WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Narty damskie. Czym różnią się narty dla kobiet?

03 grudzień 2020
#PORADY

Narty dla kobiet to specjalnie zaprojektowany sprzęt, który uwzględnia różnice w damskiej budowie ciała oraz jest lżejszy i bardziej miękki. Dzięki temu prościej jest na nim jeździć – takie narty wymagają mniej siły niż standardowy model męski czy unisex. Producenci nart biorą po prostu pod uwagę, że statystycznie panie mają mniej siły fizycznej niż mężczyźni. Nie zmienia to faktu, że każda kobieta może jeździć na takich nartach, jakie jej najbardziej odpowiadają – i wcale nie musi to być rodzaj “lady”. Za to damskie narty na pewno będą pomocne w nauce jazdy, która nie jest taka łatwa!


Czym się różnią damskie narty od męskich?

Narty dla kobiet uwzględniają różnice w ich budowie ciała. Panie mają inaczej rozłożony środek ciężkości i inaczej ustawioną miednicę niż mężczyźni. Często mówi się też o tym, że mają tendencję do odchylania się do tyłu. Nie jest to jednak reguła. W tym przypadku można powiedzieć, że to zależy już od narciarza. Niezależnie od płci pewne osoby po prostu będą odruchowo się odchylać, zwłaszcza na początku nauki jazdy.

Bywa, że narty dla kobiet mogą różnić się od męskich tylko wyglądem. Mogą być także inaczej taliowane oraz posiadać lekko wysunięte do przodu wiązania narciarskie. Całą swoją konstrukcją są dostosowane do inaczej umiejscowionego środka ciężkości. Są także lżejsze, co znacząco wpływa na lekkość jazdy – przyjmuje się, że fizycznie kobiety mają mniej siły niż mężczyźni. 

Damskie narty z reguły są bardziej elastyczne i miękkie, co sprawia, że łatwiej jest je wprowadzić w zakręt. Wszystkie te czynniki sprawiają, że jazda na nartach staje się prostsza dla osób z mniejszą tężyzną fizyczną. W przypadku kobiet oznacza to mniejsze ryzyko przewrócenia się, a więc kontuzji i urazów. Nie zmienia to faktu, że wiele kobiet narciarek świetnie radzi sobie na typowych, uniwersalnych nartach.

Czy kobiety mogą jeździć tylko na nartach damskich?

Oczywiście, że nie. To, jaki rodzaj nart wybieramy, zależy tylko od nas. Narty dla kobiet pomagają im w zwrotniejszej jeździe, ale panie często doskonale radzą sobie na zwykłych nartach zjazdowych (różnego rodzaju). Zjazdówki typu “lady” powstały po to, aby uwzględnić różnice w budowie ciała kobiet i mężczyzn oraz żeby kobiety były mniej narażone na kontuzje. 

Warto sprawdzać parametry kupowanego sprzętu, ponieważ niektórzy producenci biorą wszystkie te rzeczy pod uwagę, a inni w serii dla kobiet zmieniają tylko design. Wtedy narty dla kobiet różnią się jedynie wyglądem: większą dostępnością wzorów i kolorów. Co więcej, zdarza się, że na nartach damskich jeżdżą mężczyźni (np. pożyczają narty od partnerki albo akurat taki sprzęt im się spodobał i odpowiada ich potrzebom). Dopóki narty nie są za krótkie, to spokojnie można jeździć na wybranym przez siebie rodzaju. Trzeba tylko wiedzieć, jak wybrać narty zjazdowe.

Co oprócz nart panie muszą zabrać na stok?

Na stoku należy zadbać o bezpieczeństwo. Każdy narciarz musi posiadać kask narciarski oraz gogle, jeśli nie są wbudowane w konstrukcję kasku. Niezależnie od pogody podczas jazdy na nartach należy mieć na sobie kurtkę narciarską

Niejednokrotnie można dostrzec na stoku początkujących amatorów narciarstwa, którzy zachęceni słońcem oraz tym, że jest im ciepło (od wysiłku), zdejmują kurtki i zostają w samych bluzach. Czasem w ramach “opalania się” zjeżdżają bez odzieży z długim rękawem. Tymczasem to bardzo niebezpieczne. Gruba, warstwowa odzież chroni nas przed wyziębieniem oraz otarciami w razie upadku. 

Panie mogą praktykować opalanie na stoku, ale już po skończonej jeździe i przy użyciu kremu z filtrem – zimowe słońce jest bardzo mocne, choć w trakcie pobytu na powietrzu tego nie czujemy. Kurtkę należy uzupełnić spodniami narciarskimi i dopasowanymi butami. Narty, buty oraz kijki można zazwyczaj wypożyczyć w wypożyczalniach, które znajdują się tuż przy stokach. Resztę sprzętu należy już mieć ze sobą.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak ubrać się na stok narciarski?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak ubrać się na stok narciarski?
NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak dobrać buty narciarskie?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak dobrać buty narciarskie?
NARCIARSTWO

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak wybrać kask narciarski?

[Wideo] Elementarz narciarza: Jak wybrać kask narciarski?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu