych

Co zabrać na kemping? 5 akcesoriów kempingowych
KEMPING

Co zabrać pod namiot? Zobacz listę rzeczy!

Co zabrać pod namiot? Zobacz listę rzeczy!
KEMPING

Jak naprawić materac dmuchany?

Jak naprawić materac dmuchany?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu