WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak smarować narty?

24 październik 2022
#PORADY

Dlaczego smarowanie nart jest istotne? Jak przeprowadza się ten proces? I jak wpływa ono na twój komfort jazdy? Poznaj odpowiedzi na te pytania istotne dla każdego narciarza!


O sprzęt narciarski należy dbać. To prawda stara jak świat. Jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, jak istotne są określone działania, które są w stanie poprawić komfort jazdy na nartach. Ich odpowiednie przeprowadzenie może zaważyć na tym, czy zimowy wypoczynek będzie rzeczywiście wypoczynkiem, czy też będzie się wiązać z niepotrzebnym trudem.

Jednym z takich właśnie procesów niezwykle istotnych dla amatorów zimowego szaleństwa jest smarowanie nart. Na czym dokładnie polega ta czynność i czy można ją wykonywać samodzielnie? A może lepiej skorzystać z pomocy fachowca, by jak najlepiej przygotować swoje ślizgi? Przekonaj się. Rozjaśniamy najważniejsze kwestie związane ze smarowaniem nart.

Dlaczego smarowanie nart jest ważne?

Jednym z kluczowych elementów nart jest ślizg. Bez niego nie byłoby mowy o żadnej jeździe. To element będący w nieustannym kontakcie z podłożem. Jego odpowiednia jakość i przystosowanie stanowi o tym, czy narty suną po podłożu gładko, czy też nie.

Zapewne nieraz słyszałeś w relacjach z zawodów w biegach narciarskich, że dany zawodnik narzekał na nieodpowiednie smarowanie nart, które utrudniło mu rywalizację. Bez wątpienia bez właściwej powierzchni ślizgu daleko nie zajedziesz. Dotyczy to oczywiście nie tylko biegówek, ale nart w ogóle, także nart zjazdowych.

narciarz na stoku

Możesz być wyposażony w najlepsze buty narciarskie, spodnie narciarskie czy czapki narciarskie, jednak na niewiele się zdadzą bez dobrze posmarowanych nart. Smary chronią ślizg przed rozmaitej maści zagrożeniami ze strony podłoża. Drobne kamienie, kawałki lodu i inne elementy – one wszystkie mogą zniszczyć Twoje narty. Może nie doszczętnie, ale z pewnością wpływać na ich optymalną formę. Dlatego smarowanie nart jest tak ważne.

Warto też dodać, że proces smarowania nart jest po prostu jednym z ważnych elementów ich konserwacji. Nasmarowane narty są odporniejsze na uszkodzenia, a przy tym posłużą nam na dłużej. Dobrze jest więc poświęcić odrobinę czasu na właściwe przygotowanie nart do zjazdu. Rzadkie smarowanie nart sprawia, że te z czasem tracą swoje właściwości absorpcyjne, tj. nie są w stanie wchłonąć smaru.

Smarowanie nart – co daje?

Jak wynika z powyższego, odpowiednio posmarowane narty będą po prostu… szybsze. Będziesz dzięki temu jeździć szybciej, pewniej, a co najważniejsze, nie będziesz musiał poświęcać tak wiele energii na odpychanie się kijami narciarskimi. Dobry ślizg to większa przyjemność z jazdy. Proste.

Smarowanie nart zapewnia także polepszoną zwrotność i po prostu lepsze panowanie nad twoim sprzętem. Skręcanie nie jest tak uciążliwe, gdy ślizg jest odpowiednio przystosowany. Dlatego przed wyruszeniem na trasę powinieneś zrobić wszystko, by zadbać o ten aspekt.

Regularne smarowanie nart to zatem:

  • brak konieczności wzmożonego wysiłku podczas jazdy;
  • łatwiejsza jazda i jej nauka – świeżo nasmarowane narty to duże ułatwienie dla początkujących narciarzy;
  • większe możliwości manewrowania nartami;
  • brak frustracji z powodu lepiącego się do nart śniegu;
  • konserwacja i wydłużenie trwałości nart.

Jak często smarować narty?

Zanim przejdziemy do tego, jak smarować narty, zastanówmy się najpierw, jak często trzeba to robić. Odpowiedź na to pytanie jest niestety dość skomplikowana: to zależy. Jeżeli ze swojego sprzętu korzystasz bardzo często, to smarowanie nart może się okazać konieczne nawet co kilka dni.

Startując w jakichkolwiek zawodach, należy poświęcić czas smarowaniu nart przed każdym ważniejszym zjazdem. Jest to dość oczywiste, ponieważ w ten sposób dbamy o strukturę ślizgu i upewniamy się, że nasze narty będą posiadały odpowiednią szybkość i zwrotność.

Co natomiast w przypadku, gdy z nart korzystamy raczej sezonowo, głównie w czasie pojedynczego urlopu zimą? Wówczas używanie smarów nie jest konieczne tak często. Wystarczy, jeśli o konserwację i nasmarowanie nart zadbasz pomiędzy sezonami. Zanim ponownie wyciągniesz je ze schowka i ruszysz na stok, upewnij się, że są właściwie przygotowane do kolejnej przygody na śniegu.

Czym smarować narty?

Warto mieć na uwadze, że smary poślizgowe występują w kilku rodzajach. Ważne są zatem nie tylko metody smarowania nart, ale także to, jaki smar do nart zostanie wykorzystany. Każdy z nich opiera się na parafinie, jednak ich faktyczne użycie jest uzależnione od warunków panujących na stoku.

Dlatego też wyróżniamy następujące rodzaje smarów:

  • smar niebieski – zalecany w przypadku niskich temperatur sięgających do minus 20 stopni Celsjusza;
  • czerwony smar – sprawdzi się, jeżeli temperatura wynosi między minus 4 a minus czternaście stopni Celsjusza;
  • smar pomarańczowy – czasem jest także nazywany smarem wiosennym, ponieważ używa się go, nawet gdy temperatura sięga do dwóch stopni Celsjusza na plusie.

Pamiętajmy o tym, by w żadnym wypadku nie wykorzystywać starych smarów! Wraz z upływem czasu mogą one tracić swoje właściwości i zamiast pomóc w zachowaniu właściwej struktury ślizgu, nie zrobią praktycznie nic, co narazi nas na frustrację i jednocześnie sprawi, że narty będą bardziej podatne na uszkodzenia.

Smarowanie nart – wykonywać samodzielnie czy przy pomocy profesjonalisty?

Jak przy wielu kwestiach, tak i tu obydwa rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Podstawową zaletą samodzielnego wykonania smarowania nart jest oczywiście koszt. Jeżeli wykonujesz smarowanie sam, musisz zapłacić jedynie za smary. Z drugiej strony fachowiec może Cię wspomóc odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, a tym samym wykonać ów proces dokładniej, zwłaszcza jeżeli nie czujesz, że jesteś ekspertem w tej dziedzinie.

Smarowanie nart przy użyciu specjalnego sprzętu

Na profesjonalne serwisowanie nart zazwyczaj decydują się osoby, które jeżdżą jedynie sezonowo i nie posiadają większego doświadczenia. Oddanie sprzętu w ręce specjalisty ma wiele korzyści. Pracownik serwisu doskonale wie, czym smarować narty, w jaki sposób to robić, a dodatkowo posiada wiedzę i urządzenia, które ułatwią mu to zadanie.

Oprócz tego możemy być pewni, że w serwisie zostanie dopasowany właściwy smart do nart, a co więcej – możemy liczyć na kompleksowe przygotowanie nart do kolejnego sezonu. Poza smarowaniem konieczne może być przeprowadzenie innych prac konserwacyjnych, takich jak przycięcie krawędzi, wypełnienie ewentualnych rys oraz wyrównanie ich powierzchni.

O ile więc bez trudu możemy opanować najważniejsze informacje dotyczące tego, jak smarować narty, o tyle inne czynności przygotowujące narty do zjazdów mogą już wymagać profesjonalnej pomocy.

Jak smarować narty samodzielnie?

Co zrobić, jeśli jednak zdecydujesz się na poprowadzenie operacji smarowania nart w pojedynkę? W takim układzie musisz pamiętać, że możliwe są dwa typy smarowania nart. Pierwsze to tak zwane smarowanie na ciepło. Drugie – na zimno. Przedstawmy obydwa.

Serwisowanie nart

Smarowanie nart na ciepło

Na początku procesu musisz zlikwidować resztki poprzedniego smaru z nart. W przeciwnym wypadku proces może okazać się przeciwskuteczny. Kiedy odpowiednio wyszczotkujesz ślizg nart, odtworzysz także pory, do których będzie mógł przeniknąć smar do nart.

W dalszej części procesu nakładasz smar bazowy. Jego cel to chronienie ślizgu przed zużyciem. Do tego działania wykorzystać powinieneś specjalne żelazko, które odpowiednio wsmaruje substancję w narty (nie używaj żelazka, które służy Ci do prasowania ubrań!). Następnie poddajesz swoje deski cyklinowaniu. W ten sposób usuwasz nadmiar smaru. Pomaga w tym przyrząd określany mianem cykliny. Potem po raz kolejny używasz żelazka, nakładając smar właściwy. Zwróć przy tym uwagę na temperaturę żelazka – rozgrzewamy je tak, by była odpowiednio dostosowana do temperatury topnienia smaru.

To jeszcze nie koniec. Następnie powinieneś ponownie usunąć nadmiar smaru. Tak, jak zapewne odgadłeś, dokonasz tego przez ponowne cyklinowanie. W dalszej kolejności oczyszczasz ślizg przy pomocy metalowej szczotki, aż znów odtworzy się struktura ślizgu (to jest nie będzie na nim pozostałości smaru). Na koniec poddajesz ślizg ostatecznej konserwacji.

Smarowanie nart na zimno

Jak tym samym wygląda ów proces poprowadzony nie na gorąco, ale na zimno? Jest on prostszy i szybszy. Wiąże się także z niższymi kosztami. W tym procesie nakładasz na narty smar uniwersalny. Wprost na deski, które musisz dokładnie nasmarować. Może mieć on formę pasty albo aerozolu. W tym przypadku również powinieneś na początku usunąć starą warstwę smaru. Ponownie pomocna może się okazać szczotka.

To metoda nie tak czasochłonna i tańsza. Ma jednak swoje wady. Smarowanie nart na zimno nie zapewni takiej trwałości poślizgu jak na ciepło. Jeżeli zależy ci więc na większej poprawie osiągów i nie chcesz powtarzać często całej operacji, lepsza okaże się pierwsza z wymienionych metod.

Podsumowanie

Znasz już dwie metody nakładania smarów. Musisz teraz zdecydować, czy jesteś gotów poświęcić czas, by podjąć się tego zadania samemu. Jeżeli tak, rzecz jasna będziesz musiał zakupić właściwe smary do nart. Jak już wiesz, jest to równie ważny, a może nawet ważniejszy element wyposażenia narciarza niż rękawice narciarskie czy kurtki narciarskie. Odzież narciarska jest istotna, podobnie jak same narty. Ale bez odpowiedniego przygotowania nie będziesz mógł cieszyć się chwilami na trasie czy stoku.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?
NARCIARSTWO

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy
NARCIARSTWO

Jak jeździć na nartach? Poradnik dla początkujących

Jak jeździć na nartach? Poradnik dla początkujących

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu