WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak prać spodnie narciarskie? Pielęgnacja krok po kroku

12 październik 2022
#PORADY

Pranie odzieży narciarskiej to nie tylko odświeżanie jej, ale też podtrzymywanie wodoodpornych właściwości, którymi się cechuje. Odpowiednia pielęgnacja przedłuża żywotność kurtek narciarskich i spodni o długie lata. Zarówno spodnie jak i kurtki z membraną wymagają jednak odpowiedniego traktowania. Pranie, osuszanie i konserwacja odzieży narciarskiej to czynności nieskomplikowane. Aby jednak nie pozbawić jej swoich specyficznych właściwości, należy postępować według pewnych zaleceń. Jeśli zastanawiasz się jak prać spodnie narciarskie, jak je wirować a następnie osuszać i konserwować, przeczytaj nasz poradnik.


Pralka, pralnia czy pranie ręczne – zasady prania odzieży sportowej

Jak wspomnieliśmy wyżej, narciarskie spodnie i kurtki, a więc odzież membranowa, wymagają specjalnej pielęgnacji. Wiele osób obawia się prania tego typu tkanin w domu i rozważa zaniesienie jej do pralni chemicznej. Nie jest to jednak konieczność.

pranie odzieży z membraną

Odzież z membraną spokojnie można wyprać w domowych warunkach. A żeby nie straciła swoich właściwości wodoodpornych wcale nie musisz robić tego ręcznie. Spokojnie można zrobić to w pralce. Należy jednak pamiętać, aby stosować się do zaleceń producenta. Instrukcję znajdziesz na metce przyszytej do spodni lub kurtki na narty. Jeśli dla komfortu noszenia, wyciąłeś/wycięłaś ją, poszukaj instrukcji prania na stronie internetowej producenta. Jeśli będziesz się do nich stosować, nawet regularne i częste pranie nie pozbawi Twojej odzieży swoich właściwości.

Przygotowanie do prania ubrań na narty – podstawowe czynności

Zanim zaczniesz prać kurtkę narciarską lub spodnie, pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić, czy w kieszeniach nie znajdują się żadne przedmioty. Czasami zapomina się o wyjęciu z ubrań narciarskich chusteczek higienicznych, drobnych pieniędzy czy karnetu na wyciąg. Pranie może uszkodzić zawartość kieszeni i pobrudzić odzież. Pozapinaj wszelkie zamki, kieszenie, guziki, suwaki i rzepy. Narciarskie spodnie i kurtki posiadają ich całkiem sporo. Niezapięte elementy odzieży technicznej pranej w pralce automatycznej mogą bowiem pozahaczać ją, zrobić w niej dziury a nawet ją zniszczyć.

narciarka w odzieży zimowej

Jeśli kurtka i spodnie narciarskie są zaplamione, zanim włożysz je do pralki, oczyść zabrudzenia za pomocą mydła i ciepłej wody. Po wykonaniu powyższych czynności, wywiń odzież narciarską na drugą stronę. Tak przygotowane narciarskie spodnie i kurtki można włożyć do pralki.

Odzież sportowa z membraną – jak prać spodnie narciarskie

Odzież narciarską z membraną pierze się inaczej niż odzież puchową. Z racji na wspomnianą membranę a także syntetyczne ocieplenie (zamiast puchu), nie powinno się prać jej w zwykłych detergentach. Narciarskie spodnie wymagają łagodnych środków do prania, takich jak płyny do prania przeznaczone dla niemowląt, płatki mydlane, tak zwane szare mydło oraz specjalistyczne płyny do prania odzieży sportowej.

Piorąc ubrania na sezon narciarski:

  • nie używaj też proszku do prania – postaw na płyn. Nie zawiera on zeolitów i krzemianów, które szkodzą membranom.
  • wybierz płyn do prania bez lanoliny – jej właściwości natłuszczające i nawilżające mogą spowodować zatykanie porów w membranie mikroporowej i gore tex, co ograniczy oddychalność spodni do narciarstwa.
  • nie używaj wybielacza, płynu do płukania tkanin ani płynów zmiękczających. Środki do zmiękczania tkanin odbierają im wodoodporne właściwości.
  • pierz Narciarskie spodnie na stok należy prać w odpowiedniej temperaturze, zgodnie z instrukcjami producenta. Zazwyczaj jest to maksymalnie 60˚C, ale często nawet 30°C.
  • wirowanie na poziomie maksymalnie 800 obrotów na minutę. Niektóre ubrania narciarskie nie powinny być odwirowywane w ogóle, dlatego pamiętaj, aby spodnie zawsze prać zgodnie z zaleceniami producenta.

Suszenie wypranej odzieży – jak suszyć spodnie na narty

Pielęgnacja odzieży narciarskiej to nie tylko jej pranie, ale także osuszanie. W przypadku spodni na narty, najlepiej jest robić to w suszarce bębnowej. Jeśli takowej nie posiadasz, spokojnie strzepnij spodnie po wyjęciu ich z pralki a następnie powieś je z daleka od jakiegokolwiek źródła ciepła. Jeśli odzież jest wilgotna przez dłuższy czas, nie przejmuj się i nie przenoś jej bliżej grzejnika ani kaloryfera. Może to negatywnie wpłynąć na właściwości materiału. Jeśli więc nie możesz użyć suszarki, każdą sztukę odzieży susz tak długo, jak tego potrzebuje. Pod żadnym pozorem nie wywieszaj odzieży na słońce. Może ono bowiem powodować odbarwienia materiału. Nie kładź jej także na kaloryferze ani na grzejniku elektrycznym. Spowoduje to utratę niektórych właściwości narciarskiej odzieży sportowej.

Impregnacja odzieży zimowej

Jeśli masz już za sobą pranie i osuszanie, pamiętaj także o impregnacji ubrań narciarskich i innej odzieży o właściwościach wodoodpornych. W sklepach sportowych znajdziesz bogaty wybór impregnatów. Zanim zastosujesz specjalny spray impregnujący, upewnij się, że detergent, w którym uprałeś/uprałaś ubrania nie posiada tego typu właściwości. Płyny do prania narciarskich spodni i kurtek często takimi właśnie właściwościami się cechują. W takim przypadku stosowanie dodatkowego sprayu jest zbędne. Jeśli spodnie uprane zostały w tradycyjnym detergencie, po ich osuszeniu, należy popsikać je specjalnym sprayem impregnującym. Pozostawi on na jakiś czas na wierzchniej warstwie odzieży charakterystyczne kropelki. Tak zaimpregnowaną odzież należy pozostawić do wchłonięcia preparatu.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?
NARCIARSTWO

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy
NARCIARSTWO

Jak jeździć na nartach? Poradnik dla początkujących

Jak jeździć na nartach? Poradnik dla początkujących

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu