WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak konserwować narty? TOP PORADY

24 październik 2022
#PORADY

Dbając o sprzęt sportowy, zapewniamy długotrwałe użytkowanie oraz lepszą wydajność podczas jazdy. Sprawdź, jak zabezpieczyć narty i pozostały sprzęt narciarski tak, żeby utrzymać go w dobrej kondycji.


3 niezbędne etapy konserwacji nart

Jazda na nartach to nie tylko szusowanie na stoku podczas trwania sezonu zimowego, ale także odpowiednia konserwacja nart i sprzętu, by mogły w dobrej kondycji wytrzymać do następnych chłodnych dni. Jak konserwować narty? Tę czynność możesz wykonać w trzech prostych krokach, które za chwilę omówimy. Oto one:

  • Krok pierwszy: dokładne czyszczenie
  • Krok drugi: ostrzenie krawędzi
  • Krok trzeci: dokładne smarowanie.

Jeśli chcesz, by Twoje narty zawsze świetnie pasowały na Twoje buty narciarskie i pozwalały Ci pokonywać kolejne przeszkody w sezonie narciarskim, nie pomijaj żadnego z powyższych kroków.

Dokładne czyszczenie

Konserwacja nart zdecydowanie powinna zacząć się od ich dokładnego wyczyszczenia po wszystkich trudach, jakich musiały doświadczyć podczas sezonu. Ślizgi nart są wystawione na ciężką próbę: kamyki, kurz i pozostałości smaru to tylko część zanieczyszczeń, które mogą pozostać na powierzchni nart po sezonie narciarskim.

smarowanie nart w serwisie

Przed nałożeniem smaru na narty bardzo ważne jest, aby oczyścić je ze wszystkich zabrudzeń. Jeśli tego nie zrobimy, zostaną one wtarte w powierzchnię ślizgu. Szczególną uwagę należy zwrócić na pozbycie się resztek smaru przed nałożeniem kolejnej warstwy. W tym celu najlepiej sprawdzi się specjalny zmywacz do smaru, który pomoże łatwiej oczyścić powierzchnię nart niż inny odtłuszczający detergent.

Ostrzenie krawędzi

 Kiedy już dobrze wyczyścisz swoje narty ze wszystkich zanieczyszczeń, możesz przystąpić do następnego etapu konserwacji sprzętu, jakim jest ostrzenie krawędzi. Dobrze naostrzone krawędzie nart są niezbędne, by jazda była przyjemna i w pełni bezpieczna. Zachęcamy Cię, abyś udał się do profesjonalistów, na przykład do serwisu w sklepach Decathlon, w których nasi serwisanci skutecznie naostrzą krawędzie Twoich nart, dostosowując je do Twojego poziomu jazdy.

Możesz też wykonać tę czynność samodzielnie za pomocą pilnika do ostrzenia. Regularnymi i dynamicznymi ruchami przeciągaj od dziobu do pięty. W razie pytań zapraszamy Cię do naszych serwisów – chętnie Ci pomożemy.

Dokładne smarowanie

Smarowanie konserwuje i chroni ślizg, a jednocześnie zapewnia lepszą jakość jazdy.

Do wykonania tej czynności musisz zaopatrzyć się w żelazko do smaru, kostkę smaru, plastikową cyklinę oraz nylonowo-brązową szczotkę. Do zablokowania nart będziesz potrzebować stołu oraz podkładki. Narty i ich krawędzie można smarować zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej, jednak zdecydowanie łatwiejszym wyjściem będzie ta druga opcja, która pomoże nam zachować odpowiedni komfort podczas pracy nad nartami.

W jaki sposób rozprowadzić smar po nartach?

Żelazko do smaru należy rozgrzać, a następnie użyć do stopienia substancji smarnej. Krople smaru powinny pokryć całość ślizgu – to część nart wymagająca największej uwagi podczas konserwacji. Następnie należy delikatnie rozprowadzić powstałe krople za pomocą rozgrzanego żelazka.

smarowanie nart żelazkiem

Uwaga: nie należy pozostawiać żelazka na jednej powierzchni przez kilka sekund, ponieważ może to uszkodzić ślizg! Narty należy odstawić na „czas odpoczynku” (najlepiej na minimum 30 minut). Następnie możesz przejść do usuwania nadmiaru smaru za pomocą plastikowej cykliny i zakończyć szczotką z włosiem z nylonu i brązu. By wyplenić wilgoć z nart, nie trzeba używać suszarek, czy innych tego typu urządzeń – chwila w przewiewnym miejscu sprawi, że narty będą dobrze przygotowany na nowy sezon na stoku.

smarowanie narty w serwisie

Warto wiedzieć : unikniemy uciążliwych oparów toksycznych uwalnianych podczas tych czynności, jeśli będziemy je wykonywać w odpowiednio przewiewnym miejscu. Jeśli panujemy konserwować nasze narty w garażu, gdzie będziemy je później przechowywać, pamiętajmy o otwarciu drzwi.

Pamiętaj też, że profesjonaliści są zawsze gotowi, by Ci pomóc i zająć się konserwacją nart na koniec sezonu. Możesz do nas przyjść, by na przykład wybrać odpowiedni smar, ale także wtedy, gdy potrzebne Ci są solidne buty narciarskie, czy jakikolwiek inny element odzieży narciarskiej.

Jakie smarowanie zabezpieczy narty po sezonie?

Sprzęt narciarski powinno się wybierać zgodnie ze swoimi indywidualnymi potrzebami i nie inaczej jest z wyborem odpowiedniego smarowania. Wybór smaru zależy między innymi od tras, jakie pokonujemy, używając naszych nart, czy prędkości, z jaką planujemy jeździć. Najważniejszym parametrem kiedy wybieramy smarowanie, by zabezpieczyć narty przed skutkami długotrwałego przechowywania, jest temperatura panująca w naszym schowku, czy garażu.

Jaki smar wybrać do konserwacji sprzętu?

  • żółty smar – odpowiedni do temperatury od -6°C do +20°C,
    uniwersalny smar – idealny do temperatury od -8°C do +15°C,
    czerwony smar – przeznaczony do temperatury od -14°C do -4°C,
    niebieski smar – do temperatury od -25°C do -12°C.

Niektórzy preferują smarować narty po sezonie olejem wazelinowym. Będzie to przeważnie nieco tańsza opcja niż dedykowany smar, jednak nie zabezpieczy ona sprzętu tak samo.

Podsumowanie

Od czyszczenia, przez ostrzenie krawędzi, do smarowania: każdy może konserwować narty pod warunkiem, że posiada odpowiedni sprzęt, a wiedzę na ten temat zaczerpnął od profesjonalistów. Znajdziesz ich w naszych Serwisach w sklepach Decathlon, wraz ze wszystkimi niezbędnymi przedmiotami i sprzętem narciarskim, który pomoże Ci się odpowiednio przygotować do sezonu.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?
NARCIARSTWO

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy
NARCIARSTWO

Jak jeździć na nartach? Poradnik dla początkujących

Jak jeździć na nartach? Poradnik dla początkujących

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu