WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Ból w kości ogonowej u rowerzysty. Skąd się bierze ból w okolicy kości ogonowej?

23 lipiec 2020
#PORADY

Ból kości guzicznej jest wyjątkowo nieprzyjemny. Utrudnia wstawanie i siadanie, promieniuje często na cały kręgosłup. Istnieje wiele przyczyn, przez które kość ogonowa boli. W przypadku rowerzystów przyczyną może być przeciążenie dolnego odcinka kręgosłupa podczas długiej jazdy lub nieprawidłowa pozycja na rowerze. Winowajcą bólu kości ogonowej bywa źle ustawione siodełko. Sprawdź, jak poradzić sobie z bólem kości ogonowej, który bierze się z przeciążenia kręgosłupa treningami.


Co może być przyczyną bólu w okolicy kości ogonowej

Istnieje szereg przyczyn niezwiązanych ze sportem, przez które może nas boleć kość ogonowa. Może być to uraz po upadku, konsekwencja siedzącego trybu życia, neuralgia (nerwoból) splotu krzyżowego czy też hemoroidy. Jeśli jednak możemy wykluczyć te przyczyny, to możliwe, że mamy do czynienia z przeciążeniem. W przypadku rowerzystów, którzy sporo siedzą na siodełku, jest to możliwe. Ból kości ogonowej może być w tym przypadku mocny i promieniujący, może też pojawiać się przy wykonywaniu takich czynności jak siadanie czy wstawanie.

Przeciążenie dolnego odcinka kręgosłupa łatwo wyleczyć. Zanim zaczniemy działać, skontaktujmy się z lekarzem w celu potwierdzenia, czy doszło do przeciążenia w okolicy kości ogonowej, ponieważ wiele przypadłości manifestuje się bólem w tej części ciała. Samodiagnozowanie się jest tu niewskazane.

Fot 1. Materiał własny

Co robić, jeśli boli nas kość ogonowa podczas jazdy na rowerze

Masz pewność, że ból kości ogonowej to wynik ciężkiego treningu? Jeśli tak, to przede wszystkim zawieś jazdę na rowerze do momentu całkowitego zniknięcia bólu. W przypadku mocnego bólu zastosuj kompres chłodzący błyskawiczny offload, aby szybko poczuć ulgę. Wskazane jest posmarowanie bolącej kości ogonowej maścią przeciwbólową i przeciwzapalną. Po kilku dniach dolegliwości powinny ustąpić. Jeśli tak się nie stanie, konieczny jest kontakt z lekarzem.

Osoby, które nie chcą rezygnować z treningów kolarskich mimo bólu, powinny w tym czasie wybierać lżejsze i krótsze trasy. W związku z tym wyczyny na rowerze górskim MTB w terenie odpadają. W zamian można pojechać spokojną trasą w mieście po ścieżce rowerowej. Trasy rowerowe w Warszawie i wielu innych miastach Polski są zazwyczaj dobrze oznaczone i ciekawe.

Jak zapobiegać nawrotom bólu kości ogonowej?

Przed każdym treningiem wykonaj rozgrzewkę, w której znajdą się skłony i rozciąganie kręgosłupa. Sprawdź ustawienie siodełka oraz sposób ustawienia kierownicy w rowerze. Koniecznie zweryfikuj, czy przyjmujesz prawidłową pozycję na rowerze.

Za mocne nachylenie kręgosłupa lub wręcz przeciwnie, przeprostowanie, mogą powodować ból kości ogonowej. Nie trenuj za dużo i za szybko, jeśli jeszcze nie masz do tego odpowiedniej kondycji i przygotowania. W ten sposób można tylko doczekać się urazów i kontuzji. A zamiast zastanawiać się, jak leczyć bolącą kość ogonową lepiej sprawdzić, które szlaki rowerowe w Polsce warto objechać!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Czy można jeździć rowerem po chodniku?

Czy można jeździć rowerem po chodniku?
KOLARSTWO MTB

Rozmiar ramy roweru. Jak dobrać ramę roweru do wzrostu?

Rozmiar ramy roweru. Jak dobrać ramę roweru do wzrostu?
KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów - poznaj najważniejsze zasady

Przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów - poznaj najważniejsze zasady

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu