WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jakie są stoki w Bukowinie Tatrzańskiej? Gdzie warto jeździć na nartach?

12 październik 2022
#PORADY

Bukowina Tatrzańska to miejsce idealne na szusowanie po atrakcyjnych widokowo i sportowo stokach. W Bukowinie oraz jej bezpośredniej okolicy znajdują się aż 22 wyciągi narciarskie! W zależności od tego, jaki kompleks narciarski w Bukowinie wybierzemy, możemy jeździć po trudnych, sportowych trasach albo po łagodnych stokach, idealnych do nauki jazdy. Bukowina Tatrzańska nie bez powodu jest jednym z ulubionych miejsc narciarzy w Polsce – sprawdź dlaczego.


Bukowina Tatrzańska – jakie stoki odwiedzić?

Jeśli szukamy namiastki alpejskich warunków do szusowania na stokach, to warto wziąć pod uwagę stoki Bukowiny Tatrzańskiej. Na terenie Bukowiny znajdziemy aż 22 wyciągi narciarskie, kilka szkół jazdy na nartach, kilkanaście wypożyczalni sprzętu narciarskiego – słowem całe kompleksy narciarskie. Trasy na stokach Bukowiny są w większości oświetlone i sztucznie naśnieżane, jeśli zachodzi taka potrzeba. Na stokach w Bukowinie można nauczyć się, jak jeździć na nartach i na snowboardzie pod okiem instruktorów. Naukę można też podjąć samodzielnie.

Pierwszy wyciąg narciarski w Bukowinie powstał na Wysokim Wierchu. Obecnie tylko tam działają trzy wyciągi orczykowe. Ukształtowanie terenu na Wysokim Wierchu sprawia, że znajdujące się tam stoki są idealne do wyjazdu na narty z dziećmi. Opadają łagodnie i mają długie trasy, na których można stawiać pierwsze narciarskie kroki pod okiem instruktora.

narciarz na stoku

Bardzo znany w Bukowinie jest także wyciąg narciarski Turnia na Olczańskim Wierchu. Został zbudowany na wzniesieniu o długości 400 metrów oraz różnicy poziomów wynoszącej 90 metrów. Posiada sporo ułatwień i na pewno spodoba się osobom, które liczą na szybkie i pełne emocji zjazdy. Równie dobrą stacją narciarską jest wyciąg narciarski na Rusińskim Wierchu. Dzięki temu, że zbocze Rusińskiego Wierchu jest bardzo szerokie, zainstalowano tu wiele wyciągów oraz czteroosobową kolejkę krzesełkową.

Jakie wyciągi są Bukowinie Tatrzańskiej?

Bukowina Tatrzańska to ogromny ośrodek narciarski, który składa się z wielu znakomicie utrzymywanych wyciągów:

  • trzech wyciągów orczykowych w centrum Bukowiny,
  • kompleksu Olczański Wierch (11 wyciągów),
  • kompleksu Wysoki Wierch (cztery wyciągi),
  • kompleksu Głodówka (trzy wyciągi),
  • kompleksy Wierch Szymkówka (dwa wyciągi ponad zabudowaniami Bukowiny).

Stoki są sztucznie naśnieżane, dobrze oświetlone i posiadają trasy o różnym stopniu trudności. W Bukowinie można więc ćwiczyć jazdę na nartach na trasach sportowych. Możliwa jest także nauka jazdy na osobnych, specjalnie do tego przeznaczonych torach i wyciągach szkoleniowych. W miejscowości funkcjonuje cała infrastruktura turystyczno-narciarska, od szkółek narciarskich po karczmy i hotele.

Jak przygotować się na narty?

Podstawą jest odpowiedni sprzęt narciarski. Część rzeczy możemy wypożyczyć na miejscu. Dotyczy to nart, kijków narciarskich czy kasku. Jednak strój narciarski musimy już skompletować przed wyjazdem do Bukowiny – jeśli tego nie zrobimy, będziemy musieli skorzystać z funkcjonujących w miejscowości sklepów, posiadających dużą przebitkę cenową.

Aby pojechać na narty w Bukowinie Tatrzańskiej nie trzeba posiadać umiejętności narciarskich. Wszystkiego możemy nauczyć się na miejscu. Jednak musimy pamiętać, aby wybierać tylko te trasy, które przeznaczone są właśnie do nauki. Nie możemy wchodzić na trasy sportowe, ponieważ grozi to wypadkami i kontuzjami. Jeśli nigdy nie jeździliśmy na nartach, skorzystajmy z usług wybranej szkółki narciarskiej w Bukowinie – pomoc instruktora będzie nieoceniona.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?
NARCIARSTWO

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy
NARCIARSTWO

Jak jeździć na nartach? Poradnik dla początkujących

Jak jeździć na nartach? Poradnik dla początkujących

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu