WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak udoskonalić skręcanie na nartach? Wywiad z pasjonatką narciarstwa

16 grudzień 2018
#PORADY

Narty nie mają już dla Ciebie żadnych tajemnic? Jesteś pewien, że umiesz prawidłowo wykonywać skręty, wykorzystując odpowiednią technikę? Zapoznaj się z poradami Maud, która jest naszym inżynierem produktów marki Wed’ze i instruktorką narciarską. Dzięki jej poradom dowiemy się, w jaki sposób poprawić technikę wykonywania skrętów na nartach.

Dzień dobry Maud, czy możesz wyjaśnić nam, w jaki sposób wykonywać skręty na nartach?

     Istnieją dwie techniki zmiany kierunku, zarówno na nartach, jak i na desce snowboardowej – poślizg i skręt karvingowy. W obu przypadkach wyróżniamy trzy fazy – wejście w skręt, pozostawanie w skręcie i wyjście ze skrętu.

Czy możesz wytłumaczyć nam, jaka jest różnica pomiędzy tymi technikami?

     Zakręt w poślizgu to technika wykorzystywana najczęściej przez początkujących, ponieważ jest łatwa do nauki i dosyć instynktowna. Zakręt w poślizgu – zarówno na nartach, jak i na desce snowboardowej – umożliwia szybkie zahamowanie i stanowi doskonałą technikę przy niskiej prędkości. Niemniej jednak, technika ta ma również pewne niedogodności – zapewnia jedynie ograniczony poziom kontroli nad nartami i nie umożliwia wykonywania ostrych skrętów. Wszyscy, którzy chcą jeździć lepiej powinni nauczyć się wykonywania skrętów karvingowych, ponieważ zapewnia to zdecydowanie lepsze panowanie nad nartami.

wedz'e

Fot 1. Materiał własny | Wybór techniki skręcania zależy od Ciebie 

W takim razie, jak należy prawidłowo wykonywać skręt karvingowy?

     Aby wykonać prawidłowy skręt karvingowy, należy przenieść ciężar ciała na nartę wewnętrzną. Dociśnięcie tej narty spowoduje jej wygięcie się, aby krawędź przez cały czas pozostawała w kontakcie ze śniegiem. Moja porada jest następująca: aby narta wyginała się prawidłowo, musi przede wszystkim zostać dobrze dociśnięta – podczas przenoszenia ciężaru ciała na zewnętrzną nartę, należy wygiąć kolano do wewnątrz w taki sposób, aby kostka również była skierowana do wewnątrz, a równocześnie lekko przechylić klatkę piersiową do przodu, aby przez cały czas w doskonały sposób panować nad nartami.

Aby prawidłowo wykonać skręt karvingowy najważniejsze jest odpowiednie wejście w zakręt. Czy możesz powiedzieć nam coś więcej na ten temat?

     Zdecydowanie najważniejsze jest przenoszenie ciężaru ciała, czyli moment, w którym przenosimy nacisk z jednej narty na drugą, aby rozpocząć wykonywanie skrętu w wybranym kierunku. Aby właściwie przenieść ciężar ciała z jednej narty na drugą, należy zachować odpowiednią równowagę, stopniowo oddalając stopy aż do osiągnięcia doskonałej stabilności. Następnie wystarczy docisnąć nartę – po upływie pewnego czasu stanie się to przyzwyczajeniem.

wedz'e

Fot 2. Materiał własny | W skręt karvingowy najważniejsze jest przenoszenie ciężaru ciała

A czy masz jakieś szczególne porady dla osób jeżdżących na desce snowboardowej?

     Jeżeli chodzi o właściwości fizyczne, deska snowboardowa zachowuje się w taki sposób, jak bardzo szeroka narta, na której stoimy bokiem, a nie przodem. Techniki ślizgu są takie same, na desce również wykonujemy skręty w poślizgu i karvingowe. Najważniejszy warunek prawidłowego skrętu to wejście w zakręt, które musi zostać wykonane prawidłowo – w tym celu należy doskonale opanować technikę przenoszenia ciężaru ciała z palców u stóp na pięty i znaleźć odpowiednią równowagę.

wedz'e

Fot 3. Materiał własny |  Przede wszystkim nie należy się bać, ale doskonale bawić i czerpać przyjemność z jazdy!

Kilka słów na zakończenie?

     Chciałabym jeszcze powiedzieć, że prawidłowe wykonywanie kolejnych skrętów wymaga opanowania umiejętności zmiany kierunku jazdy bez utraty równowagi i prędkości. Od tego elementu zależy możliwość dokonywania postępów – należy stopniowo próbować wykonywania skrętów karvingowych częściej i szybciej – umożliwia to zarówno doskonalenie techniki, jak i poprawę swojej formy fizycznej. Aby przetestować swoje umiejętności i sprawdzić swój poziom, należy wybrać trasę przeznaczoną do slalomu giganta. Przede wszystkim nie należy się bać, ale doskonale bawić i czerpać przyjemność z jazdy!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak ubrać się na stok narciarski?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak ubrać się na stok narciarski?
NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak dobrać buty narciarskie?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak dobrać buty narciarskie?
NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak wybrać kask narciarski?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak wybrać kask narciarski?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu