WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jakie narty dla początkujących wybrać i kupić?

15 luty 2022
#PORADY

Jedno z kluczowych pytań, na które odpowiedź chcą znaleźć osoby dopiero rozpoczynające przygodę z zimowym sportem. Przekonaj się, jakie są najbardziej odpowiednie narty dla początkujących!

Pierwszy etap nauki narciarstwa wymaga podjęcia określonych decyzji. Niezależnie od tego czy mówimy o nartach zjazdowych, czy też o nartach przeznaczonych do biegów. W obu przypadkach stajesz przed dylematem – co począć i na jakie narty się zdecydować jako osoba początkująca? Spieszymy z odpowiedzią i przedstawiamy najważniejsze wytyczne i wskazówki.

Co ciekawe, wiele zasad dotyczących wyboru nart dla początkujących jest podobnych niezależnie od tego czy mówimy o biegówkach, czy nartach zjazdowych. Naturalnie mówimy tu o pewnych regułach uniwersalnych. Obowiązują również szczegółowe zasady związane ze sprzętem narciarskim o konkretnym przeznaczeniu. Poznaj kluczowe informacje i odpowiednio dobierz swoje własne narty dla początkujących.

jakie_narty_dla_poczatkujacych

Narty dla początkujących – kwestia miękkości

Jeżeli kupujesz narty dla początkujących, przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę, by były miękkie i elastyczne. Te parametry będą miały kluczowe znaczenie dla twojego komfortu jazdy. Im twardsza narta, tym trudniej będzie ci nią operować bez odpowiedniej techniki. Dlatego właśnie narty twardsze są z zasady przeznaczone dla osób, które mają już określone doświadczenie w narciarstwie.

Istnieje bardzo łatwy sposób, by zweryfikować, czy dana narta jest odpowiednio elastyczna dla twoich potrzeb jako osoby dopiero zaczynającej przygodę z narciarstwem. Przy wypróbowywaniu nart postaw jedną z nich i trzymając ręką przód narty, drugą naciśnij ją w środkowej części. Mowa tu o tym elemencie narty, w którym umiejscowione są wiązania. Jeżeli narta stawia wyraźny opór, to znaczy, że jest zbyt twarda. Jeżeli wygina się bez większego trudu, to znaczy, że poziom elastyczności jest odpowiedni. Koniecznie pamiętaj o tej kwestii, bo zbyt twarde narty pogarszające komfort mogą sprawić, że zniechęcisz się do dalszej nauki!

Przeczytaj także: Jak przygotować się na narty?

Narty dla początkujących – rodzaje i inne ważne parametry

Sprzęt narciarski, dzięki któremu można szusować na wielu stokach, dzielimy na trzy kategorie. Są to narty dla początkujących, dla tych średniozaawansowanych oraz dla doświadczonych narciarzy, którzy przebyli już niejedną trasę. Naturalnie różnią się określonymi parametrami, co pomaga albo w ułatwieniu nauki jazdy, albo w lepszym wykorzystaniu zaawansowanych zdolności jeżdżącego. Warto przy tym nadmienić, że bardzo często producenci tworzą uniwersalne modele nart, które są przystosowane zarówno do potrzeb debiutantów jak i średniozaawansowanych. Wszystko po to, byś nie musiał kupować kolejnej pary po przejściu początkowego procesu nauki.

Na co poza twardością powinieneś jeszcze zwrócić uwagę, wybierając swoje narty dla początkujących? Istotnym parametrem jest tak zwane taliowanie, czyli, innymi słowy, szerokość nart w dziobie. Ważna jest także ich długość oraz profil wzdłużny (innymi słowy promień skrętu). Przyjrzyjmy się każdemu z tych aspektów.

jakie_narty_na_poczatek

Narty dla początkujących – szerokość nart

Taliowanie nart to parametr, który ma wpływ na to, jakie osiągi możesz wykonywać dzięki swemu sprzętowi. Zasada mówi, że węższe narty dają ci większe możliwości. Jednocześnie musisz być świadomy, że narty dla początkujących powinny być szersze. To zapewni ci większą stabilność. Narty szersze będą także odznaczać się o wiele lepszą przyczepnością do podłoża.

Bardzo ważna jest szerokość w środkowej części narty, właśnie tam, gdzie narta podlega taliowaniu. Narty dla początkujących w tym względzie powinny legitymować się szerokością wynoszącą od siedemdziesięciu do osiemdziesięciu pięciu centymetrów. Wybierając sprzęt, dostrzeżesz trzy typy szerokości. Tę wskazaną powyżej oraz szerokość w dziobie i w piętce.

Narty dla początkujących i ich długość

Przy wyborze długości nart należy mieć na uwadze wagę narciarza, a także jego wzrost. Im jesteś cięższy, tym dłuższa narta. Im jesteś wyższy, tym dłuższa. Waga ma przy tym jeszcze większe znaczenie, gdy mowa jest o długości nart zjazdowych. Aby szczegółowo dobrać długość twoich desek, możesz skorzystać ze specjalnych tabel biorących pod uwagę parametry wagi i wzrostu. Jednak uproszczony sposób to dodanie do twojego wzrostu od piętnastu do dwudziestu centymetrów.

Narty dla początkujących powinny być nieco krótsze od standardowych. Pomoże to w nauce, zapewniając większą stabilność, mobilność i komfort ruchów. Przede wszystkim narciarz rozpoczynający naukę jazdy może dzięki krótszym nartom lepiej kontrolować skręty. Wraz z rozwojem twoich umiejętności możesz zakupić odpowiednio dłuższy model.

Narty dla początkujących – promień skrętu

Pora na ostatni z kluczowych parametrów, które powinieneś wziąć pod uwagę, wybierając narty dla początkujących. To parametr charakterystyczny dla nart zjazdowych. Jest to promień skrętu albo tak zwany profil wzdłużny narty. O co chodzi? Zacznijmy od wyjaśnienia, że krawędź narty ma zawsze kształt łuku. Promień owego łuku może wynosić od dziesięciu do dwudziestu metrów. Jeżeli przedłużona zostanie linia krawędzi narty i na tej podstawie zarysowany zostanie okrąg, będzie miał on identyczny promień jak promień skrętu.

Narty dla początkujących charakteryzują się wyższą wartością tego parametru. Zapewnia to większą stabilność. Skręcanie jest też bardziej płynne przy sprzęcie z wyższym promieniem skrętu. Powinieneś zwracać na to uwagę, dobierając pierwsze deski.

Narty dla początkujących a odzież narciarska

Dobór odpowiednich nart do nauki jazdy i początku narciarskiej drogi łączy się także z doborem właściwej odzieży narciarskiej. Ostatecznie bez ubioru zapewniającego komfort ruchów i właściwą termodynamikę trudno będzie rozwijać umiejętności. O jakich częściach garderoby powinieneś pamiętać? Przede wszystkim są to:

Nie bez znaczenia pozostają także kije narciarskie. Ważne jest, aby były wygodne i dobrze układały się w twojej dłoni. Tak, aby żaden dyskomfort nie zakłócał procesu nauki.

Narty dla początkujących – podsumowanie

Wiesz już teraz, na jakie najistotniejsze aspekty powinieneś zwracać uwagę przy doborze sprzętu. Dokonuj zakupu rozważnie, aby nauka jazdy i poznawanie kolejnych tajników narciarstwa stanowiły przyjemność. Prędkość jazdy kusi, ale na początku wcale nie jest najważniejsza! Jeżeli trzeba, skonsultuj się ze sprzedawcą w sklepie, aby uzyskać pomoc w doborze nart!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?
NARCIARSTWO

Top 10 przedmiotów, które powinieneś zabrać ze sobą na stok narciarski

Top 10 przedmiotów, które powinieneś zabrać ze sobą na stok narciarski
NARCIARSTWO

Wyjazd na narty z dziećmi - wskazówki

Wyjazd na narty z dziećmi - wskazówki

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu