WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak dobrać narty freestyle? Poradnik dla początkujących

30 wrzesień 2022
#PORADY

Freestyle czyli tak zwany styl wolny to coraz bardziej popularna forma wśród miłośników sportów zimowych. Czym się charakteryzują i o czym powinieneś pamiętać przy zakupie nart, wybierając ich właściwy model? Poznaj wszystkie najważniejsze kwestie, dzięki którym będziesz mógł się cieszyć jazdą w świeżym puchu.


Freestyle – co to takiego?

Freestyle to, innymi słowy, narciarstwo dowolne. Zaliczyć można do niego wiele różnych typów wyczynów. Na igrzyskach olimpijskich występują takie konkurencje jak slopestyle, half pipe czy big air. Nieco czym innym jest freeride, który oznacza jazdę poza wyznaczonymi trasami. Styl wolny to szalone ewolucje, pęd i adrenalina. Jednak byś mógł się nimi w pełni cieszyć, niezbędny będzie odpowiedni sprzęt narciarski.

Budowa nart freestyle

Podobnie jak narty zjazdowe tak i narty freestyle możemy podzielić na kilka rodzajów. Są jednak pewne cechy budowy, które towarzyszą sprzętowi zawsze. Narty przeznaczone do stylu wolnego będą posiadały tak zwany twin-tip. Są to, innymi słowy, wygięte tyły, a także dzioby nart. Twin-tipy sprawiają, że narty te umożliwiają narciarzowi jazdę tyłem. Jest to niezwykle istotne w kontekście różnych ewolucji, które możesz wykonywać dzięki bardziej mobilnemu sprzętowi.

buty narciarskie i narty na śniegu

Obecnie rozwiązaniem, które jest coraz częściej wykorzystywane przy konstrukcji nart freestyle, jest tak zwany rocker. To podłużna budowa narty. Dzięki takiej konstrukcji narciarz może z łatwością przenosić ciężar ciała na przód lub tył nart i tym samym wykonywać efektowne ślizgi i ewolucje. Wynika to m.in. z faktu, że w tym przypadku punkt styczności narty ze śniegiem w jej przedniej części jest umiejscowiony bliżej wiązania. Narty freestyle czasem zawierają też w sobie elementy drewniane, co wpływa na ich miękkość, a tym samym na swobodę jazdy.

Przeczytaj także: Jak przygotować się na narty?

Właściwy dobór narty freestyle jest bardzo ważny. Zapomnij o zjazdówkach!

Jesteś doświadczonym narciarzem, zwiedziłeś już niejeden stok i myślisz, że nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu do stylu wolnego? Błąd! Cechy nart freestyle, z których tylko najważniejsze wymieniliśmy wyżej, sprawiają, że tylko z nimi możesz jeździć i skakać nie tylko skutecznie, ale i bezpiecznie. Narty zjazdowe mają zgoła odmienne przeznaczenie i nie sprawdzą się w snowparku, dlatego dobrym wyborem będę narty freestyle.

Jeżeli będziesz wykonywać rozmaite ewolucje przy użyciu nart zjazdowych, przy lądowaniu z przeszkód (a zwłaszcza upadkach) o wiele więcej energii będzie przenoszone na twoje ciało. Najlepszy scenariusz w takim wypadku to niepotrzebne nadwyrężenie mięśni i stawów. Najgorszy – wizyta w szpitalu zamiast cieszenia się sportem. Dlatego koniecznie zaopatrz się w odpowiednie narty freestyle!

Jak dobrać narty freestyle? Jaka długość będzie odpowiednia?

Jakie są zalecane długości nart freestyle? Jakie parametry należy brać pod uwagę? Naczelna zasada mówi, że wybierając narty do stylu wolnego, powinieneś mieć dłuższe narty co oznacza że musisz dodać do swojego wzrostu od 5 do 10 centymetrów. Jeżeli wybierzesz sprzęt zbyt krótki, może zapadać się w śniegu, zwłaszcza jeżeli ten będzie świeży i miękki. Długie narty zagwarantują ci także odpowiednią stabilność przy szybkiej jeździe.

Jeżeli twoim celem są zaś naprawdę szybkie wojaże i ryzykowne skręty przy dużych prędkościach, możesz dodać do swego wzrostu nawet 15 centymetrów przy doborze nart. W ten sposób jeszcze mocniej wpłyniesz na stabilność.

Odzież narciarska i jej znaczenie

Tak jak przy wyczynach na stoku wszelkiej innej maści, tak i przy okazji stylu wolnego musisz pamiętać nie tylko o nartach, ale także o właściwym ubiorze. Narty freestyle to przede wszystkim wolność i swoboda. Abyś mógł w pełni się nimi cieszyć, twój strój powinien zapewniać właściwą termoregulację, a także swobodę ruchów. Znaczenie w tym kontekście mają:

  • spodnie narciarskie;
  • kurtki narciarskie;
  • buty narciarskie;
  • rękawice narciarskie;
  • czapki narciarskie.

Ważne jest, aby wszystkie elementy ubioru z jednej strony pozwalały na magazynowanie ciepła, a z drugiej strony nie sprawiały, że będziesz się przegrzewać. Pomóc może ci choćby bielizna termoaktywna. Co oczywiste, odzież narciarska powinna być też wodoodporna, a przede wszystkim właściwie dopasowana do twojej sylwetki.

gogle narciarskie na półce

Wygoda ma tu kluczowe znaczenie. Na nartach freestyle twoje ruchy muszą być nieskrępowane, powinieneś czuć się w pełni swobodnie. Pamiętaj, że także kije narciarskie stanowią ważny element wyposażenia. Odpowiednio sprofilowane i dopasowane do twoich preferencji poprawią komfort jazdy i osiągi.

Przeczytaj także: Jaki krem z filtrem na narty?

Rodzaje nart freestyle

Możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje nart freestyle. Każdy z nich ma trochę inne przeznaczenie i charakterystykę. Przekonaj się, które będą dla ciebie odpowiednie.

Uniwersalne

Mowa tu o nartach, których szerokość w talii wynosi od 90 do 100 milimetrów. Dzięki temu nadają się do jazdy w bardzo różnorodnych warunkach i trasach. Głęboki czy płytki śnieg, doliny czy też leśne ścieżki – dadzą sobie radę w każdej trasie. Posiadają one rocker na dziobie i płaski ogon. Centralna część nart powinna być sztywna. To ułatwi jazdę po twardym śniegu.

Fat Skis

To deski, które wykorzystasz do jazdy w bardzo głębokim śniegu. Twin-tip w przypadku tych nart jest zaznaczony jeszcze wyraźniej niż przy typie uniwersalnym. Są one bardziej sztywne od tych wymienionych wyżej.

narciarz w śniegu

Free Touring

To bardziej specjalistyczne narty, które służą do wjeżdżania po zboczu, a następnie zjeżdżania z niego. Jeżeli interesują cię jazdy poza trasą, to powinieneś zainteresować się owymi deskami. Posiadają one specjalny profil, który ułatwia trudy tego rodzaju wyczynów.

Podsumowanie

By cieszyć się wolnością, trzeba poczynić niemało przygotowań. Warto jednak to zrobić, bo właściwe deski dadzą ci poczucie swobody i kontroli. Nie będziesz musiał bać się upadków, będziesz lepiej panował nad swoim sprzętem i poczujesz się pewnie. W połączeniu z odpowiednio dobraną odzieżą da to efekt w postaci niczym nieskrępowanej jazdy na stoku.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?
NARCIARSTWO

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy
NARCIARSTWO

Jak jeździć na nartach? Poradnik dla początkujących

Jak jeździć na nartach? Poradnik dla początkujących

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu