WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Najlepsze miejsca do nurkowania na rafie koralowej

19 May 2023

Witaj w podwodnym rajskim ogrodzie, gdzie magia kolorów spotyka się z nieskończoną różnorodnością morskiego życia. Rafa koralowa pełna jest miejsc, które przeniosą Cię w inny wymiar – lokalizacje pełne niezwykłych podwodnych krajobrazów, a także ekscytujących spotkań ze światem flory i fauny. Przygotuj się na podróż, w której odkryjemy najbardziej zapierające dech w piersiach miejsca do nurkowania na rafie koralowej. Czas zanurzyć się w tajemniczych wodach i odkryć, dlaczego te lokalizacje są jednymi z najlepszych na świecie dla miłośników przygód.


Dlaczego warto wybrać się na nurkowanie na rafie koralowej?

Rafa koralowa to jeden z najbardziej fascynujących i różnorodnych ekosystemów na ziemi. Pod wodą spotkasz się z ogromną liczbą kolorowych ryb, egzotycznych morskich stworzeń, i pięknych roślin. To jak wejście do magicznego ogrodu, gdzie możesz obcować z dziką przyrodą na zupełnie nowym poziomie.

Nurkowanie na tak pięknym obszarze to także prawdziwe wyzwanie dla naszych umiejętności i zmysłów. To okazja do rozwijania umiejętności, a także zdobywania większej kontroli nad oddychaniem i treningu orientacji pod wodą. Każde wejście pod wodę to szansa na naukę czegoś nowego i poszerzenie swoich horyzontów. Rafa koralowa oferuje niezapomniane przeżycia i emocje. Zanurzenie się w jej barwnym świecie pozwoli Ci doświadczyć poczucia spokoju, ciszy i harmonii z naturą. Obserwowanie morskich stworzeń w ich naturalnym środowisku, widok przepięknych formacji i tętniące energią podwodne ogrody dostarczą Ci niezliczonych momentów zachwytu i niezapomnianych wrażeń.

Nurkowanie na rafie koralowej to także możliwość odkrywania nowych miejsc i eksploracji nieznanego. Każdy teren jest unikalny i oferuje coś innego, więc podróżując po różnych miejscach na świecie, będziesz mógł odkrywać różnorodność morskiego świata.

ośmiornica na rafie koralowej

TOP 5 najlepszych miejsc do nurkowania na rafie koralowej

Na całym świecie znajduje się wiele lokalizacji, gdzie można odnaleźć przepiękne, idealne do poznawania rafy koralowe. Znajdują się one zarówno w dalekiej Australii, w Azji, na Karaibach, jak i w bliższych nam rejonach, np. w Egipcie. Każda z nich oferuje zupełnie, co innego zapewniając nam szerokie spektrum doświadczeń. Oto nasze TOP 5 najlepszych miejsc do nurkowania na rafie koralowej!

Wielka Rafa Koralowa (Australia)

Największą na świecie rafą jest Wielka Rafa Koralowa. Zlokalizowana jest ona na Morzu Koralowym, u wybrzeży północno-wschodniej Australii, gdzie ciągnie się przez ponad 2300 km. Ciekawostką może być fakt, że jej powierzchnia przewyższa powierzchnię Polski. W tym otoczeniu żyje ponad 600 gatunków koralowców oraz prawie 2000 gatunków ryb. Rafa pozwala na nurkowanie do głębokości nawet 50 metrów, a na odwiedzających czeka pełen kolorów i różnokształtnych formacji podwodny świat. 

Przeczytaj także: Nurkowanie z maską w Chorwacji – czy nadaje się dla poszukiwaczy wrażeń?

Warto wiedzieć, że to miejsce widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Swoją atrakcyjność zawdzięcza ona licznym wysepkom, lagunom oraz mieliznom. W jej obrębie możemy również spotkać żarłacza tygrysiego – rekina, którego długość może dochodzić nawet do 5 metrów. Oprócz tego na rafie możemy spotkać takie fascynujące podmorskie stworzenia jak np. żółwie morskie, manty, delfiny i innych przedstawicieli fauny oceanu.

Rafa Koralowa Tubbataha (Filipiny)

Jednym z najbardziej spektakularnych miejsc do nurkowania na Filipinach jest Rafa Koralowa Tubbataha. Znajduje się ona na Morzu Sulu, w archipelagu Palawan i jest oddalona od wybrzeża o około 150 km. Rafę tworzą dwa atole – North Atoll oraz South Atoll, które wraz z położoną nieopodal Jessie Beazley Reef objęte są ochroną w ramach Parku Morskiego Rafy Tubbataha. W związku z tym istnieją pewne ograniczenia dla nurków, które mają za zadanie ochronę ekosystemu.

Tubbataha uznawana jest za jedno z najważniejszych miejsc dla ochrony bioróżnorodności i ekosystemów koralowych. W 1993 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W obrębie rafy możemy znaleźć ponad 600 gatunków ryb, w tym rekiny, żółwie morskie czy płaszczki. Oprócz tego rafa jest domem dla ponad 360 gatunków twardych koralowców, które tworzą niezwykłe formacje i pola korali. Sezon nurkowy trwa zazwyczaj od marca do czerwca, kiedy to warunki atmosferyczne i morskie są najkorzystniejsze.

Rafa Koralowa Belize

Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem nurkowym jestRafa Belize. Zlokalizowana jest ona na wschodnim wybrzeżu Ameryki Środkowej, u wybrzeży Belize. Jest ona częścią Wielkiej Mezoamerykańskiej Rafy Koralowej, która jest jednym z największych obszarów tego typu na świecie. Rafa Belize w 1996 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co świadczy o jej wyjątkowej wartości przyrodniczej i znaczeniu dla ochrony bioróżnorodności.

Warto wiedzieć, że jest to jeden największych tego typu systemów na świecie. Rozciąga się na długości około 300 km i składa się z setek małych i dużych raf oraz koralowych wysp. Miejsce to charakteryzuje się niezwykłą bioróżnorodnością. Znajdziemy tam ponad 500 gatunków koralowców, 100 gatunków ryb, żółwie morskie, rekiny i barakudy. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów do nurkowania jest Great Blue Hole. Jest to wielka rozpadlina o szerokości około 300 metrów i głębokości 124 metrów. Miejsce to znane jest ze spektakularnych podwodnych formacji.

kobieta nurkująca w stroju pływackim i masce do nurkowania

Malezja

Malezja jest jednym z najbardziej znanych i cenionych przez sympatyków nurkowania i snorkelingu miejsc. Kraj ten posiada wiele wspaniałych lokalizacji do nurkowania na rafach koralowych. Wśród nich wymienić można m.in. znajdujące się na wschodnim wybrzeżu wyspy Perhentian, które będą doskonałym wyborem dla osób początkujących. Malowniczym i słynącym z pięknych raf koralowych i piaszczystych plaż miejscem jest także archipelag wysp Redang. Nurków przyciąga również wyspa Sipedan, która słynie z intrygującej jaskini żółwi. 

Przeczytaj także: Nurkowanie nie tylko dla wybranych.

Malezja jest domem dla niezwykle różnorodnych systemów raf koralowych. Można tu spotkać też setki gatunków ryb, żółwi morskich oraz innych fascynujących przedstawicieli morskiej fauny. Malezyjskie tereny oferują niesamowite podwodne doświadczenia dla każdego miłośnika nurkowania. Bardzo dużą zaletą Malezji jest fakt, że przez większość roku panują tam dobre warunki do nurkowania. Najlepsza widoczność pod wodą panuje jednak od marca do października. 

Nurkowanie w Egipcie

Wiele zapierających dech w piersiach raf koralowych znajdziemy również w Egipcie. Aby je zobaczyć, można udać się m.in. do Hurghady, Sharm El Sheikh lub Marsa Alam. Przykładem takiego miejsca jest zlokalizowane na półwyspie Synaj Shark & Yolanda Reef. Znajdująca się tam rafa koralowa oferuje wiele atrakcji – pionowe, opadające w głębiny ściany, koralowe ogrody, a nawet wrak statku. Miejsce to charakteryzuje się zmiennymi prądami o różnych kierunkach, a także dużą bioróżnorodnością. Możemy tam spotkać m.in. ławice plataksów i tuńczyków oraz kraby.

Kultowym dla nurków miejscem na Morzu Czerwonych są Brothers Islands, czyli Wyspy Braci. Lokalizacja ta słynie z możliwości nurkowania z rekinami. Najczęściej spotkać tam można żarłacza białopłetwego i młoty. Płytkie wybrzeża wysp tętnią życiem, jednak również i głębsze miejsca mają wiele do zaoferowania. Dla fanów nurkowań wrakowych ogromną atrakcją mogą być wraki dwóch okrętów – Aida i Numidia. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że jest to dosyć wymagające, jednak doskonałe miejsce do nurkowania.

Podsumowując, nurkowanie na rafie koralowej to niesamowite przeżycie, którego nie możemy doświadczyć nigdzie indziej. Rafa stwarza możliwość obserwacji niezwykłych morskich stworzeń, a także zachwyca bogactwem kolorów. Na szczęście na całym świecie istnieje wiele miejsc, w których możemy doświadczyć tego cudu natury. Ważne są jednak również działania ochronne, aby ludzka obecność nie przyczyniała się do trwałej utraty raf.

Wszystkie artykuły niezbędne do nurkowania, w tym maski, płetwy i osprzęt, znajdziesz w sklepie nurkowym Decathlon.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NURKOWANIE

Jak zacząć morsować?

Jak zacząć morsować?
KITESURFING, NURKOWANIE, PŁYWANIE, SNORKELING, WINDSURFING

Sporty wodne — jakie są rodzaje, jaki sprzęt jest niezbędny?

Sporty wodne — jakie są rodzaje, jaki sprzęt jest niezbędny?
NURKOWANIE

Kombinezon do nurkowania - jak dobrać skafander nurkowy? Praktyczne porady!

Kombinezon do nurkowania - jak dobrać skafander nurkowy? Praktyczne porady!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu