WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Zwift, czyli pomysł na kolarski trening triathlonisty zimą

31 styczeń 2019
#PORADY

Gdy za oknem niepogoda, a czas przygotowań do sezonu upływa nieubłaganie, warto zainwestować w alternatywne metody treningowe. Jedną z nich jest trening przy użyciu trenażera rowerowego. Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj!

Trenażer – alternatywa na zimowe dni

     Oczywiście korzystanie z takiego sprzętu ma swoje wady i zalety. Dajemy sobie szansę na rewelacyjny trening w stabilnych warunkach niezależnie od pogody, samochodów, czerwonych świateł na skrzyżowaniach. Możemy dokładnie zaprogramować dowolną sesję, mając również dostęp do wartościowych danych, takich jak pomiar mocy czy kadencja. Z drugiej strony na taki trening musimy mieć przygotowane miejsce, trenażery generują też określony hałas (który może przeszkadzać np. sąsiadom). Wreszcie jest to jazda w miejscu, która nigdy nie pokona frajdy z kręcenia kilometrów na zewnątrz.

Fot 1. Materiał własny | Trenażer to szansa na udany trening w domowych warunkach

Zwift, czyli rozwiązanie, które urozmaici Twój trening

     Przejdźmy do możliwości, jakie daje nam posiadanie trenażera. I tutaj pojawia się Zwift. Jest to wirtualna platforma treningowa, która powstała w 2014 roku. Zwift pozwala nam poszerzyć nasze opcje treningowe, dołączyć do grup trenujących, startować w wyścigach, realizować rozmaite programy i trenować z najlepszymi sportowcami na świecie!

Do dyspozycji mamy 5 tras: Watopia, Londyn, Richmond, Innsbruck i Nowy Jork. Każda z nich ma niezliczone konfiguracje do wyboru, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie! Nie wszystkie trasy są dostępne od razu – na swoim profilu gromadzimy punkty za każdy pokonany kilometr lub milę, które pozwalają nam osiągać kolejne poziomy w grze, zaczynając od poziomu 1. Dzięki temu możemy odblokować także dodatkowy sprzęt i spersonalizować swojego avatara w grze wedle upodobania.

Fot 2. Materiał własny | Zwift to wirtualna platforma treningowa, który urozmaici Twój codzienny trening 

Do wirtualnej społeczności dołączyli najlepsi triathloniści: Sarah True, Lionel Sanders, Lucy Charles, Mario Mola, Holly Lawrence, Tim Don i wielu innych! Nie wspominając o wybitnych kolarzach, których też zobaczymy na Zwifcie, jak np. Michał Kwiatkowski czy André Greipel. Wspólna jazda z ikonami sportu? To możliwe! Brak motywacji do treningu? Szybko przechodzi do lamusa!

Zwift Academy  czyli rywalizacja z innymi użytkownikami

     Kto marzy o sporcie zawodowym, też ma szansę się zrealizować – dzięki Zwift Academy. Zapisując się do programu i realizując określone zadania w rywalizacji z innymi użytkownikami, możemy powalczyć o profesjonalny kontrakt kolarski w zespołach Canyon/Sram czy Team Dimension Data. Triathloniści też mają szansę – dla nich powstał program Zwift Academy Tri, skierowany do osób startujących na długich dystansach. Program pomaga wybrać najlepszych i przygotowuje ich do startu w mistrzostwach świata IRONMAN na Hawajach. To dopiero coś!

Warto wiedzieć, że korzystanie z aplikacji do treningu kolarskiego nie jest darmowe. Miesięczna subskrypcja kosztuje 14,99 $. Dla nowych użytkowników dostępny jest 7-dniowy okres próbny bez opłat.

Ja rozpocząłem przygodę ze Zwiftem w październiku ubiegłego roku. Jestem na poziomie 13 (Zwift po aktualizacji ma ich obecnie 50). Muszę przyznać, że w życiu nie zrobiłbym tak mocnych jednostek, jakie wykonałem, np. startując w wyścigach, których do wyboru jest pełno, dzięki czemu nietrudno jest znaleźć coś dla siebie. Wspaniale jest być częścią międzynarodowej społeczności i wzajemnie motywować się do ciężkiej pracy. Polecam wszystkim spróbowanie swoich sił na Zwifcie i mam nadzieję – do zobaczenia na trasie!

Fot 3. Materiał własny | Trening na trenażerze da CI szansę na utrzymanie formy przed sezonem letnim 

Ride On!

Z doświadczenia wiem, jak wiele pytań i wątpliwości pojawia się, gdy rozpoczynamy przygodę ze Zwiftem. Nie wszystkie aspekty uda się zmieścić w jednym artykule, dlatego jeżeli macie jakieś dodatkowe pytania, to piszcie śmiało! :)

Dominik Bogdanowicz Decathlon Warszawa Okęcie
Masz pytania dotyczące sprzętu lub treningu triathlonowego? Chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami, a może masz ochotę na wspólne uprawianie sportu? Pisz śmiało na adres dominik.bogdanowicz@decathlon.com lub odwiedź mnie w sklepie Decathlon Okęcie w Warszawie. Do zobaczenia! :-)
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Masz pytania dotyczące sprzętu lub treningu triathlonowego? Chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami, a może masz ochotę na wspólne uprawianie sportu? Pisz śmiało na adres dominik.bogdanowicz@decathlon.com lub odwiedź mnie w sklepie Decathlon Okęcie w Warszawie. Do zobaczenia! :-)
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO SZOSOWE

Jesienne roztrenowanie – najważniejsze porady i korzyści dla kolarzy

Jesienne roztrenowanie – najważniejsze porady i korzyści dla kolarzy
KOLARSTWO SZOSOWE

Kolarstwo - jak trenować w trudnych warunkach atmosferycznych?

Kolarstwo - jak trenować w trudnych warunkach atmosferycznych?
KOLARSTWO SZOSOWE

Trening siłowy w kolarstwie - jak zacząć?

Trening siłowy w kolarstwie - jak zacząć?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu