WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Short track - co to za konkurencja?

02 February 2023

Mimo, że short track jest dyscypliną zimowych igrzysk olimpijskich, niewiele osób wie, na czym tak naprawdę polega. Co więcej, większość osób nie słyszała nawet o takiej konkurencji. A szkoda, bo zazwyczaj jest ona bardzo widowiskowa. Jeśli zastanawiasz się czym jest short track, jakie są różnice między tym sportem a łyżwiarstwem szybkim, jak wygląda tor do uprawiania tej dyscypliny i na jakich dystansach startują zawodnicy biorący udział w wyścigach, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem. Omówiliśmy w nim wszystkie wymienione wyżej kwestie, ale skupiliśmy się także na kilku informacjach uzupełniających temat. Dowiesz się więc między innymi tego, kiedy po raz pierwszy sportowcy wzięli udział w zawodach międzynarodowych na krótkim torze, od kiedy odbywają się mistrzostwa świata w tej konkurencji a także od kiedy i na jakich zasadach short track jest dyscypliną olimpijską. Jeśli więc chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat niezwykłego sportu, jakim jest short track, zapraszamy do lektury!


Short track – co to jest i na czym polega ta dyscyplina sportowa

Short track to odmiana łyżwiarstwa szybkiego. Zawody odbywają się na krótkim torze, którego długość wynosi 111 metrów i 12 centymetrów. Tor cechuje się kształtem owalu i wyznaczony jest na boisku do hokeja na lodzie. Stanowi on więc część lodowiska hokejowego. Startujący/startujące w zawodach zawodnicy/zawodniczki, w liczbie od czterech do sześciu, nie mają przeznaczonego sobie toru. Wszyscy łyżwiarze startują jednocześnie z jednej linii i podczas jazdy mogą poruszać się po dowolnym torze. Z tego powodu dość często dochodzi do kolizji. Częste upadki i przepychanie rywali/rywalek sprawiają, że sport ten jest niezwykle widowiskowy. Zawody odbywają się indywidualnie i w sztafetach. Podczas rozgrywania sztafet zawodnicy wypychają swoich zmienników siłowo, po to by ci nabrali większej prędkości. Zmiany następują zazwyczaj co 1 lub 2 okrążenia. Kolejność na mecie jest czynnikiem decydującym o przejściu do następnego biegu. Z każdego biegu łyżwiarskiego przechodzą dwie osoby, które znalazły się na mecie jako pierwsze. Jako, że łyżwiarze i łyżwiarki poruszają się na tafli niezwykle szybko, bo prędkości dochodzą nawet do 50 km/h, na łukach często korzystają z tak zwanego wykładania, czyli podpierania się ręką o lód.

Przeczytaj także: Jak naostrzyć łyżwy?

Mistrzostwa świata – pierwsze zawody panczenistów na krótkim torze

Pierwsze zawody międzynarodowe odbyły się w roku 1921, jednak pierwsze nieoficjalne mistrzostwa świata mężczyzn i kobiet rozegrano w Champaigne w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej dopiero w 1976 roku. Zawodnicy i zawodniczki startowali podczas nich w aż 13 konkurencjach: 500 m, 1000 m, 1500 m a także w sztafecie kobiet na 3000 m i sztafecie mężczyzn na 5000 m. Za najlepsze wyniki w wieloboju i w sztafetach otrzymano medale. W roku 1981, mistrzostwa objęte zostały patronatem International Skating Union, w skrócie ISU, czyli Międzynarodowej Unii Łyżwiarstwa, co nie zmieniło się do dziś. Najwięcej sukcesów odnoszą w tej dyscyplinie reprezentanci następujących państw: Kanady, Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, Japonii, Korei Południowej, Holandii oraz Włoch. Obecnie zawodnicy startują na dystansach takich jak: 500 metrów, 777 metrów, 1000 metrów, 1500 metrów, 3000 metrów i 5000 metrów. Niektóre dystanse dotyczą sztafet, inne biegów indywidualnych.

Short track konkurencją olimpijską – na jakich dystansach startują zawodnicy?

Short track jest jedną z najmłodszych dyscyplin zimowych sportów wyczynowych. Jest też oficjalną konkurencją olimpijską. Swoją premierę miał na zimowych igrzyskach olimpijskich w Albertville, we Francji w roku 1992. Mężczyźni wystartowali wówczas w wyścigu na 1000 metrów oraz w sztafecie na 5000 metrów, kobiety natomiast w wyścigu na 500 metrów i sztafecie na 3000 metrów. Na igrzyskach olimpijskich w Lillehammer w Norwegii w 1994 roku, uzupełniono wyścigi o dwa kolejne dystanse: 500 metrów dla mężczyzn oraz 1000 metrów dla kobiet. Na kolejne zmiany czekano do igrzysk olimpijskich w Salt Lake City, w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, które odbyły się w 2002 roku. Wprowadzono wtedy jeszcze jeden dystans – 1500 metrów.

Przeczytaj także: Jak dobrać łyżwy do rozmiaru stopy?

Short track a łyżwiarstwo szybkie – podstawowe różnice

Najważniejszą różnicą pomiędzy tymi odmianami łyżwiarstwa jest to, że podczas zawodów w short track, wszyscy startują z jednej linii. Panczeniści biorący udział w biegu w klasycznym, przemieszczają się po wyznaczonych torach, co oznacza, że pokonują dokładnie taki sam dystans. Rozwiązanie zastosowane w short track skutkuje tym, że podczas biegu często dochodzi do widowiskowych pojedynków pomiędzy łyżwiarzami/łyżwiarkami. Inny obwód toru, inna odległość od linii mety, brak przydzielonych torów, widowiskowe pojedynki i liczne upadki zawodników/zawodniczek to najważniejsze czynniki różniące obie dyscypliny.  Jeśli jesteś fanem łyżwiarstwa i szukasz akcesoriów do uprawiania tej dyscypliny, sprawdź ofertę sklepu Decathlon. W asortymencie znajdują się łyżwy, odzież, akcesoria oraz wiele innych ciekawych produktów.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

ŁYŻWIARSTWO

Skoki łyżwiarskie - jakie skoki występują w łyżwiarstwie figurowym?

Skoki łyżwiarskie - jakie skoki występują w łyżwiarstwie figurowym?
ŁYŻWIARSTWO

Jak naostrzyć łyżwy?

Jak naostrzyć łyżwy?
ŁYŻWIARSTWO

Lodowisko całoroczne Kraków. Gdzie na łyżwy w Krakowie?

Lodowisko całoroczne Kraków. Gdzie na łyżwy w Krakowie?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu