WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak dobrać narty biegowe?

18 October 2022
#PORADY
#SPRZĘT

Odpowiedni dobór sprzętu ma kluczowe znaczenie dla komfortu twojej jazdy. Dowiedz się jak dopasować narty biegowe pod kątem takich parametrów jak długość, twardość, styl biegu, a także dostosować je do wzrostu i wagi narciarza.


Narciarstwo biegowe – co to takiego?

Narciarstwo biegowe staje się coraz bardziej popularną formą aktywności fizycznej. Sport ten pozwala na zaangażowanie wielu grup mięśni. Jest on także ciekawą formą rekreacji w okresie zimowym. Aby go uprawiać, nie musisz dokonywać gigantycznych inwestycji. Konieczne będzie jednak zaopatrzenie się w odpowiednio dobrany sprzęt narciarski.

narciarze na nartach biegowych w górach

Abyś mógł cieszyć się chwilami spędzanymi na łonie natury przydadzą się kije i buty narciarskie, jednak bez wątpienia najważniejszym elementem twojego wyposażenia będą przeznaczone do biegów narty. Przy ich zakupie pojawia się zasadnicze pytanie – jak dobrać narty biegowe? Jakie znaczenie mają przy tym różne parametry twojego ciała? Poniżej przedstawiamy zasady ogólne doboru nart!

Przeczytaj także: Narty biegowe – jak zacząć?

Rodzaje sprzętu narciarskiego

W przypadku nart biegowych duże znaczenie ma wzrost oraz waga. O tym jak dobrać narty biegowe decydują twoje umiejętności oraz to czy jesteś amatorem, czy też może posiadasz już pewne doświadczenie. Zacznijmy od wymienienia rodzajów nart. Kupując je możesz się natknąć na kilka symboli. Oto ich lista wraz z wyjaśnieniem, co oznaczają:

  • symbol A to biegówki sportowe;
  • symbol S to biegówki wyczynowe;
  • symbol L to biegówki turystyczne (tak zwane śladowe);
  • znak W to narty biegowe śladowe ze specjalnym metalowym wzmocnieniem (narty przeznaczone do jazdy na trudniejszych trasach);
  • z kolei znak I to narty specjalistyczne.
narciarze na nartach biegowych na stoku

Większość narciarzy będzie najbardziej zainteresowana pierwszymi trzema symbolami. Warto o nich pamiętać, by już na wstępie, kupując odzież narciarską i pozostały sprzęt, nie popełnić błędu.

Dobór nart biegowych pod kątem stylu biegu i stopnia zaawansowania

Co oczywiste, inny profil będą miały narty biegowe do stylu klasycznego, a inny do stylu dowolnego. Ślizg nart do stylu klasycznego składa się z dwóch stref. Są to strefa poślizgu i strefa odbicia. W przypadku techniki łyżwowej mówimy o jednolitej strefie na całej powierzchni narty.

Narty biegowe dobieramy pod kątem stopnia zaawansowania. Sprzęt dla początkujących jest nieco szerszy w środkowej części narty. Ułatwia to stabilizację. Z kolei narty biegowe dla bardziej zaawansowanych użytkowników są węższe, co poprawia osiągi.

Jak dobrać długość nart biegowych – waga i wzrost

Pamiętaj, że istnieją pewne uniwersalne zasady, które pozwalają prawidłowo dobrać długość nart biegowych. Największe znaczenie przy doborze właściwej długości nart ma uwzględnienie wzrostu i wagi narciarza.

Osoby lżejsze dobierają krótsze narty biegowe. W przypadku osób cięższych lepiej sprawdzi się dłuższa narta. W tym miejscu warto zaznaczyć, że osoby znacznie lżejsze, które mają bardzo niskie BMI powinny wybrać narty biegowe nieco krótsze od zalecanych. Analogicznie ci narciarze, których waga jest odpowiednio wyższa od normy powinni pomyśleć o nartach biegowych nieco dłuższych.

narty biegowe

Nie bez znaczenia w kontekście tego jak dobrać narty biegowe, pozostaje wzrost, ale też technika biegu, z której masz zamiar korzystać. W przypadku techniki klasycznej długość narty możesz obliczyć, dodając do swojego wzrostu od 25 do 30 centymetrów.

Jeżeli interesuje cię technika łyżwowa, do swego wzrostu dodajesz od 15 do 20 centymetrów.

Przeczytaj także: Jak hamować na biegówkach?

Narty biegowe – jak wybrać odpowiedni model nart?

Wzrost i waga to nie jedyne parametry, na których opiera się dobór nart biegowych. Równie ważny jest ich model. Na początek należy odpowiedzieć sobie na pytanie – jaki rodzaj aktywności będziesz uprawiać? Czy potrzebne ci będą narty biegowe sportowe? A może potrzebujesz nart biegowych wyczynowych? Dzięki odpowiedniemu doborowi twoje osiągi na ścieżkach biegowych będą lepsze. I co najważniejsze – przyjemność z jazdy będzie większa.

Chcąc kupić narty biegowe, warto poprosić o pomoc sprzedawcę, który pomoże ci w odpowiednim dobraniu i skomponowaniu sprzętu. Podając swoje parametry sprawisz, że docelowo jazda będzie o wiele wygodniejsza. To zresztą logiczne. Gdy kupujesz kurtki narciarskie, czy spodnie narciarskie sugerujesz się swoim rozmiarem i wagą. Tu również musisz o tym pamiętać! Obsługa sklepu na pewno z chęcią doradzi nam jakie narty biegowe wybrać.

Twardość nart

Omawiany przez nas sprzęt można podzielić na trzy zasadnicze kategorie. Są to narty biegowe twarde, narty średnie oraz narty miękkie. Co właściwie oznacza ten parametr? Wpływa on na to, jak mocno ugnie się narta pod ciężarem twojego ciała. Jeżeli ugnie się za mocno i będzie zbytnio dociążona, jazda będzie utrudniona i cięższa. Jeżeli zaś będzie uginać się za słabo, będziesz mieć trudność w panowaniu nad nią.

Pokazuje to, że w przypadku wyboru nart biegowych waga ma większe znaczenie niż wzrost. Dopasowanie sprzętu do twojego ciężaru ciała oraz dobór twardości mają kluczowe znaczenie dla komfortu jazdy.

Nie bez znaczenia pozostają także właściwe wiązania oraz smarowanie nart biegowych. Warto więc zaopatrzyć się też w dobry smar narciarski. Te wszystkie elementy składają się na osiągi twoich nart biegowych.

Twój wzrost

Waga jest najważniejsza, ale to nie oznacza, że wzrost pozostaje zupełnie bez znaczenia. Jak już wspomnieliśmy, istnieją pod tym względem wytyczne związane ze stylem jazdy, który preferujesz.

Ogromne znaczenie ma długość nart. Zbyt długie narty biegowe zdecydowanie utrudnią ci jazdę. Jeżeli nieopatrznie takie kupisz, może się okazać, że naniesiony na narty ślizg wraz z łuską, będzie wychodził poza krzywiznę desek. Innymi słowy – przy zbyt długich nartach biegowych będzie wytwarzane zbędne tarcie, które będzie ci utrudniać bieg.

Dlatego powinieneś pamiętać o dodaniu odpowiedniej liczby centymetrów do swojego wzrostu w zależności od preferowanej techniki. Ma to kluczowe znaczenie przy wyborze nart biegowych. Nie są to skomplikowane obliczenia, ale jeżeli o nich zapomnisz, wpłynie to negatywnie na twój komfort. Zapewne nie raz zorientowałeś się, że wpływają na niego źle dobrane czapki narciarskie, czy rękawice narciarskie. Najważniejsze dla komfortu jazdy są jednak odpowiednio dobrane narty biegowe.

Podsumowanie

Dobierając sprzęt narciarski, musisz wziąć pod uwagę wagę, wzrost i styl, który jest ci najbliższy. Nie bez znaczenia jest także smarowanie nart biegowych. Jeżeli chcesz, możesz posiłkować się szczegółowymi tabelami, w których precyzyjnie wyliczana jest długość nart w odniesieniu do tych parametrów. Przy tym warto pamiętać, że osoby początkujące mogą pomyśleć o doborze odpowiednio krótszych nart. Może to nieco ułatwić wdrożenie się w sport na samym początku.

Skorzystaj z naszych porad i rozpocznij swoją przygodę z jazdą na nartach biegowych! Bez względu na to czy zdecydujesz się na używanie sportowych nart biegowych, czy nart biegowych śladowych, dobrze dopasowany sprzęt bez wątpienia ci pomoże w czerpaniu satysfakcji z jazdy!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO BIEGOWE

Jak się ubrać na biegówki?

Jak się ubrać na biegówki?
NARCIARSTWO BIEGOWE

INOVIK - Nowa marka na rynku nart biegowych i nartorolek!

INOVIK - Nowa marka na rynku nart biegowych i nartorolek!
NARCIARSTWO BIEGOWE, ROLKI/WROTKI

Nartorolki czyli jak przedłużyć bieganie na nartach latem

Nartorolki czyli jak przedłużyć bieganie na nartach latem

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu