WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jakie łyżwy kupić na początek?

17 październik 2022
#PORADY

Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów łyżew. Jaki model wybrać w przypadku osoby początkującej, a jaki w przypadku dziecka? Wybór zależy od wielu czynników takich jak poziom umiejętności, styl jazdy i osobiste preferencje. Najczęściej wybiera się łyżwy figurowe albo łyżwy hokejowe, ale są jeszcze inne modele, na które warto zwrócić uwagę. Sprawdź, jakie łyżwy kupić, aby być zadowolonym!


Łyżwy hokejowe czy łyżwy figurowe — jakie łyżwy kupić?

Jakie łyżwy wybrać? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Osobom, które chcą nauczyć się jeździć polecane są łyżwy do hokeja. Gwarantują one większe bezpieczeństwo jazdy. Właściwości te wynikają z ich budowy. W przeciwieństwie do figurówek, które posiadają z przodu ząbki płoza hokejówek jest całkowicie gładka. Ząbki łyżew figurowych mają za zadanie pomagać w wykonywaniu akrobacji. Jednocześnie mogą one stwarzać zagrożenie upadkiem wśród osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę na lodowisku. W sytuacji, kiedy nasz styl jazdy nie jest jeszcze płynny, ząbki mogą powodować zahaczanie o lód. Dlatego też lepszym wyborem dla początkujących będą łyżwy hokejowe.

łyżwy hokejowe na lodowisku

Należy jednak pamiętać, że hokejówki są szybsze i zwrotniejsze, co również może doprowadzić do upadku. Nie można zapominać, że łyżwy hokejowe przeznaczone są przede wszystkim do rozgrywania meczów na lodzie. To właśnie dlatego ich płozy są krótkie, a twarda skorupa, którą jest obudowana jest wykonana z wytrzymałego plastiku. Cholewka w łyżwach hokejowych jest szersza niż cholewka figurówek, co sprawia, że prościej się je nakłada. Najczęściej to właśnie łyżwy hokejowe są kupowane do nauki jazdy.

Przeczytaj także: Jak dobrać łyżwy?

Jak wyglądają figurówki?

Nie brakuje jednak osób, które chętnie uczą się ślizgać na łyżwach figurowych. Czym charakteryzuje się tego typu sprzęt? Jak już wspomnieliśmy, posiada on długie ostrze z ząbkami na początku. Są one zlokalizowane w okolicach palców.

czarne łyżwy hokejowe oxelo na lodowisku

Figurówki posiadają także węższą cholewkę. Są także mniej usztywnione, co sprawia, że idealnie nadają się do wykonywania akrobacji i skoków łyżwiarskich. Wydłużona płoza gwarantuje większą stabilność oraz prostsze utrzymanie równowagi. Łyżwy figurowe wykonane są ze skóry naturalnej lub tworzywa sztucznego. Sprawia to, że są o wiele bardziej eleganckie niż łyżwy hokejowe. Dla wielu osób ma to znaczenie.

Alternatywne rodzaje łyżew – łyżwy rekreacyjne i panczeny

Większość osób kojarzy głównie tylko dwa wymienione wyżej rodzaje łyżew. Warto zdawać sobie jednak sprawę, że do wyboru mamy również inne typy. Są to łyżwy rekreacyjne oraz panczeny.

Pierwszy rodzaj są to łyżwy, które swoją budową przypominają nieco rolki, lecz posiadają płozy. Są to łyżwy do jazdy rekreacyjnej.

łyżwy hokejowe na lodowisku

Innym rodzajem łyżew są panczeny. Są to modele przeznaczone do agresywnej jazdy na specjalnie wyznaczonym do tego celu torze. Posiadają one długą i cienką płozę, która umożliwia osiąganie dużych prędkości. But wykonany jest z lekkiej i elastycznej skóry. Nie zasłania on kostki. Warto zdawać sobie sprawę, że jest to mało zwrotny rodzaj łyżew. Służy jedynie do szybkiej jazdy.

Jakie łyżwy wybrać dla osób początkujących ?

Zwykle odpowiedź na pytanie „jakie łyżwy kupić dla początkujących?” ogranicza się do wyboru pomiędzy łyżwami do jazdy figurowej oraz łyżwami do gry w hokeja. Choć dla wielu może być to zaskakujące, dylemat ten warto rozwiązać prostą odpowiedzią: rekreacyjne to najlepsze łyżwy dla początkujących. Są one najlepszym rozwiązaniem pod warunkiem, że służą one do nauki i jazdy rekreacyjnej. Należy zdawać sobie sprawę, że ten rodzaj łyżew nie sprawdzi się w przypadku gry w hokeja lub jazdy figurowej. Nie pozwolą nam one np. wykonywać skoków.

Łyżwy rekreacyjne mogą mieć dowolne ostrze – jeśli chcemy, możemy znaleźć takie z ząbkami albo bez. Określane są jako wyjątkowo komfortowe, wygodne i ciepłe. Niestety ich prowadzenie nie jest precyzyjne. Są to jednak najlepsze łyżwy do nauki jazdy.

Dobre łyżwy dla dziecka, czyli jakie?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wybór łyżew powinniśmy rozpocząć od rozmowy z dzieckiem i odpowiedzenia sobie na kilka pytań:

  • Czy dziecko chce jeździć sportowo, czy tylko rekreacyjnie?
  • Jak często dziecko chce jeździć? Cały rok (na lodowiskach całorocznych) czy tylko w okresie zimowym?
  • Czy dziecko mocno boi się upadku? Jeśli tak, należy wykluczyć łyżwy figurowe.

Na początek warto pomyśleć o łyżwach rekreacyjnych, które pomogą w nauce jazdy. Kiedy dziecko opanuje już podstawową technikę i zacznie jeździć płynnie to warto poszukać bardziej profesjonalnych rozwiązań. Łyżwy zawsze muszą być dopasowane do stylu jazdy, wobec czego w zgodzie z preferencjami dziecka należy zdecydować się na jeden z głównych rodzajów: łyżwy figurowe lub hokejowe.

Rozmiar łyżew

Rzeczą, na którą należy zwrócić szczególną uwagę kupując łyżwy dla dziecka jest ich rozmiar. Przyjmuje się, że rozmiar łyżew powinien odpowiadać rozmiarowi buta noszonemu na co dzień. Buty muszą być dopasowane do kształtu stopy zarówno na długość jak i szerokość, bowiem duże znaczenie ma szczelne wypełnienie buta. Trzeba jednak uwzględnić fakt, że stopa dziecka cały czas rośnie. Jakie wtedy buty wybrać? Jednym z rozwiązań jest kupno modelu o rozmiar większego. Ważne by był on dłuższy, ale nadal dopasowany na szerokość. Alternatywą może być zakup łyżew regulowanych. Odznaczają się one regulacją rozmiaru nawet o cztery numery.

Sznurowane czy zapinane?

Inny dylemat przy zakupie łyżew dla dziecka to : łyżwy sznurowane czy zapinane? To zależy. Zaletą łyżew sznurowanych jest fakt, że lepiej dostosowują się one do stopy, co przekłada się na większy komfort jazdy. Minusem jest to, że posiadają one długie sznurówki. Sznurówki muszą być mocno zawiązane, więc przy wiązaniu asystować będzie musiała osoba dorosła. Łyżwy zapinane są zdecydowanie łatwiejsze pod kątem wkładania, jednak ich sztywność sprawia, że są mniej wygodne. Klamry mogą się także odpinać podczas jazdy.

Podsumowanie

Oprócz odpowiedniego dopasowania buta ważne jest także to, że łyżwy muszą się dziecku podobać. Nikt nie chce jeździć w czymś, co brzydko wygląda – dlatego podczas wyboru łyżew uważnie słuchajmy dziecka. Ono samo najlepiej powie, co jest wygodne i ładne (według niego).

Podczas zakupów zainwestujemy także w ochraniacze płóz łyżew, jeśli nie ma ich w zestawie. Warto jest posiadać własny sprzęt, by nie musieć za każdym razem korzystać z wypożyczalni łyżew. Płozy nigdy nie są zaostrzone (z powodu zasad bezpieczeństwa narzuconych przez Unię Europejską), dlatego od razu po zakupach trzeba zabrać się za ostrzenie łyżew. Bez względu na to czy dziecko zdecyduje się wybrać łyżwy figurowe, hokejowe czy inny rodzaj – korzyści z uprawiania tego sportu są niezaprzeczalne!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

ŁYŻWIARSTWO

Skoki łyżwiarskie - jakie skoki występują w łyżwiarstwie figurowym?

Skoki łyżwiarskie - jakie skoki występują w łyżwiarstwie figurowym?
ŁYŻWIARSTWO

Lodowisko całoroczne Kraków. Gdzie na łyżwy w Krakowie?

Lodowisko całoroczne Kraków. Gdzie na łyżwy w Krakowie?
ŁYŻWIARSTWO

Jak jeździć na łyżwach?

Jak jeździć na łyżwach?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu