WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Ile zarabia trener piłki nożnej? Najlepiej zarabiający trenerzy piłkarscy

22 listopad 2022

Futbol to sport, który generuje bardzo duże pieniądze. W prasie sportowej właściwie codziennie możemy przeczytać o zarobkach piłkarzy. Nieco mniej uwagi poświęca się jednak wynagrodzeniu trenerów, które czasem potrafi wynosić więcej niż poszczególnych zawodników. Ile zarabiają najlepsi szkoleniowcy na świecie? Na jakie wynagrodzenie może liczyć trener w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce? Ile zarabia selekcjoner? Odpowiedzi na te i inne pytania znaleźć można w poniższym tekście.


Jak zostać trenerem piłkarskim? Wymagane uprawnienia

Droga do zostania profesjonalnym trenerem piłki nożnej jest długa, wymagająca oraz bywa kosztowna. Aby móc wykonywać ten zawód trzeba liczyć się z koniecznością odbycia wielu kursów i szkoleń, które niejednokrotnie należy finansować z własnej kieszeni. Jak wygląda droga do zostania trenerem piłki nożnej? Podstawowymi kursami, które są wymagane, by w ogóle rozpocząć swoją przygodę z trenowaniem są Grassroots D oraz Grassroots C. Wymogiem przystąpienia do nich jest posiadanie minimum wykształcenia średniego.

trener piłki z drużyną

Kurs Grassroots D trwa dwa weekendy, kosztuje 250 zł oraz uprawnia do prowadzenia drużyn w C Klasie lub B Klasie, czyli na najniższych stopniach rozgrywkowych w naszym kraju. Kolejnym krokiem jest odbycie kursu Grassroots C. Da nam on uprawnienia do prowadzenia ekip w A Klasie oraz młodzików od 6. do 13. roku życia. Szkolenie to trwa cztery weekendy i kosztuje 800 zł. Posiadając dwie podstawowe licencje można z powodzeniem szukać swojej pierwszej pracy jako trener. Na początku większość osób decyduje się na zatrudnienie w szkółkach piłkarskich, by tam podnosić swoje kompetencje.

Jeżeli nasze ambicje sięgają wyżej, trzeba liczyć się z koniecznością odbycia kolejnych kursów. Są to UEFA C, UEFA B, UEFA A oraz UEFA Pro. Każdy z nich daje nowe uprawnienia, co pozwala na dalszy rozwój kariery trenerskiej. Licencja UEFA B pozwala na szkolenie dzieci i młodzieży oraz prowadzenie drużyn amatorskich seniorów i seniorek średniego szczebla. Kurs UEFA A daje uprawnienia do prowadzenia zespołów seniorskich od drugiej ligi w dół, natomiast UEFA Pro zezwala na objęcie klubu grającego w 1. Lidze lub Ekstraklasie. Każda kolejna uzyskana licencja to możliwość awansu i – co za tym idzie – zarabiania większych pieniędzy.

Ile zarabia trener piłki nożnej w Polsce? Szkolenie młodzieży i Ekstraklasa

Trener rozpoczynający swoją przygodę w szkółce piłkarskiej nie może liczyć na wysokie zarobki. W takich ośrodkach szkoleniowiec dostaje pod swoje skrzydła konkretną grupę dzieci lub młodzieży. Na tym etapie drużyny nie uczestniczą w żadnych rozgrywkach ligowych, więc praca trenera ogranicza się do 2-3 treningów tygodniowo i ewentualnych wyjazdów na turnieje. W zależności od miejscowości wynagrodzenie za prowadzenie jednej grupy może wynosić od 400 do 650 złotych miesięcznie. Biorąc pod uwagę, że jedna osoba znajdzie czas na prowadzenie dwóch grup w jednym czasie to pensja na tym etapie kariery może wynosić pomiędzy 800 a 1300 zł.

Przejdźmy jednak do profesjonalnych rozgrywek. Ile zarabia trener w polskiej Ekstraklasie? Zróżnicowanie zarobków wewnątrz naszej rodzimej ligi jest dosyć duże. Najniższe wynagrodzenie zazwyczaj otrzymują szkoleniowcy ligowych beniaminków. Wynika to z faktu, że klub sportowy, który dopiero awansował z 1. Ligi nie dysponuje na ogół wysokim budżetem. Trenerzy takich zespołów zarabiają mniej więcej od 15 do 20 tysięcy złotych na miesiąc, co daje około 180-240 tysięcy za sezon. Warto wiedzieć, że pensje trenerów są nierzadko wyższe niż zarobki piłkarzy.

trener z młodzikami

Średnie zarobki trenerów sportowych w Ekstraklasie wynoszą około 30 tysięcy złotych miesięcznie, czyli mniej więcej 360 tys. rocznie. Są jednak w naszej lidze szkoleniowcy, których pensje zdecydowanie przewyższają średnią. Im bogatszy klub, tym na wyższe wynagrodzenie dla trenera może sobie pozwolić. Zespoły z najwyższym budżetem w lidze oferują kontrakty zaczynające się od 50 tys. złotych miesięcznie, lecz niektóre kwoty mogą sięgnąć nawet 120 tys. Daje to roczne wynagrodzenie w widełkach od 600 tysięcy do nawet 1,5 miliona złotych.

Ile wynoszą zarobki selekcjonera reprezentacji Polski?

Prowadzenie kadry to zaszczyt, więc trener reprezentacji może liczyć na zdecydowanie wyższe zarobki niż szkoleniowiec ligowy. Obecnym selekcjonerem reprezentacji Polski jest Czesław Michniewicz. Wysokość jego wynagrodzenia nie została oficjalnie podana do wiadomości publicznej, jednak według nieoficjalnych ustaleń dziennikarzy może on liczyć na umowę, według której jego miesięczne zarobki wynoszą 43,5 tysiąca euro miesięcznie.

Jego poprzednik – Paulo Sousa – mógł liczyć na zdecydowanie większe wynagrodzenie. Pensja Portugalczyka wynosiła około 70 tys. euro miesięcznie, co na ten moment jest rekordem, jeżeli chodzi o pensję selekcjonera reprezentacji Polski. A jak wygląda to w przypadku poprzednich selekcjonerów? Jerzy Brzęczek zarabiał około 40 tys. euro miesięcznie, Adam Nawałka zaczynał od 25 tys. euro miesięcznie, jednak wraz z sukcesami jego wynagrodzenie wzrosło do około 50 tys. euro za miesiąc pracy. W przypadku poprzednich selekcjonerów były to kwoty jeszcze niższe.

Najlepiej zarabiający trenerzy piłkarscy na świecie

Kwoty zarabiane przez topowych trenerów znacznie różnią się od tych, których znamy z krajowego podwórka. Wynagrodzenie liczone jest tutaj nie w tysiącach, a milionach euro. Są to kwoty, o których polski trener może jednie pomarzyć. Na początku 2022 roku powstało zestawienie, które pozwala nam sprawdzić wynagrodzenie 10 najlepiej zarabiających trenerów na świecie. Wyrażone jest ono w zarobkach rocznych.

Według wspomnianego rankingu na 10. miejscu pod kątem wynagrodzenia znajduje się trener włoskiego AS Roma, Jose Mourinho. Może on liczyć na kontrakt wynoszący 9,2 miliona euro rocznie. Tuż przed nim plasował się były już trener Leeds United, Marcelo Bielsa. Argentyńczyk w klubie z Premier League mógł liczyć na zarobki w wysokości 9,5 miliona euro za sezon. Kolejnym na liście jest trener Realu Madryt – Carlo Ancelotti. Jego zarobki w klubie ze stolicy Hiszpanii wynoszą 11 milionów euro rocznie.

Siódme miejsce w zestawieniu zajmuje Brendan Rodgers prowadzący angielski Leicester City. Na jego kontrakcie widnieje kwota 11,7 miliona euro rocznie. Jeszcze na chwilę pozostajemy w Premier League. Kolejny w zestawieniu jest trener Tottenhamu, Antonio Conte. Włoch może liczyć na wynagrodzenie w wysokości 12 milionów euro. Pierwszą piątkę otwiera szkoleniowiec Juventusu Turyn – Massimiliano Allegri. Na jego konto wpływa rocznie kwota 13 milionów euro. Miejsce czwarte zajmował były już trener PSG – Mauro Pochettino. W klubie z Paryża zarabiał on 14,3 miliona euro rocznie.

Czas na pierwszą trójkę zestawienia. Na najniższym stopniu podium znajduje Jurgen Klopp. Jego roczne wynagrodzenie w Liverpool FC, w którym pracuje od 2015 roku wynosi 17 milionów euro. Największym ligowym rywalem The Reds w ostatnich latach jest Manchester City. Jego trenerem jest Pep Guardiola, którego kontakt wynosi 23 miliony euro rocznie. Jednak najlepiej zarabiającym trenerem na świecie jest prowadzący Atletico Madryt Diego Simeone. Jego rocznie zarobki wynoszą 43 miliony euro rocznie.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

PIŁKA NOŻNA

Ile wynoszą wymiary boiska do piłki nożnej? Poznaj wymiary boiska piłkarskiego

Ile wynoszą wymiary boiska do piłki nożnej? Poznaj wymiary boiska piłkarskiego
PIŁKA NOŻNA

Rozmiary piłek nożnych. Jak wybrać rozmiar piłki?

Rozmiary piłek nożnych. Jak wybrać rozmiar piłki?
PIŁKA NOŻNA

Co to jest spalony w piłce nożnej?

Co to jest spalony w piłce nożnej?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu