WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Szlaki rowerowe w Polsce. Poznaj najpiękniejsze trasy rowerowe po Polsce - nasze top 3!

19 maj 2020

W Polsce mamy łącznie kilkaset tysięcy ciekawych szlaków rowerowych w różnych regionach polski. Niektóre z nich to wielotygodniowe wyprawy, inne to wycieczka na zaledwie kilka godzin. Wybraliśmy te trasy rowerowe w Polsce, które są wyjątkowo często polecane przez wielu rowerzystów z powodu pięknych widoków i łatwości trasy. Sprawdź, gdzie warto poruszać się rowerem po Polsce!

Najpiękniejsza trasa rowerowa w Polsce: szlak rowerowy Green Velo

Co daje jazda na rowerze? Jeśli wybierzemy trasę Green Velo, to na pewno wyjątkowo piękne widoki. To najdłuższy szlak rowerowy w Polsce. Ma aż 2000 km i prowadzi przez pięć województw:

 • warmińsko-mazurskie,
 • podlaskie,
 • lubelskie,
 • świętokrzyskie,
 • i podkarpackie.

Na trasie znajdują się ważne atrakcje turystyczne oraz cenne przyrodniczo obszary, co gwarantuje piękne widoki. Jadąc rowerem przez trasę Green Velo zobaczymy aż 5 parków narodowych i 15 parków krajobrazowych oraz niezliczoną liczbę zabytków i rezerwatów przyrody. Szlak prowadzi drogami o różnej nawierzchni, ale głównie są to drogi asfaltowe o niskim natężeniu ruchu. Poza tym na szlaku Green Velo znajduje się prawie 550 Miejsc Przyjaznych Rowerzystom.

Fot 1. Materiał własny

Szlak rowerowy w Polsce R10 wzdłuż wybrzeża Bałtyku

Słynna międzynarodowa trasa R10 należy do szlaku rowerowego sieci EuroVelo. Polski odcinek R10 ciągnie się wzdłuż wybrzeża morza Bałtyckiego i liczy sobie 588 km. Przebiega przez następujące województwa: zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie. Oprócz pięknych widoków na morze podczas pokonywania tego szlaku można podziwiać m.in. Woliński Park Narodowy, wiele latarni morskich czy fortyfikacje Półwyspu Helskiego. Podczas przemierzania tego szlaku rowerowego w Polsce zobaczycie takie miasta jak:

 • Świnoujście,
 • Międzyzdroje,
 • Dziwnów,
 • Rewal,
 • Mielno,
 • Kołobrzeg,
 • Ustka,
 • Darłowo,
 • Łeba,
 • Władysławowo,
 • Gdynia,
 • Sopot.

Trasa R10 określana jest jako łatwa i warta pokonania, bez wielu wymagających podjazdów. Na każdym etapie szlaku można łatwo znaleźć miejsca noclegowe i wypoczynkowe. Niektórzy rowerzyści, którzy pokonali ten szlak polecają nie trzymać się ściśle trasy R10, jeśli ta za bardzo odchodzi od linii morza.

Szlak Wokół Tatr – rowerem po Polsce i nie tylko

Jeśli szukacie najlepszej trasy rowerowej w południowej Polsce, w Małopolsce, to z pewnością zainteresuje was Szlak Wokół Tatr. Co prawda jego część biegnie przez Słowację, ale ze względu na piękne widoki i łatwość trasy szlak ten musiał się znaleźć na liście najpiękniejszych szlaków rowerowych w kraju. Cała trasa liczy sobie 250 km i umożliwia objechanie Tatr. Szlak Wokół Tatr nie jest jeszcze ukończony, ale cała jego trasa jest dokładnie wytyczona.

Rowerzyści już chętnie korzystają z dostępnych odcinków tras i zachwycają się malowniczymi widokami, oraz licznymi miejscami wypoczynkowymi umiejscowionymi na drodze. Obecnie trasa składa się głównie z dróg asfaltowych i szutrowych. Wybierając się na rowerowy Szlak wokół Tatr, mamy okazję zobaczyć zabytkowe zamki – Czorsztyn, zamek Orawski czy zamek w Niedzicy. Szlak wokół Tatr to z pewnością jeden z najciekawszych szlaków rowerowych w Polsce.

Fot 2. Materiał własny

Ścieżki rowerowe – co Polska ma jeszcze do zaoferowania?

Powyższe propozycje to subiektywna lista najpiękniejszych szlaków rowerowych w Polsce. Jednak w kraju jest o wiele, wiele więcej ciekawych tras, które koniecznie trzeba przejechać na dwóch kołach. Czego nie powinniśmy przegapić? Jako dobre trasy rowerowe w Polsce polecamy także:

Warto mieć na uwadze, że niektóre odcinki proponowanych tras rowerowych dopiero powstają – choć szlaki są już dokładnie wytyczone. Tak więc poza przygotowaniem roweru do sezonu pamiętajmy, aby dokładnie sprawdzić aktualny stan tras i ewentualne przeszkody przed wyruszeniem. Dobrze dobierzmy rodzaj roweru do planowanej drogi. Może być to rower trekkingowy albo rower górski MTB. Rowery miejskie mogą się nie sprawdzić na tak długich trasach. Wybierzmy też dla siebie najlepsze aplikacje na rower, które pomogą nam odnaleźć się w terenie albo szybko uzyskać pomoc w razie potrzeby.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?

Trenażer rowerowy — co to jest, jaki wybrać, jak wygląda trening?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Trenażer direct drive — dlaczego warto wybrać?

Trenażer direct drive — dlaczego warto wybrać?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu