WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Czym się różnią narty damskie od męskich?

21 październik 2022
#PORADY

Jazda na nartach to pod wieloma względami bardzo satysfakcjonujący sport, który nie tylko daje mnóstwo emocji i adrenaliny, ale też pozwala ćwiczyć refleks, zdolności manualne i spostrzegawczość. Jednak nawet jeśli jesteś początkującym narciarzem, z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak istotny jest odpowiedni sprzęt narciarski. Kompletnych laików w tym temacie może zaskoczyć fakt, że istnieje podział na narty damskie i narty męskie. Czym różnią się te dwa rodzaje? Czy panie rzeczywiście powinny korzystać wyłącznie z modeli przeznaczonych dla nich, czy też może nie ma to większego znaczenia?


Narty damskie a narty męskie – różnice

Narty dla kobiet uwzględniają różnice w ich budowie ciała. Panie mają inaczej rozłożony środek ciężkości i inaczej ustawioną miednicę niż mężczyźni. Często mówi się też o tym, że mają tendencję do odchylania się do tyłu. Nie jest to jednak reguła. W tym przypadku można powiedzieć, że to zależy już od narciarza. Niezależnie od płci pewne osoby po prostu będą odruchowo się odchylać, zwłaszcza na początku nauki jazdy.

Bywa, że damskie narty mogą różnić się od męskich tylko wyglądem. Mogą być także inaczej taliowane oraz posiadać lekko wysunięte do przodu wiązania narciarskie. Całą swoją konstrukcją są dostosowane do inaczej umiejscowionego środka ciężkości. Są także lżejsze, co znacząco wpływa na lekkość jazdy – przyjmuje się, że fizycznie kobiety mają mniej siły niż mężczyźni.

kobieta na nartach zjazdowych

Niższa waga, która wyróżnia narty damskie, wynika również z faktu, że szerokość i długość nart jest z reguły nieco mniejsza niż w przypadku modeli przeznaczonych dla mężczyzn. Ponieważ ważna jest tutaj zwrotność, kobiece narty są węższe i bardziej wyprofilowane, co ułatwia manewrowanie nimi.

Damskie narty z reguły są bardziej elastyczne i miękkie, co sprawia, że łatwiej jest je wprowadzić w zakręt, a przeniesienie ciężaru ciała z jednej strony na drugą nie sprawia większego problemu. Wszystkie te czynniki sprawiają, że jazda na nartach staje się prostsza dla osób z mniejszą tężyzną fizyczną. W przypadku kobiet oznacza to mniejsze ryzyko przewrócenia się, a więc kontuzji i urazów. Nie zmienia to faktu, że wiele kobiet narciarek świetnie radzi sobie na typowych, uniwersalnych nartach.

Czy kobiety mogą jeździć tylko na nartach damskich?

Oczywiście, że nie. To, jaki rodzaj nart wybieramy, zależy tylko od nas. Narty damskie pomagają im w zwrotniejszej jeździe, ale panie często doskonale radzą sobie na zwykłych nartach zjazdowych (różnego rodzaju). Zjazdówki typu „lady” powstały po to, aby uwzględnić różnice w budowie ciała kobiet i mężczyzn oraz żeby kobiety były mniej narażone na kontuzje. 

kobieta na stoku

Warto sprawdzać parametry kupowanego sprzętu, ponieważ niektórzy producenci biorą wszystkie te rzeczy pod uwagę, a inni w serii dla kobiet zmieniają tylko design. Wtedy narty przeznaczone dla pań różnią się jedynie wyglądem: większą dostępnością wzorów i kolorów.

Co więcej, zdarza się, że na nartach damskich jeżdżą mężczyźni (np. pożyczają narty od partnerki albo akurat taki sprzęt im się spodobał i odpowiada ich potrzebom). Dopóki narty nie są za krótkie, to spokojnie można jeździć na wybranym przez siebie rodzaju. Trzeba tylko wiedzieć, jak wybrać narty zjazdowe.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze narty damskiej?

Niezależnie od ich rodzaju, zwróćmy uwagę na same narty. To od ich właściwego dopasowania będzie zależało, czy wyprawy na stok będą dla nas przyjemne. Im lepiej dopasowane narty, tym większa szansa na możliwość szkolenia swoich umiejętności, a przy tym uniknięcia ewentualnych frustracji.

Przed zakupem warto zadać sobie kilka pytań. Ile razy w roku jeździmy na nartach? Jakie trasy wybieramy? Jakie posiadamy doświadczenie, jeżeli chodzi o narciarstwo? Jaki styl najbardziej preferujemy?

Odpowiedzi będą miały istotny wpływ na podjęcie decyzji. Przykładowo, jeżeli jesteśmy dość zaawansowani i lubimy trudniejsze trasy, to być może lepiej sprawdzą się u nas krótsze narty męskie bądź damskie, ponieważ zapewnią nam one większą zwrotność.

Liczą się też oczywiście podstawowe informacje dotyczące narciarza, czyli jego wzrost i waga. Dobrze jest również wcześniej z dużą dozą obiektywizmu ocenić swoje umiejętności.

Długość nart męskich i damskich

Niezależnie od tego, czy dobieramy narty damskie, uwzględniając fakt, że są przeznaczone dla osoby o mniejszym ciężarze, czy też może wolimy klasyczną wersję – długość jest jednym z najistotniejszych parametrów.

Za najbardziej optymalne uważane są narty, które w pozycji stojącej sięgają do podbródka, a nawet do czoła. Będąc początkującym narciarzem, postaw raczej na długość sięgającą do brody – promień skrętu będzie wówczas mniejszy i prawdopodobnie łatwiej będzie Ci manewrować na stoku.

kobieta trzymająca narty

Osoby zaawansowane, które lubią wyzwania i przede wszystkim mają już doświadczenie, wybiorą z pewnością trochę inną konstrukcję. W takim przypadku narta może nawet posiadać długość równą wzrostowi narciarza.

Nie zapominajmy przy tym, że nie tylko długość jest bardzo ważna. Dodatkowo przy zakupie należy się upewnić, że wiązania posiadają odpowiednią siłę wypięcia. Warto zrobić to na miejscu, korzystając z pomocy profesjonalistów, co powoli uniknąć ewentualnych pomyłek. Mogłoby się to przełożyć na mniejsze bezpieczeństwo w trakcie zjazdu.

A jakie buty narciarskie wybrać?

Nie da się ukryć, że bez tego nie będzie jazdy. Buty narciarskie to absolutna podstawa, bez których nawet najlepsze narty damskie nie zdadzą egzaminu. Niestety w tym przypadku, jeżeli nie posiadamy większego doświadczenia, pomoc eksperta może być konieczna. Wówczas narciarz zyska pewność, że nie ponosi odpowiedzialności za mylny dobór sprzętu.

W przypadku butów narciarskich najważniejsza jest ich twardość, określana również jako flex index. W ten sposób wyróżniamy:

  • buty miękkie, flex index między 40 a 60 – odpowiednie dla początkujących, dla których narciarstwo to niedawno odkryta pasja i chcą zapewnić sobie maksimum komfortu w snowparku;
  • buty średnie, flex index od 60 do 80 – najchętniej wybierane, a szczególnie polecane dla osób o średnim stopniu zaawansowania, dla których jazda na nartach po śniegu nie jest już niczym nowym;
  • buty twarde, flex index od 90 do nawet 140 – te z kolei rekomendowane są dla prawdziwych profesjonalistów.

Dodatkowo pamiętajmy o tym, by wybrać buty, które odpowiadają rzeczywistemu rozmiarowi naszej stopy. Nie ma potrzeby wybierania numeru większego, ponieważ wtedy stopa może nie posiadać właściwej stabilizacji.

Czy buty narciarskie dla kobiet różnią się od męskich?

Nie. Tutaj nie spotkamy takiego rozróżnienia. Oczywiście może zostać zastosowany zabieg marketingowy w postaci zaproponowania innych kolorów dla pań i panów, jednak parametry zostaną takie same. Producenci stosują takie triki po to, by w ich ofercie pojawiły się bardziej zróżnicowane propozycje pod względem designu.

Co oprócz nart panie muszą zabrać na stok?

Na stoku należy zadbać o bezpieczeństwo. Każdy narciarz musi posiadać kask narciarski oraz gogle, jeśli nie są wbudowane w konstrukcję kasku. Niezależnie od pogody podczas jazdy na nartach należy mieć na sobie kurtkę narciarską. 

Niejednokrotnie można dostrzec na stoku początkujących amatorów narciarstwa, którzy zachęceni słońcem oraz tym, że jest im ciepło (od wysiłku), zdejmują kurtki i zostają w samych bluzach. Czasem w ramach „opalania się” zjeżdżają bez odzieży z długim rękawem. Tymczasem to bardzo niebezpieczne. Gruba, warstwowa odzież chroni nas przed wyziębieniem oraz otarciami w razie upadku. 

Panie mogą praktykować opalanie na stoku, ale już po skończonej jeździe i przy użyciu kremu z filtrem – zimowe słońce jest bardzo mocne, choć w trakcie pobytu na powietrzu tego nie czujemy. Kurtkę należy uzupełnić spodniami narciarskimi i dopasowanymi butami. Narty, buty oraz kijki można zazwyczaj wypożyczyć w wypożyczalniach, które znajdują się tuż przy stokach. Resztę sprzętu należy już mieć ze sobą.

Podsumowanie

Narty dla kobiet to specjalnie zaprojektowany sprzęt, który uwzględnia różnice w damskiej budowie ciała oraz jest lżejszy i bardziej miękki. Dzięki temu prościej jest na nim jeździć – takie narty wymagają mniej siły niż standardowy model męski czy unisex. Producenci nart biorą po prostu pod uwagę, że statystycznie panie mają mniej siły fizycznej niż mężczyźni.

Nie zmienia to faktu, że każda kobieta może jeździć na takich nartach, jakie jej najbardziej odpowiadają – i wcale nie musi to być rodzaj „lady”. Za to damskie narty na pewno będą pomocne w nauce jazdy, która nie jest taka łatwa!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?
NARCIARSTWO

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy
NARCIARSTWO

Jak jeździć na nartach? Poradnik dla początkujących

Jak jeździć na nartach? Poradnik dla początkujących

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu