WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Narty w Szwajcarii – gdzie wybrać się na narty do Szwajcarii?

19 kwiecień 2022
#PORADY

Niewiele jest tak kultowych i urokliwych miejsc dla narciarzy jak Szwajcaria. Narty w tym alpejskim kraju to prawdziwa przyjemność. Zobacz, jakie miejsca w tym państwie to najciekawszy kierunek zimowego wypadu!

Mało jest krajów, które tak silnie kojarzą się z narciarstwem jak Szwajcaria. Narty to obok sera, czekolady, czy… banków jeden z najbardziej znanych symboli kojarzonych z Helwetami. Kraj pełen gór, przede wszystkim tych najwyższych. Co ciekawe, Szwajcaria to rekordowe państwo pod względem liczby gór, które mają więcej niż cztery tysiące metrów. Co jednak najistotniejsze, to kraina przepięknych krajobrazów, ośnieżonych szczytów i niebieskiego nieba.

Trudno sobie wyobrazić lepszy i bardziej malowniczy kierunek wyjazdu niż Szwajcaria. Narty zjazdowe wręcz proszą się o to, by je ze sobą zabrać do tej alpejskiej krainy. Nawet jeżeli taka wycieczka nie należy do najtańszych ze względu na panujące tam ceny, prawdziwi fani narciarstwa powinni choć raz spakować sprzęt narciarski i udać się w tamte strony. Dokąd konkretnie? Zapoznaj się z naszymi propozycjami!

narty_gdzie_w_szwajcarii

Veysonnaz

Pierwsza z miejscowości, którą proponujemy, to Veysonnaz. Z czym kojarzy się Szwajcaria? Narty i inne klasyczne elementy już wymieniliśmy, ale wielu osobom na wieść o tym kraju stają też zapewne przez oczami urokliwe obrazki alpejskich domków i kamiennych uliczek. Tak właśnie – bajkowo i niepowtarzalnie – wygląda ta mała miejscowość. Jest tu również bardzo słonecznie. Słońce raczy przyjezdnych swoimi promieniami przez większą część roku. To dobre wieści zarówno dla narciarzy, jak i po prostu dla rodzin, które chcą miło spędzić czas w urokliwym zakątku.

St. Moritz

To jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc, jakimi może się pochwalić Szwajcaria. Narty to więcej niż tradycja w tej miejscowości. To prawdziwa historia narciarstwa. To właśnie w St. Moritz w 1928 roku odbyły się drugie w historii zimowe igrzyska olimpijskie. A liczne trasy cieszyły prawdziwe zastępy turystów przez długie dekady.

Ale St. Moritz to nie tylko pomnik historii. Twoje buty narciarskie i kije narciarskie będą miały okazję, by zapewnić ci niemałą rozrywkę na stokach w tej miejscowości. Znajdziesz tutaj ponad sto pięćdziesiąt kilometrów różnej maści tras. Wjedziesz na nie, wykorzystując około dwadzieścia wyciągów. Uważaj! Wiele z tras w St. Moritz przeznaczonych jest dla zaawansowanych narciarzy!

Zinal

To bardziej zróżnicowane miejsce pod względem trudności tras. Wśród stu piętnastu km tras odnajdziesz zarówno trasy łatwe (ponad dwadzieścia kilometrów), średnie (ponad czterdzieści kilometrów) oraz te trudne (około trzydzieści kilometrów). Znajdują się tu także trasy, z których mogą skorzystać amatorzy freeride. Również fani snowboardu znajdą coś dla siebie.

Ale to jeszcze nie wszystko! Gdy będziesz zmęczony jazdą i zapragniesz na moment odłożyć swoje rękawice narciarskie i czapki narciarskie, napotkasz tu również inne rozrywki. Jedna z nich to przejażdżka liczącą trzy kilometry koleją gondolową łączącą Zinal z sąsiednią miejscowością, Grimentz. Inna opcja to uczestnictwo w miejscowym programie treningowym dotyczącym postępowania w przypadku wystąpienia lawin. To ciekawy i wartościowy sposób na urozmaicenie zimowego wypadu.

Davos

To właśnie w tym miejscu odbywa się od lat Światowe Forum Ekonomiczne. Najsławniejszych ekonomistów, biznesmenów i polityków gości właśnie Szwajcaria. Narty pozostają jednak nieodłączną częścią Davos. Znajdziesz tu przeszło trzysta kilometrów tras o zróżnicowanym stopniu trudności. Pięćdziesiąt funkcjonujących w Davos wyciągów to wsparcie dla wielu tysięcy osób, które decydują się na wyjazd do tego miejsca.

Co ciekawe, Davos to w zasadzie ośrodek narciarski, który obejmuje kilka miejscowości. W tym m.in. okoliczne Rinerhorn czy Jakobsborn. To bez wątpienia jedno z najbardziej popularnych, a także najciekawszych miejsc na narty w Szwajcarii.

Verbier

Ośrodek ten gościł wielu sportowców, w tym przedstawicieli narciarstwa alpejskiego czy narciarstwa dowolnego. Odbywały się tu zawody Pucharu Świata i mistrzostwa świata w różnych dyscyplinach narciarskich. Ale jest to także miejscowość, w której zrobisz pożytek ze swojej odzieży narciarskiej, gdy przybędziesz do Verbier na wypoczynek.

Verbier to kilkaset różnych tras i znakomicie przygotowana infrastruktura. Doprawdy każdy amator narciarstwa odnajdzie tu coś dla siebie. Także ten najbardziej wymagający. Bo właśnie w Verbier znajduje się trasa, która uznawana jest za jedną z najtrudniejszych na świecie. To gratka dla prawdziwych maniaków.

gdzie na narty do szwajcarii

Arosa

Na koniec proponujemy nieco spokojniejsze miejsce. Nie jest to aż tak popularny i wielki kurort jak kilka zaprezentowanych powyżej. Zaznasz tu nieco więcej ciszy i spokoju. Nie oznacza to jednak, że będziesz się nudził. Z pewnością nie! W samej Arosie czeka na ciebie około siedemdziesiąt kilometrów tras. Są to trasy zróżnicowane tak pod względem długości jak i trudności. Jeżeli chcesz w spokoju jeździć i wypróbowywać różne opcje, pamiętaj o tym właśnie kierunku!

Narty w Szwajcarii – jak się przygotować? Kwestie pandemii

Bez wątpienia kurtki narciarskie czy spodnie narciarskie to rzeczy, które powinieneś ze sobą zabrać do Szwajcarii. Narty jednak nie będą cię cieszyć, jeżeli nie będziesz mógł korzystać z tras. A tak się może zdarzyć, jeżeli obce ci będą najważniejsze zasady postępowania w czasie pandemii, jakie obowiązują w tym kraju. Dlatego zwracamy uwagę również na tę kwestię.

Obowiązek noszenia masek dotyczy nie tylko zamkniętych budynków stacji oraz kolejek, ale także wyciągów narciarskich i krzesełkowych. Należy też zwrócić uwagę, że w przypadku niektórych miejsc w Szwajcarii (w tym kurortów narciarskich) może być wymagane okazanie stosownego certyfikatu covidowego. Dobrze, abyś miał to na uwadze, planując wyjazd i zawczasu upewnił się, czy kurort, do którego zmierzasz, nie wprowadził właśnie tego rodzaju wytycznych.

Szwajcaria – narty. Podsumowanie

Ten alpejski kraj to wymarzony kierunek zimowej wycieczki i idealny pomysł na wyjazd na narty. Szwajcarskie lodowce i snowparki to moc atrakcji. Od Zermatt po Matterhorn. Być zapalonym narciarzem i ani razu w swym życiu nie odwiedzić Szwajcarii? Wydaje się to niemal nieprawdopodobne. Teraz znając różne wartościowe miejscowości, do których można się udać w tym kraju, możesz zaplanować wyjątkowy zimowy wyjazd. Zawitaj do Alp, a na pewno się nie zawiedziesz.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?
NARCIARSTWO

Top 10 przedmiotów, które powinieneś zabrać ze sobą na stok narciarski

Top 10 przedmiotów, które powinieneś zabrać ze sobą na stok narciarski
NARCIARSTWO

Wyjazd na narty z dziećmi - wskazówki

Wyjazd na narty z dziećmi - wskazówki

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu