Wyjazd na narty to dla wielu osób bardzo wyczekiwany moment w roku. Nie brakuje nawet takich miłośników narciarstwa, którzy najchętniej wybierają się na urlop właśnie zimą, kiedy panuje środek sezonu. Warto jednak pamiętać, że niezależnie od tego, czy jesteśmy już doświadczonymi narciarzami, czy też dopiero zaczynamy swoją przygodę z tym sportem, powinniśmy być wyposażeni w odpowiedni sprzęt narciarski. Co zatem spakować na wyjazd w góry zimą i nie tylko by mieć pewność, że niczego nam nie zabraknie? Oto lista niezbędnych rzeczy, które każdy narciarz powinien posiadać w swoim ekwipunku.
O ile buty narciarskie czy też same narty możesz wypożyczyć już na stoku, o tyle podstawowy ubiór należy wyłącznie do Twojego obowiązku. A tu bezwzględnie należy pamiętać o tym, że pogoda w górach jest niezwykle zmienna. Pogodny, słoneczny dzień bardzo szybko może zamienić się w deszczową aurę z silnym wiatrem.
Dlatego też podstawą jest kurtka narciarska, koniecznie o właściwościach wodoodpornych i wiatroszczelnych. Nawet jeżeli nie założysz jej na stok narciarski, bo warunki będą wyjątkowo korzystne, to i tak warto zabrać ją ze sobą do plecaka lub innej podręcznej torby. Jej uzupełnieniem będą oczywiście spodnie narciarskie, które także powinny spełniać podobne parametry.
Nie zapominajmy przy tym, jak istotna jest bielizna termoaktywna. Wysokiej jakości odzież termiczna jest wykonana ze starannie dobranych materiałów, za sprawą których nie będziesz się nadmiernie pocić, a jednocześnie nie wyziębisz się nawet w przypadku trudniejszych warunków pogodowych. Bielizna termiczna, podobnie jak koszulka z długim rękawem, to nie tylko zabezpieczenie na wypadek niskich temperatur. Nawet w czasie zimy słońce w górach może prażyć wyjątkowo mocno, wobec czego łatwo o poparzenia słoneczne niezależnie od pory roku.
Jeśli sami chcemy zakupić buty narciarskie, upewnijmy się, że są one właściwie dostosowane nie tylko do nas samych, ale także do naszego stylu jazdy i doświadczenia. Przykładowo początkujący powinni wybrać miękkie buty, które zapewnią im duży komfort, z kolei bardziej zaawansowani mogą postawić na modele z twardszą budową. Odpowiednio dobrane buty to wręcz połowa sukcesu, równie istotna jak same narty. Dla lepszego utrzymania ciepła polecamy również skarpety narciarskie.
By dopełnić sprzęt narciarski, nie zapominajmy o takich akcesoriach, jak rękawice narciarskie i okulary przeciwsłoneczne, które pozwolą nam maksymalnie skupić się na zjeździe i utrzymywać doskonałą widoczność.
Przeczytaj także: Jaka bielizna termoaktywna?
Zobacz ofertę sklepu Decathlon na buty narciarskie, narty zjazdowe, bielizna termoaktywna.
Wyczekiwany, zorganizowany wyjazd na narty to dla większości z nas czas ekscytacji. Łatwo można się zatracić w białym szaleństwie i zapomnieć, co jeszcze spakować do plecaka.
No właśnie – plecak. Ten także powinien być wodoodporny i wykonany z trwałych materiałów odpornych na uszkodzenia. Dobrze będzie również zwrócić uwagę na jego pojemność. Jeżeli wybieramy często uczęszczane, popularne stoki, które są w pobliżu naszego noclegu, egzamin zda nawet niewielki plecak zbliżony rozmiarami do szkolnego tornistra. W przypadku zjazdów wysokogórskich zatroszczmy się o to, by plecak pomieścił pełen ekwipunek.
Jeżeli nie jesteśmy pewni warunków pogodowych lub po prostu spodziewamy się wiatru, przydatna może okazać się kominiarka bądź chusta tunelowa. Ochroni naszą twarz od chłodu.
Lista rzeczy do zabrania na wyjazd na narty może też zostać uzupełniona poprzez smar do nart oraz płyn do prania odzieży narciarskiej. Chociaż te możemy z powodzeniem nabyć na miejscu, zdecydowanie lepiej mieć je przy sobie. W ten sposób będziemy mogli w pełni cieszyć się samym wyjazdem, nie martwiąc się o trudności związane ze sprzętem czy też zabrudzenia na ubraniach.
Przeczytaj także: Jakie gogle narciarskie?
Jest kilka rzeczy, które powinny się znaleźć w plecaku każdego skiturowca. O odzieży powstał osobny poradnik, dzięki któremu wiesz już, jakie ubranie na skitour będzie najlepsze, jednak dla przypomnienia: warto wrzucić do plecaka puchówkę, czyli dobrą kurtkę narciarską, o której właściwościach już tutaj wspominaliśmy.
Pamiętajmy o prowiancie i nawodnieniu organizmu. Kanapki i batony energetyczne dodadzą nam mocy, gdy opadniemy z sił lub gdy dopadnie nas głód. Bukłak z wodą lub termos z gorącą herbatą to zawsze obowiązkowa rzecz w każdym plecaku.
Pewnie każdy z nas ma w swoim telefonie aplikację z mapą. Oczywiście jest to bardzo pomocne rozwiązanie. Jednak zabierzmy też ze sobą tradycyjną mapę, najlepiej laminowaną, aby w przypadku rozładowania telefonu znaleźć drogę do celu.
Kiedy planujemy ostrzejsze zjazdy, dobrze mieć ze sobą kask narciarski. Może to być kask alpinistyczny lub normalny kask zjazdowy. Warto także wrzucić do plecaka gogle narciarskie, zwłaszcza gdy linia naszego zjazdu przebiega przez las.
Zobacz ofertę sklepu Decathlon na buty narciarskie, rękawice narciarskie, plecaki narciarskie, gogle narciarskie.
Teren wysokogórski jest zdecydowanie bardziej wymagający dla narciarza, dlatego w tym przypadku trzeba mieć ze sobą trochę więcej niż sprzęty potrzebne na stoku. Jednym z największych zagrożeń tego obszaru jest możliwość schodzenia lawin. Jeśli jesteśmy początkującymi skiturowcami to nie wybierajmy się w wysokie góry. Zwłaszcza sami lub z mało doświadczonym partnerem czy grupą.
Gdy idziemy w wyższe góry, gdzie GOPR lub TOPR ogłasza stopień zagrożenia lawinowego, zawsze powinniśmy mieć ze sobą ABC lawinowe. Składają się na nie detektor, sonda oraz łopata. Detektor służy do lokalizowania przysypanej przez lawinę osoby. Sonda pomaga precyzyjne określić miejsce, gdzie taka osoba się znajduje. Natomiast łopatę lawinową używa się do odkopywania poszkodowanego. Samo posiadanie ABC lawinowego nie wystarczy. Ważna jest umiejętność posługiwania się tymi sprzętami. Rzetelną wiedzę można zdobyć na szkoleniach lawinowych, które łączą teorię z praktyką. Najlepiej wybierać kursy, które prowadzą ratownicy TOPR.
Lista rzeczy, które mogą okazać się przydatne podczas wyjazdu narciarskiego, wbrew pozorom nie ogranicza się wyłączenie do podstawowego sprzętu. Jest on bez wątpienia najważniejszy, bo raczej trudno będzie nam wytrzymać na mrozie, jeżeli rękawice narciarskie zostawimy w domu, podobnie jak gogle.
Niemniej trzeba mieć też na uwadze te przedmioty, które powinniśmy zabrać niezależnie od tego, dokąd i w jakim celu się udajemy. Służą one bowiem zachowaniu bezpieczeństwa i wyjazd na narty nie różni się w tym przypadku niczym od typowej wycieczki za miasto czy też urlopu spędzonego w ciepłym kraju.
Mowa tutaj oczywiście m.in. o podstawowych dokumentach, takich jak dowód osobisty, prawo jazdy czy też paszport. To absolutny obowiązek, zwłaszcza jeśli wybieramy się w góry. Trudno przewidzieć, jakie warunki zastaną nas na szczycie. Może się szybko okazać, że zamiast bezpiecznie wrócić do wynajmowanego hotelu, będziemy musieli przenocować w pobliskim schronisku. Dokumenty są zatem istotne, by móc załatwić wszelkie formalności. Karty płatnicze także się w to wliczają.
Oprócz tego nie pomijajmy tak istotnego szczegółu jak podręczna apteczka. O ile możemy się obejść bez okularów przeciwsłonecznych lub innego gadżetu, o tyle podstawowe leki i akcesoria mogą się okazać prawdziwym warunkiem. Pod ręką dobrze mieć leki przeciwgorączkowe czy też tabletki przeciwbólowe (lub maść przeciwbólową, która sprawdza się w trakcie urazów), a do tego bandaż elastyczny. W apteczce powinny znaleźć się też kosmetyki, z czego najważniejszy okaże się zapewne krem z filtrem UV.
Weźmy też pod uwagę, by mieć stały kontakt ze światem, przebywając na stoku narciarskim. Naładowany telefon w połączeniu z powerbankiem będzie tutaj koniecznością. Osoby, które lubią wybierać trudniejsze i wyższe trasy, np. w ramach skitoura, mogą też postawić na takie urządzenia jak krótkofalówki, ponieważ na wysokościach może być trudno o zasięg telefonii komórkowej.
W górach warunki śniegowe są zmienne i zależą od wielu okoliczności. Wiatr, nasłonecznienie czy też nachylenie stoku maja wpływ na pokrywę śnieżną. Może się więc zdarzyć, że obszar przez który idziemy jest oblodzony. W takim przypadku możemy dopiąć do wiązań skiturowych noże lodowe, czyli tzw. harszle. Nóż lodowy wbija się w lód i wraz z fokami pozwala przemieszczać się narciarzowi. Niekiedy takie rozwiązanie nie wystarcza lub skiturowiec woli założyć raki. Do butów narciarskich najwygodniej dopasować raki automatyczne. W terenie wymagającym użycia raków przyda się nam także czekan. Jak posługiwać się rakami oraz czekanem również można doskonalić w praktyce na kursach lawinowych.
Na udaną i bezpieczną wycieczkę w góry wpływa wiele czynników. Na pogodę oraz warunki śniegowe nie mamy wpływu, ale za to możemy dobrze się do nich przygotować. Przed wyjściem w góry sprawdźmy czy mamy wszystkie potrzebne rzeczy czy umiemy się posługiwać sprzętem, którym dysponujemy. Jeśli brakuje nam doświadczenia to skorzystajmy z wiedzy osób, które w górach czują się jak w domu. Teraz nie pozostaje nam nic innego jak skompletować niezbędne wyposażenie i odrywać zimowe piękno gór!