WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Owijki do rakiet do padla - jak prawidłowo je założyć i jak często zmieniać?

25 marzec 2022
#PORADY

Owijki do padla są jednymi z najtańszych produktów potrzebnych do uprawiania tej dyscypliny. Nie oznacza to jednak, że ich wpływ na grę jest niewielki. Wręcz przeciwnie ‒ owijki, kiedy są właściwie dobrane, mogą pomóc, niewłaściwie dobrane mogą z kolei zaszkodzić. Ważne jest również ich odpowiednie założenie, aby zawodnik miał pewny chwyt i mógł czerpać radość z gry.

Jakie owijki do padla wybrać – suche czy lepkie?

Zacznijmy od tego, że owijki do rakiet do padla można podzielić na dwa główne rodzaje:

  • bazowe, które są nazywane też podstawowymi,
  • wierzchnie, określane często jako zewnętrzne.

Owijki bazowe to te, które nakładane są bezpośrednio na rączkę. Zakupiona rakieta do padla jest wyposażona w owijkę bazową, ale nie ma owijki wierzchniej. Tę należy dokupić we własnym zakresie i założyć samemu. Oba rodzaje owijek różnią się przede wszystkim grubością – bazowe są bardzo grube, natomiast zewnętrzne są zdecydowanie cieńsze. Między innymi z tego powodu znacznie szybciej zakłada się te drugie.

Przed zakupem owijek zewnętrznych warto pamiętać o jeszcze jednej kwestii, a mianowicie o ich charakterystyce. Owijki wierzchnie mogą być lepkie lub suche. Wybór jest kwestią indywidualną – jedni gracze wolą owijki lepkie, które praktycznie kleją się do dłoni, inni z kolei wybierają te suche, których głównym zadaniem jest szybkie odprowadzenie potu i utrzymanie suchej powierzchni. Owijki zewnętrzne występują w różnych grubościach. Jeżeli komuś zależy na tym, by nieco pogrubić rączkę, to powinien wybierać owijki o grubościach powyżej 0,6 mm. Cieńsze owijki (poniżej 0,5 mm) powinny natomiast znacząco poprawić kontrolę nad uderzeniami.

padel owijka do rakiety

Jak założyć owijkę wierzchnią na rakietę do padla?

Założenie nowej owijki na rączkę rakiety do padla praktycznie nie różni się od zakładania owijki na rączkę rakiety tenisowej. Jeśli na rakiecie mamy już założoną owijkę wierzchnią, to w pierwszej kolejności należy ją usunąć. Na górze rączki wystarczy odkleić taśmę z klejem, a następnie odkręcić nawiniętą owijkę. Ta powinna bez problemu odchodzić od rączki.

Jeśli chodzi o samo zakładanie nowej owijki wierzchniej, to należy to robić zawsze na owijkę bazową, która pozostaje na rączce. Nową owijkę zewnętrzną należy rozpakować, ściągnąć z niej folie (czasami są one tylko z jednej strony, czasami z obu – zależy od firmy) i złapać za stronę wykończoną tasiemką z klejem. Trzymając rakietę rączką do góry, należy na samym końcu rączki przykleić owijkę, a następnie mocno ją naciągnąć i drugą ręką powoli obracać rakietę w taki sposób, by pokrywała ona rączkę rakiety. Bardzo ważna będzie tu zmiana kąta nawijania, tak by owijka z każdym obrotem pokrywała coraz większą powierzchnię rączki.

Nawijanie owijki należy kontynuować aż do momentu pokrycia całej rączki. Jeśli na końcu okaże się, że owijka jest za długa, wystarczy ją przyciąć nożyczkami, a następnie zabezpieczyć owijkę dołączoną taśmą z klejem (zazwyczaj są to cienkie tasiemki z logo producenta).

rakiety do padla owijka

Jak często należy wymieniać owijkę w rakiecie do padla?

Owijki zewnętrzne wymienia się wtedy, gdy stracą one swoje właściwości ‒ nie gwarantują dobrego trzymania lub utrudnione jest odprowadzanie potu. Nie zawsze musi być widoczne zniszczenie czy przetarcie, ale wystarczy, że gracz nie odczuwa komfortu na tym poziomie, co na początku użytkowania.

Warto pamiętać, że żywotność owijki zależy nie tylko od intensywności i warunków grania (rodzaj nawierzchni, pogoda), ale także od warunków przechowywania. Rakieta nie powinna być narażona na stały kontakt z wilgocią, ale również nie może być trzymana na stałe w nasłonecznionym miejscu. Wszystko to może bowiem sprawić, że owijka straci swoje właściwości. Niekiedy może się nawet zdarzyć, że zacznie się kruszyć i dosłownie rozpadać w dłoniach.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

PADEL

Padel - zasady gry

Padel - zasady gry
SPORT, PADEL

Padel dla początkujących – czym jest i na czym polega ten sport?

Padel dla początkujących – czym jest i na czym polega ten sport?
PADEL

Jakie są korzyści z uprawiania padla?

Jakie są korzyści z uprawiania padla?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu