WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jaki sprzęt do padla dla początkującego gracza?

25 marzec 2022

Padel jest sportem rakietowym, który dynamicznie rozwija się w Polsce. Z roku na rok w naszym kraju przybywa graczy i miejsc do uprawiania tej dyscypliny, łączącej w sobie elementy tenisa i squasha. Jeśli planujesz rozpocząć przygodę z padlem albo jesteś początkującym zawodnikiem, powinieneś dowiedzieć się, jaki sprzęt do padla będzie potrzebny.

Rakieta do padla

Trudno wyobrazić sobie grę w padla bez rakiety ‒ to jedna z najważniejszych rzeczy, w jakie należy się zaopatrzyć przed rozpoczęciem przygody z tą dyscypliną. Wprawdzie niektóre kluby oferują wypożyczenie sprzętu na czas treningu, ale zdecydowanie lepiej mieć własną rakietę. Aby na początkowym etapie ułatwiała ona grę, powinna być odpowiednio dobrana. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jej kształt. Rakieta do padla dla początkujących powinna mieć kształt okręgu. Tego typu rakiety, ze względu na tzw. sweet spot (pole czystego trafienia) w centralnej części główki, wybaczają najwięcej nieczysto trafionych uderzeń. Na etapie zakupu rakiety do padla dla osoby początkującej warto zwrócić też uwagę na wagę (rakieta nie może być zbyt ciężka, aby nie obciążyła ręki) oraz balans (w zależności od wyważenia niektóre rakiety pozwalają na mocniejsze uderzenia lub większą kontrolę).

padel co dla osoby poczatkujacej

Piłki do padla

Do gry w padla uzywa się niskociśnieniowych piłek, które na pierwszy rzut oka przypominają piłki do tenisa ziemnego. Są one jednak mniej sprężyste, co w praktyce oznacza, że odbijają się niżej od tych tenisowych. Wybierając piłki do padla dla początkujących, warto zwrócić uwagę na to, dla kogo są przeznaczone konkretne modele. Tak, jak w przypadku piłek tenisowych, piłki do padla występują w wersjach dla bardziej i mniej zaawansowanych graczy. Ci pierwsi powinni sięgać po najszybsze i najbardziej sprężyste piłki, natomiast osoby początkujące i dzieci powinni zaczynać od piłek miększych, wolniejszych i odbijających się niżej. Takie piłki pomagają w nauce prawidłowej techniki i dają więcej radości z gry.

padel sprzet dla poczatkujacych

Owijki do padla

Osoby początkujące często nie wiedzą, jak ważną kwestią jest regularna wymiana owijki w rakiecie do padla. To właśnie ona ma istotny wpływ na komfort trzymania rączki i pewny chwyt, czyli bardzo ważne kwestie podczas gry. Zasadniczo owijki do padla można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: suche i lepkie. Obie mają swoich zwolenników. Zazwyczaj na suche owijki decydują się osoby, którym mocno pocą się dłonie. W takich przypadkach warto wybierać owijki posiadające specjalne perforacyjne dziurki lub wcięcia, których zadaniem jest możliwie najszybsze i najdokładniejsze odprowadzenie potu.

Strój do padla

Z racji tego, że padel ma wiele wspólnego z tenisem ziemnym, strój do padla może być złożony z kolekcji tenisowych ‒ tym bardziej że dostępne na polskim rynku kolekcje stricte padlowe są bardzo okrojone. Charakterystyczny tenisowy strój mężczyzn składa się z koszulki polo i krótkich spodenek z kieszeniami, z kolei kobiety stawiają najczęściej na sukienki lub zestaw: koszulka i spódniczka. Część osób wybiera prostsze rozwiązania – zwykłą treningową koszulkę oraz spodenki. Ważne, by wybierana odzież do padla była wyposażona w systemy „oddychające”, ponieważ one przekładają się na komfort gry. Każdy, nawet początkujący zawodnik padla, powinien posiadać spodnie treningowe i bluzę na chłodniejsze dni.

Buty do padla

W hierarchii najważniejszych sprzętów do padla na drugim miejscu, tuż za rakietą, powinny znaleźć się buty. Padel to dynamiczna gra, w której liczą się m.in. szybkość i dobre poruszanie się po korcie. A to nie jest możliwe bez odpowiedniego obuwia. Buty do padla, podobnie jak buty do tenisa, mają specjalną podeszwę, która jest odporna na ścieranie oraz wpływa na dobrą przyczepność, stabilność i amortyzację stopy. Najlepszymi parametrami cechują się najwyższe i zarazem najdroższe modele. Te jednak są przeznaczone głównie dla graczy mocno zaawansowanych, rywalizujących w turniejach. Zawodnikom początkującym, amatorom i typowo rekreacyjnym graczom wystarczą niższe modele obuwia.

Torba do padla czy plecak – co wybrać?

padel wyposazenie

Posiadając rakietę do padla, buty i inne akcesoria, warto pomyśleć o czymś, w czym można byłoby je przechowywać i przenosić. Torby do padla, pokrowce i plecaki charakteryzują się specjalnym kształtem i rozmiarem. Tego typu produkty są dostosowane do potrzeb zawodników na różnym poziomie zaawansowania. Plecaki do padla są zazwyczaj mniejsze od toreb i przydają się głównie tym, którzy zabierają na trening rakietę i akcesoria. Torby do padla mogą być natomiast małe lub większe, czyli takie, które pomieszczą kilka rakiet, akcesoria, buty czy odzież. Wybór powinien być uzależniony od potrzeb gracza.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

PADEL

Padel - zasady gry

Padel - zasady gry
SPORT, PADEL

Padel dla początkujących – czym jest i na czym polega ten sport?

Padel dla początkujących – czym jest i na czym polega ten sport?
PADEL

Jakie są korzyści z uprawiania padla?

Jakie są korzyści z uprawiania padla?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu