WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak wybrać rakietę do padla? Czym się kierować przy jej wyborze?

25 marzec 2022
#PORADY

Jak wybrać rakietę do padla, aby była odpowiednia do posiadanych umiejętności i dawała przyjemność z gry? Znalezienie odpowiedzi na to pytanie, zwłaszcza na początku przygody z padlem, jest bardzo ważne. Często popełnianym błędem przez amatorów jest bowiem kupowanie profesjonalnego sprzętu, który jest przeznaczony dla turniejowych, bardzo zaawansowanych zawodników. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze rakiety do padla.

Jakie są najważniejsze cechy rakiet do padla?

Rakieta jest najważniejszą rzeczą spośród całego sprzętu do padla. To właśnie nią wykonuje się wszystkie uderzenia i dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na to, by była odpowiednio dobrana do możliwości gracza. Rakiety do padla cechuje szereg parametrów, na podstawie których można ocenić, dla jakiego zawodnika będą właściwe. Do najważniejszych należy zaliczyć:

  • kształt główki – to on warunkuje właściwości rakiet. Najpopularniejsi producenci sprzętu do padla zazwyczaj sprzedają rakiety z główkami w trzech rodzajach: okrąg, łza i diament. Pierwszy rodzaj charakteryzuje się tym, że wybacza najwięcej błędów. W praktyce oznacza to, że nawet nieczyste uderzenia mogą okazać się trafione i skuteczne. Wszystko dzięki temu, że punkt czystego trafienia (tzw. sweet spot) znajduje się w środkowej strefie główki i jest dosyć duży. Jeśli chodzi o główki w rodzaju łzy, to one uchodzą za najbardziej uniwersalne. Są najlepiej zbalansowane pod względem siły i kontroli uderzeń. Ostatni rodzaj – diament – jest wyważany na główkę, co przekłada się na większą siłę uderzeń;
  • waga – co ciekawe, rakiety do padla, mimo że są krótsze, ważą więcej niż rakiety do tenisa. Najlżejsze (juniorskie) rakiety do padla ważą około 230 gramów, a najcięższe nawet około 400 gramów. W przypadku wpływu wagi na grę zasada jest prosta. Im rakieta jest cięższa, tym wygenerowanie siły jest łatwiejsze. Z kolei im lżejsza rakieta, tym lepszą kontrolę można uzyskać. Osoby początkujące powinny wybierać rakiety o wadze około 330–360 gramów. Bardziej zaawansowani mogą sięgać nawet po te ważące około 390–400 gramów;
  • balans – to parametr bezpośrednio związany z rodzajem rakiety. Te o okrągłym kształcie są wyważone na rączkę, te o kształcie łzy mają równomierny balans, a te o kształcie diamentu są wyważone na główkę;
  • grubość – wpływa na wytrzymałość rakiety (im cięższa, tym bardziej wytrzymała). Zazwyczaj w sklepach można znaleźć rakiety do padla o grubości od 34 do 38 mm;
  • materiał – budowę rakiety do padla możemy podzielić na ramę i front (nie ma naciągu, w przeciwieństwie do rakiet tenisowych). Rama może być wykonana z włókna węglowego (wysoka wytrzymałość) lub włókna szklanego (niska wytrzymałość). Z kolei front rakiety jest wykonywany z pianki albo z tworzywa EVA. Pianka jest mniej wytrzymała, ale bardziej sprężysta i pozwala na mocniejsze zagrania. Tworzywo EVA natomiast jest bardziej wytrzymałe i pozwala na większą kontrolę uderzeń.
rakieta do padla wybor

Ile kosztuje rakieta do padla?

Profesjonalne, najwyższe modele rakiet do padla potrafią kosztować nawet sporo ponad 1000 złotych! Jeśli jednak mówimy o grze amatorskiej, nawet na niezłym, zaawansowanym poziomie, to wystarczające będą rakiety z przedziału cenowego 500–700 złotych. Jeszcze mniej mogą zapłacić osoby początkujące oraz mniej zaawansowani amatorzy. W tym przypadku będzie to około 300–400 złotych.

Ceny rakiet do padla są uzależnione głównie od tego, z jakich materiałów zostały wykonane. Najdroższe będą te stworzone z włókna węglowego, a najtańsze – te z większej ilości włókna szklanego.

jaka rakiete do padla wybrac

Jaka rakieta do padla dla początkującego, a jaka dla zaawansowanego gracza?

Wybór rakiety do padla powinien być uzależniony głównie od prezentowanego poziomu. Warto wiedzieć, że na początkowym etapie gry najlepiej stawiać na rakiety jak najbardziej manewrowe, czyli te z okrągłą główką i z balansem na rączkę. Przykładem dobrej rakiety do padla dla początkujących jest rakieta Artengo PR 190.

Osoby, które prezentują już wyższy poziom, powinny wybierać rakiety dla średnio zaawansowanych lub zaawansowanych graczy, a wybór rakiety powinny uzależniać od prezentowanego stylu gry. Zawodnikom stawiającym na bardziej wszechstronną, ale jednak defensywną grę poleca się rakiety w kształcie łzy, które mają balans równomierny. Taką rakietą jest chociażby Bullpadel BP10. Jeśli chodzi o ofensywnie usposobionych graczy, którzy chcą narzucać tempo gry i dyktować warunki na korcie, to powinni oni wybierać spośród ciężkich rakiet wyważonych na główkę (kształt diamentu). Dobrą jakościowo rakietą dla zaawansowanych graczy jest np. Bullpadel VERREX 03.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

FITNESS

Jak mieć płaski brzuch? Dieta i ćwiczenia to podstawa

Jak mieć płaski brzuch? Dieta i ćwiczenia to podstawa
TENIS

Jaka rakieta do tenisa?

Jaka rakieta do tenisa?
BIEGANIE

Bieganie z psem - jak zacząć i jak trenować canicrossing?

Bieganie z psem - jak zacząć i jak trenować canicrossing?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu