WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Rowery fitness – czym jest, dla kogo będzie odpowiedni?

07 kwiecień 2022
#PORADY

Czym są rowery fitnessowe? Co należy wiedzieć o ich konstrukcji? Czym różnią się od typowych rowerów szosowych? Poznaj odpowiedzi na te pytania i przekonaj się, czy rower fitness to opcja dla ciebie! Rowery fitnessowe to nieco odmienny typ dwukołowców niż typowe rowery miejskie i rowery szosowe, czy, co oczywiste, rowery MTB. Mają one specyficzną konstrukcję i charakterystykę. Są przeznaczone do odmiennych celów niż wymienione wyżej rodzaje rowerów. Przekonaj się, jakie tajemnice skrywają rowery fitness. Dowiedz się, jakie akcesoria rowerowe warto do nich dokupić. Wreszcie – odpowiedz sobie na pytanie o to, czy rower fitness to wartościowa alternatywa kolarska dla ciebie.

Rowery fitnessowe – czym są?

Gdy słyszysz słowo „fitness”, być może przed oczami staje ci sala do ćwiczeń i panie uprawiające gimnastykę. To bardzo nieadekwatne skojarzenie w kontekście omawianego tematu. Rowery fitness to bowiem w istocie bardzo profesjonalne i efektywne urządzenia, dzięki którym można cieszyć się jazdą. Daleko im tym samym do rowerów stacjonarnych kojarzonych powszechnie z ćwiczeniami.

Czym w istocie jest rower fitnessowy? Jest to specyficzne połączenie roweru szosowego oraz roweru crossowego. Jest to więc z założenia sprzęt niezwykle uniwersalny. Najczęściej rowery fitnessowe to nic innego jak dwukołowce szosowe o typie endurance. Z tym że takie, które zostały wyposażone w płaską kierownicę. Są to maszyny z założenia lekkie i obdarzone bardzo dobrymi właściwościami aerodynamicznymi. Rowery fitness są jednak bardziej wygodne niż typowe szosówki. Kierujący przyjmuje w tym przypadku bowiem bardziej wygodną i wyprostowaną pozycję.

triban rower fitness

Rowery fitnessowe – najważniejsze zalety

Do kluczowych pozytywów omawianego typu rowerów możemy zaliczyć takie cechy jak fakt, że maszyny te mogą podlegać daleko idącym modyfikacjom. Co za tym idzie, amatorzy szosy mogą dostosować swojego dwukołowca do konkretnych potrzeb i typu tras, po których zamierzają podróżować. Szybsza jazda czy też swoboda i rekreacja – możesz zoptymalizować parametry swojego roweru w zależności od swoich oczekiwań.

Po drugie, niewielka masa rowerów tego typu sprawia, że są one bardzo łatwe w prowadzeniu. Nikt nie powinien mieć problemów z panowaniem nad nimi. Lekkość rowerów fitnessowych stanowi o tym, że z łatwością można się na nich poruszać w mieście jak i poza nim. Warto zwrócić uwagę także na budowę tych rowerów, która predysponuje je do funkcjonowania w mieście. Mowa tu przede wszystkim o braku amortyzatora (co pomaga w jeździe po asfalcie) oraz o gładkości opon (zmniejszenie oporu). Tym samym rowery fitnessowe to dobry wybór dla osób, które codziennie przeciskają się między autami, pokonując miejskie korki.

fitness rower triban

Rowery fitnessowe – specyfika napędu i kół

Napęd w rowerach omawianego typu jest z zasady oparty na elementach, które występują w rowerach szosowych. Czasem można spotkać także napędy podobne w konstrukcji do rowerów MTB. Taki przypadek dotyczy jednak zazwyczaj tańszych modeli. A co z kołami? Te w przypadku rowerów fitness mają nieco więcej szprych niż w szosówkach. Standardowo w tego rodzaju dwukołowcu w obydwu kołach odnajdziesz po trzydzieści dwie szprychy. Z kolei szerokość opon w tego typu maszynach (ponownie – większa niż w szosówkach) sprawia, że i szerokość obręczy jest większa. Wszystko to ma też oczywiście związek z ukształtowaniem ramy.

Rowery fitnessowe – prosta konstrukcja

Celem konstrukcji tego modelu rowerowego jest lekkość jazdy i maksymalna prostota. To wiąże się także z pewnymi aspektami, które w zależności od kontekstu i oczekiwań możesz uznać za niedogodności. W tego typu pojazdach zazwyczaj nie uświadczysz bowiem takich elementów jak bagażnik czy błotniki. Wszystko po to, by jak najbardziej „odchudzić” rower, zapewnić mu jak najlepszą aerodynamikę i wydajność. Aczkolwiek często w różnych modelach można odnaleźć odpowiednie mocowania, które pozwalają na montaż określonych brakujących elementów.

Możesz znaleźć modele rowerów fitnessowych, które posiadają hamulce hydrauliczne jak też takie z tak zwanymi szczękami. Jak więc widzisz, rowery fitnessowe to szereg różnorodnych rozwiązań. W tej grupie maszyn każdy może odnaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Tym samym nie pozostaje nic innego jak założyć kask rowerowy i wsiadać na rower!

Rowery fitnessowe – dla kogo będzie to najlepsze rozwiązanie?

Dla kogo ostatecznie są stworzone przedstawione typy rowerów? Wspomnieliśmy już o tych, którzy są amatorami jeżdżenia po mieście. Zdecydowanie będzie to dla takich osób ciekawy wybór. Choć rowery fitness wymagają przyjęcia nieco innej postawy w trakcie jazdy niż rowery tradycyjne, korzystając z nich można osiągnąć często lepszą szybkość, wydajność i ostatecznie zadowolenie z jazdy.

Ale czy tylko bywalcy miejskich ścieżek będą zadowoleni z rowerów typu fitness. Oczywiście nie tylko oni. Tego typu pojazdy sprawdzą się wyśmienicie także w przypadku tych osób, którym zależy na wysiłku fizycznym i budowaniu swojej kondycji. Ostatecznie słowo „fitness” nie wzięło się znikąd. To dobry sprzęt do długich i wymagających wędrówek, podczas których będziesz miał zamiar pokonywać swoje bariery i budować formę.

Rowery fitnessowe – podsumowanie

Tym samym jeżeli poszukujesz roweru, który doskonale sprawdzi się zarówno podczas codziennego użytku jak i przy treningu, rower fitnessowy to dobry wybór dla ciebie. Korzystając z niego, możesz cieszyć się komfortem jazdy, jaki przyniesie ci lekka i aerodynamiczna konstrukcja. Możesz także zaaplikować sobie efektywny trening podczas wielokilometrowej jazdy. Rowery fitnessowe nie przez przypadek znajdują amatorów wśród coraz większej liczby rowerzystów. Niezależnie od tego, czy twoim celem jest nabijanie wielu kilometrów na twój licznik rowerowy, czy też spokojna miejska jazda, nie zawiedziesz się, decydując się właśnie na ten sprzęt.  

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Ile kalorii spalamy na rowerze?

Ile kalorii spalamy na rowerze?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Rozmiary opon rowerowych. Jak czytać rozmiary opon podane w calach i milimetrach?

Rozmiary opon rowerowych. Jak czytać rozmiary opon podane w calach i milimetrach?
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE

Czy kask na rower jest obowiązkowy?

Czy kask na rower jest obowiązkowy?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu