WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Technika jazdy na nartach — poradnik dla początkujących narciarzy

21 październik 2022
#PORADY

Jazda na nartach to wyjątkowy i chętnie uprawiany sport, którego może nauczyć się praktycznie każdy. Jednak odpowiedni sprzęt narciarski to nie wszystko – liczy się także technika jazdy, nad którą należy stale pracować. W tym artykule znajdziesz wskazówki podpowiadające, od czego najlepiej zaczynać przygodę z narciarstwem. Zrozumiesz, czym jest krawędziowanie nart, jaką rolę ogrywa podczas zjazdu środek ciężkości, na co zwrócić uwagę, gdy wybierasz tor jazdy oraz jaki sprzęt zgromadzić przed pierwszym wypadem na stok. 

Jazda na nartach na stoku – jak się przygotować?

Jazda na nartach jest praktycznie dla każdego! Płeć, wiek oraz kondycja fizyczna nie grają roli. Zjazdy ze stoku to dobra zabawa dla całej rodziny. Do debiutu na stoku warto dobrze się przygotować. W tym kontekście bardzo istotny jest odpowiedni sprzęt, który pozwoli nam na komfortową jazdę po śniegu.

Podstawa to oczywiście dobrej jakości narty zjazdowe. Osoby mniej doświadczone powinny na początek postawić na te stosunkowo krótkie. Czyli jakie konkretnie? Według uniwersalnego wzoru zaleca się odjęcie od swojego wzrostu około piętnastu centymetrów (w przypadku panów lub dwudziestu w przypadku kobiet). Dobrze także kupować początkowo modele o mniejszej twardości, którymi co do zasady lżej się kieruje. 

Warto dodać, że dłuższa krawędź pozwoli na lepsze i efektywniejsze utrzymanie równowagi na skręcie. Jeżeli chcemy, aby wybrane trasy pokonywało się możliwie komfortowo, najlepiej podczas zakupów kierować się specjalnie przygotowanymi tabelami, które tworzą zazwyczaj sami producenci. Kluczowe są takie czynniki, jak nasza waga, wybrana technika (preferowany styl) i tak zwane sztywności narty.

Gdy manewrujesz nartami musisz czuć się przede wszystkim komfortowo. Pamiętaj jednak, że w tym przypadku ważne jest także zdrowie i to, aby podczas rozwijania większych prędkości nie obciążać zbytnio kolan czy bioder oraz aby nie doświadczyć kontuzji stopy.

Jaki strój na narty?

Dobre narty to jednak nie wszystko. Przed wyprawą na stok zdecydowanie przyda się dobrej jakości odzież narciarska. Zamiast jednoczęściowego kombinezonu, który nie jest szczególnie praktyczny, lepiej zdecydować się oddzielnie na spodnie i bluzę najlepiej w towarzystwie odzieży termoaktywnej, która dobrze odprowadza pot od ciała. 

Dla narciarza bardzo ważne jest, aby godziny spędzone na stoku nie skończyły się wyziębieniem. Upadek w głębokim śniegu również będzie wiązał się z mniejszym dyskomfortem, jeżeli będziemy mieć na sobie odpowiednią odzież.

Kluczowe są także buty narciarskie. Jakie sprawdzą się najlepiej? Na rynku można znaleźć wiele modeli, które przeznaczone są dla początkujących. Warto zacząć od nich, ponieważ stopa podczas jazdy mniej się męczy. A pozostałe akcesoria narciarskie? Nie możemy zapomnieć także o kasku narciarskim, który zdecydowanie sprzyja bezpieczeństwu na stoku. Dobrym pomysłem będą także dobrej jakości kije narciarskie

Prędkość jazdy na nartach, promień skrętu i inne czynniki

Prędkość w przypadku jazdy na nartach jest nie bez znaczenia. Wielu początkujących narciarzy nie zdaje sobie sprawy z tego, że na niektórych trasach są w stanie rozwinąć niemałą prędkość, co sprawia, że cały czas należy skupiać się na bezpieczeństwie nie tylko nas samych, ale także innych osób obecnych na stoku. O czym warto wiedzieć?

Zjeżdżając w dół stoku można rozwinąć prędkości rzędu 130 km/h. Teraz wystarczy wyobrazić sobie, że przed nami może pojawić się jeszcze niejeden zakręt. Praca nartami będzie dodatkowo utrudniona, jeżeli będziemy pochylać tułów do tyłu bądź też użytkowany przez nas sprzęt zostanie nieodpowiednio przygotowany na sezon.

dziecko doskonali technikę jazdy na nartach

Warto nauczyć się tak zwanej techniki skrętu podskokiem, która pomaga w redukcji prędkości. Pamiętaj, że tutaj każdy niepożądany ruch może skończyć się upadkiem, a to prosta droga do kontuzji. W tym przypadku mowa o płynnym przechodzeniu z jednego skrętu do drugiego, stosując dynamiczne wybicie się z jednej krawędzi i lądowanie na drugiej.

Góry same w sobie bywają niebezpieczne, natomiast jeżeli chcemy zadbać o to, aby podczas pokonywania trasy nie narażać się dodatkowo na urazy, powinniśmy zadbać o odpowiedni stan nart. Możemy zrobić to samodzielnie, ale równie polecane jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy w serwisie.

Aby komfortowo jeździć po śniegu, dobrze wchodzić w krótkie skręty, zadbać o kolana, osiągać pożądane prędkości i nie unikać nawet stromych stoków, kluczowe będzie ostrzenie krawędzi nart. W tym przypadku używamy specjalnych narzędzi, dzięki którym odzyskamy dawną świetność sprzętu. Narty mogą zużywać się podczas jazdy na krawędziach, a zwłaszcza gdy mają styczność z oblodzoną powierzchnią, która jest niezwykle twarda.

Technika jazdy na nartach – od czego zacząć? 

Jazdę na nartach po stoku warto rozpoczynać od najbardziej podstawowych technik, które pozwolą przede wszystkim na opanowanie niełatwej sztuki kontroli nad sprzętem. Warto rozpoczynać od tak zwanej  jazdy pługiem

To jedna z najprostszych technik, które pozwalają na dużą kontrolę nad prędkością podczas jazdy w dół po stoku. Polega na szerokim rozstawieniu piętek, przy jednoczesnym trzymaniu dziobów nart blisko siebie. Skręt generujemy poprzez przenoszenie ciężaru ciała na prawą lub lewą nartę. 

trening jazdy na nartach

Podczas jazdy bazowej ciężar ciała powinien rozkładać się po równo na obydwu nartach. Nogi uginamy w kolanach a ręce w stawach łokciowych. Bardzo ważne jest to, aby nie pochylać się za bardzo do przodu (nie tworzyć niepotrzebnego nacisku), ani nie odchylać do tyłu.

Doskonalenie techniki jazdy pługiem oraz (z czasem) także skrętu ślizgowego przychodzi coraz bardziej naturalnie w miarę praktyki. Właśnie dlatego nie warto się zniechęcać, nawet jeżeli na początku jazda wydaje nam się trudna i bezowocna, a my nie do końca radzimy sobie z uciekającymi nartami.

Jazda carvingowa na nartach

Osoby, które obyły się już ze sprzętem i opanowały podstawy, chętnie sięgają po nowe wrażenia. Doskonałym przykładem jest tutaj jazda carvingowa, zwana potocznie jazdą na krawędziach nart. O co w tym chodzi? 

Do tej techniki jazdy konieczne jest posiadanie tak zwanych nart carvingowych, czyli takich, które posiadają specjalne wcięcie. Narciarz podczas jazdy w dół wykonuje skręty, wykorzystując przy tym równoważenie siły odśrodkowej poprzez przenoszenie środka ciężkości swojego ciała na krawędzie nart. Co istotne, podczas gdy pokonywany jest kolejny skręt, przy carvingu narciarz nie traci szybkości

narciarze zjeżdzający ze stoku

Nawet rekreacyjna jazda carvingowa na nartach jest szybka i potencjalnie kontuzjogenna, dlatego zdecydowanie nie poleca się jej osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z narciarstwem. Zdecydowanie warto odłożyć tego typu przygodę na moment, w którym będziemy już bardziej zaawansowani. 

Na co zwrócić uwagę, kiedy udoskonalamy technikę jazdy?

Jazda na nartach to sport, którego podstawy można z łatwością opanować podczas jednego wypadu w góry. Eksperci i wytrawni narciarze są jednak zgodni co do tego, że doskonalenie jazdy na nartach odbywa się przez całe życie.

Najlepszym przepisem na poprawę swoich umiejętności jest oczywiście praktyka – osoby, które pokochają tego typu aktywność, będą wracały na stok w każdym sezonie. O czym warto pamiętać, jeżeli szykujemy się na wypad w góry i chcemy odwiedzić stok?

  • Technika skrętu równoległego stosowana jest głównie przez profesjonalnych narciarzy i polega na lekkim pochyleniu na krawędziach nart z jednoczesnym pochyleniem kolan, ale także i bioder do środka skrętu.
  • Ważne jest poruszanie w trzech pozycjach. Tak zwanej strzałkowej, czołowej (w przypadku siły odśrodkowej jest to wychylanie się do wewnątrz skrętu) i kierunkowej.
  • Technika jazdy będzie odpowiednia, jeżeli prowadzenie nart nie będzie wiązało się z pozostawianiem rąk z tyłu w przypadku skrętów. W narciarstwie pracujemy tak naprawdę całym ciałem, ale musimy wiedzieć, które partie powinny być angażowane w danym momencie i jak powinniśmy układać nasze kończyny. Przy jeździe musimy wyzbyć się chaotycznego machania rękoma, które na pewno nam nie pomaga.

Czego warto unikać podczas jazdy na nartach?

Jadąc na narty zapewne liczymy przede wszystkim na dobrą zabawę i przyjemne spędzenie czasu bez rezygnowania z aktywności fizycznej. Przy planowaniu wypadu warto skupić się jednak na trasach, które zamierzamy pokonywać przy zjazdach. Unikaj tych, które mogą być dla Ciebie problematyczne. Dostosuj je do Twoich aktualnych umiejętności. Niektóre trasy są zdecydowanie zbyt trudne dla osób początkujących.

Technika jazdy jest ważna, dlatego nie rezygnuj z możliwości jej dopracowania. Wielu narciarzy nie korzysta z profesjonalnej pomocy instruktorów mając nadzieję, że ustawienie stopy czy dobór sprzętu są odpowiednie. Koniecznie należy zwrócić uwagę na to, czy na przestrzeni lat nic nie zmieniło się w naszej postawie czy nacisku. Są osoby, które zbytnio przechylają się do tyłu, a jest to zauważalne nie tylko w przypadku stromych stoków.

Warto jednak pamiętać, że poprawę techniki możemy uzyskać szybciej, zapisując się na kurs lub na indywidualne jazdy z instruktorem. Wiele osób błędnie zakłada, że są to aktywności zarezerwowane przede wszystkim dla dzieci. Nic bardziej mylnego! Jazdę na nartach można doskonalić przez całe życie w każdym wieku.

Grupy zajęciowe można spotkać niemal we wszystkich ośrodkach narciarskich, jeżeli więc czujemy potrzebę poprawienia swoich umiejętności, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapisać się jeszcze w tym sezonie. Również w podeszłym wieku zaleca się skorzystać z tego rodzaju przypomnienia i udoskonalenia techniki jazdy.

Unikaj też jazdy na nartach bez kasku. O upadek wcale nie jest trudno, natomiast jest to bardzo delikatny rejon, który warto chronić na wszelkie możliwe sposoby.

Bezpieczeństwo Twoje oraz innych osób na stoku jest kluczowe, dlatego unikaj niebezpiecznych sytuacji, które mogą narazić czyjś zdrowie. Zawsze staraj się wybierać sprawdzone trasy i zważaj na innych narciarzy.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?
NARCIARSTWO

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy
NARCIARSTWO

Jak jeździć na nartach? Poradnik dla początkujących

Jak jeździć na nartach? Poradnik dla początkujących

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu