WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Dlaczego piłka nożna jest najpopularniejszym sportem na świecie i w Polsce?

23 listopad 2022

Piłka nożna jest jedynym sportem, który przyciąga przed telewizory taką rzeszę kibiców. Sport ten rozbudza wyobraźnię, więc nie może dziwić, że gromadzi on tylu fanów na całym świecie. Gra w piłkę nożną jest prosta, co sprawia, że dyscyplina ta może być z powodzeniem uprawiana przez każdego. Dziś spróbujemy się zastanowić co stoi za tak ogromną popularnością futbolu. Oto kilka powodów, dla których piłka nożna jest najpopularniejszym sportem na świecie!


Z czego wynika popularność piłki nożnej?

Na popularność futbolu na świecie składa się wiele czynników, jednak tym, co stanowi jej podstawę jest niezwykła prostota tego sportu. Moc futbolu polega na tym, że każdy może uprawiać ten sport i może robić to w dowolnym miejscu. Do grania w piłkę wcale nie potrzeba perfekcyjnie przygotowanego boiska czy bramek. Ba! Często nie potrzeba nawet piłki! Futbol to sport, który wyróżnia uniwersalność i dlatego jest tak popularny w każdym zakątku świata. To właśnie różni go od takich sportów jak skoki narciarskie, rugby, hokej czy krykiet.

piłkarz na boisku

Podróżując po biedniejszych krajach często można zauważyć dzieci, które biegają boso za butelką napełnioną piaskiem, która ma imitować piłkę i próbują trafić nią do bramki, która jest zaaranżowana przez dwa plecaki lub fragment muru. Podróżując po egzotycznych zakątkach globu możemy zaobserwować miejscowych, którzy kopią pomiędzy sobą piłkę na lokalnej plaży. Wszystko to prowadzi do refleksji, że piłka nożna to sport praktycznie dla każdego. Niezależnie od pochodzenia czy statusu materialnego – może grać w nią każdy i przy tym doskonale się bawić. Ludzie chętniej poświęcają się piłce nożnej niż graniu w koszykówkę lub siatkówkę. Jest to jedna z podstaw, która stoi za popularnością futbolu na świecie.

Sport, który jednoczy

Piłka nożna to sport, który posiada dar jednoczenia. Szczególnie możemy to zaobserwować podczas meczów reprezentacji narodowej. Jest to rodzaj wydarzenia, które niejako wykracza poza zainteresowanie samym sportem. Mecz reprezentacji gromadzi na stadionie oraz przed telewizorami osoby, które na co dzień nie interesują się piłką nożną. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ jest to coś więcej niż zwykły mecz. Jest to moment, który wzbudza poczucie patriotyzmu, dumy narodowej oraz jednoczy wszystkich członków narodu, którzy teraz wspólnie dopingują swoich reprezentantów w międzynardowych zmaganiach.

Kiedy reprezentacja rozgrywa ważny mecz trybuny prawie zawsze zapełniają się w 100%. Ludzie przyodziewają barwy narodowe i dopingują swoich reprezentantów. Szczególnie ważnym momentem jest odegranie hymnu narodowego, który odśpiewywany jest wspólnie przez wszystkich zgromadzonych na stadionie. Sprawia to, że mecz reprezentacji narodowej to zdecydowanie więcej niż zwykłe wydarzenie sportowe. Jest to wydarzenie o charakterze patriotycznym, która umacnia poczucie wspólnoty.

Nośnik lokalnego patriotyzmu

Patriotyzm krzewiony przez piłkę nożną nie ogranicza się tylko do wymiaru narodowego. Można go także zaobserwować na poziomie lokalnym poprzez kibicowanie miejscowym klubom. To właśnie z lokalnego patriotyzmu wyrosła klubowa piłka nożna. Ponad 100 lat temu, kiedy sport ten dopiero się kształtował, nastąpił wysyp powstawania klubów piłkarskich. Tworzone one były w konkretnych dzielnicach lub przy zakładach przemysłowych. To właśnie stąd takie nazwy klubów jak np. „Górnik” czy „Hutnik”. Ich działalność angażowała i jednoczyła lokalną społeczność. Z klubem identyfikowały się najpierw dzielnice, a potem całe miasta.

Pomimo upływu czasu i postępującej globalizacji nadal możemy obserwować to zjawisko. Miasta lub nawet całe regiony wykazują przywiązanie do miejscowych klubów. W dobie Internetu, telewizji i swobodnego przepływu informacji można kibicować dowolnemu klubowi na świecie. Nie kłóci się to jednak ze wspieraniem lokalnej drużyny, która reprezentuje nasze miasto lub region nawet w najniższych klasach rozgrywkowych. Jest to kolejny aspekt piłki nożnej, który ma w sobie moc jednoczenia ludzi.

Dlaczego piłka nożna jest tak popularna? Rola emocji

Człowiek to istota czująca. Każdy z nas ma potrzebę przeżywania emocji – zwłaszcza tych pozytywnych – jednak dla zachowania naturalnej równowagi nasza psychika potrzebuje również tych mniej przyjemnych doznań. To wszystko zapewnia piłka nożna. Jest to dyscyplina pełna emocji. Zarówno tych pozytywnych podczas zwycięstw i zdobywania trofeów oraz tych negatywnych podczas przeżywania spektakularnych porażek.

To właśnie ten emocjonalny rollercoaster przyciąga tysiące widzów na stadiony i przed telewizory. Oglądanie meczu i przeżywanie go razem z piłkarzami swojej drużyny sprawia, że ludzie czują, że żyją. Jest to właśnie ten element namiętności, który sprawia, że piłka nożna jest popularnym sportem. Emocje te udzielają się niezależnie od wieku. Wśród fanów piłki nożnej na stadionach zobaczyć możemy zarówno dzieci, dorosłych, jak i staruszków. Ciężko znaleźć sport, który zapewniałby tyle uniesień co futbol.

Piłka nożna jako produkt marketingowy

Nie można również nie wspomnieć o tym, że za popularnością piłki nożnej na świecie stoi jej potencjał marketingowy. Turnieje takie jak mistrzostwa świata czy Liga Mistrzów przyciągają przed ekrany setki milionów widzów. Sprawia to, że wielkie firmy wydają miliony dolarów, aby móc się zareklamować w trakcie meczu. Piłka nożna jest najbardziej popularnym sportem na świecie co przyciąga również bogatych sponsorów, którzy chętnie umieszczają swoje loga na koszulkach. Cała ta machina marketingowa sprawia, że futbol niezmiennie znajduje się na czele, jeżeli chodzi o popularność.

Dlaczego piłka nożna jest popularna w Polsce?

Piłkę nożną uważa się za nasz sport narodowy. Duży wpływ na to miały wielkie sukcesy reprezentacji Polski odnoszone na turniejach mistrzowskich w latach 70., 80. i 90. XX wieku. Polacy dwukrotnie zdobywali srebrny medal mistrzostw świata. Miało to miejsce w 1974 oraz 1982 roku. Do tego dołożyć należy złoty medal podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku oraz srebrne medale w roku 1976 i 1992. Pokolenie tamtych piłkarzy zbudowało w Polsce klimat miłości do futbolu.

Po wielu latach bez sukcesów polska piłka ponownie zaistniała na świecie. Mniej z powodu sukcesów reprezentacji, a bardziej z powodu młodego pokolenia polskich piłkarzy, którzy odnoszą duże sukcesy na arenie międzynarodowej. Wśród nich zdecydowanie na czoło wysuwa się Robert Lewandowski, który obecnie uważany jest za jednego z najlepszych piłkarzy i stawiany jest na równi z takimi zawodnikami jak Leo Messi czy Cristiano Ronaldo. Znają go ludzie na całym świecie i jest to zjawisko, o którym polska piłka do tej pory mogła tylko pomarzyć. Duże sukcesy na arenie międzynardowej odnoszą również Wojciech Szczęsny, Piotr Zieliński czy Arkadiusz Milik.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

PIŁKA NOŻNA

Ile wynoszą wymiary boiska do piłki nożnej? Poznaj wymiary boiska piłkarskiego

Ile wynoszą wymiary boiska do piłki nożnej? Poznaj wymiary boiska piłkarskiego
PIŁKA NOŻNA

Rozmiary piłek nożnych. Jak wybrać rozmiar piłki?

Rozmiary piłek nożnych. Jak wybrać rozmiar piłki?
PIŁKA NOŻNA

Co to jest spalony w piłce nożnej?

Co to jest spalony w piłce nożnej?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu