Obuwie sportowe bardzo szybko oraz bardzo łatwo ulega zabrudzeniom, dlatego dbanie o jego higienę jest szczególnie ważne, jeżeli chcemy się nim cieszyć przez wiele sezonów. Czy buty sportowe można prać w pralce? Zależy to od rodzaju materiału, z którego są stworzone. Zapraszamy na krótki poradnik, który wyjaśni, które rodzaje materiału nadają się do prania w pralce, jakich zasad przestrzegać oraz jakie są sposoby prania ręcznego. Zapraszamy do lektury!
Odpowiedź na to pytanie brzmi – to zależy. A konkretnie jest to uzależnione od rodzaju butów. Bez żadnych obaw z pralki skorzystać można w przypadku obuwia zszywanego oraz wykonanego z materiałów syntetycznych. Do prania w pralce nadają się także wszystkie buty, który zostały stworzone z tkanin naturalnych. Z powodzeniem prać można również wszystkie te, które posiadają gumową podeszwę jak np. trampki czy buty biegowe. A jakie rodzaje butów nie nadają się do prania w pralce?
Problematyczne podczas prania w pralce mogą okazać się buty sklejane. Zanim zdecydujemy się je wyprać warto sprawdzić na metce zalecenia producenta. Niektóre modele mogą ulec rozklejeniu w trakcie automatycznego czyszczenia. Jeżeli producent zezwala na pranie w pralce – nie ma problemu. Jeżeli jednak odradza taką praktykę to warto tego uniknąć i zrezygnować. Do prania w pralce zdecydowanie nie nadają się buty wykonane ze skóry lub zamszu. Jest to materiał, który wymaga czyszczenia ręcznego z wykorzystaniem specjalnych detergentów. Prania w pralce należy również unikać w przypadku podeszwy skórzanej lub z juty. Może ono wypłynąć na zmianę struktury, koloru oraz powodować, że but będzie przemakać.
Ze względu na brak wirowania buty wyjęte z pralki będą nasiąknięte wodą. Najlepiej dla materiału będzie pozwolić im wyschnąć w sposób naturalny. Nie warto wystawiać ich na działanie skrajnych temperatur np. pozostawiając na słońcu, stawiając na grzejniku lub używając suszarki do włosów. Może to przynieść odwrotny skutek i doprowadzić do zniszczenia obuwia poprzez blaknięcie lub pojawienie się żółtych zacieków. Buty pozostaw do wyschnięcia najlepiej na zewnątrz w suchym i przewiewnym miejscu.
Zdecydowanie lepszym sposobem na przyspieszenie schnięcia jest wypchanie wnętrza butów papierowymi gazetami. Wchłoną one część wilgoci, a jednocześnie nie przyczynią się do zniekształcenia obuwia. Dobrym pomysłem może być również powieszenie butów na sznurku, pod warunkiem że nie znajduje się on w nasłonecznionym miejscu. Zdecydowanie odradza się również stosowanie suszarki bębnowej. Wysoka temperatura może przyczynić się do popękania materiału. Co ważne – sznurówki i wkładki należy suszyć osobno. Można je włożyć do buta dopiero po całkowitym wyschnięciu.
Przejdźmy teraz do butów, których nie można prać w pralce. Rodzaj czyszczenia będzie zależny od typu obuwia. Na początek przyjrzyjmy się butom skórzanym, wykonanym z materiałów skóropodobnych lub zamszu. Szczególnie ten ostatni wymaga specjalnego traktowania, ponieważ podczas kontaktu z wodą może zmieniać fakturę i swój pierwotny kolor. Te rodzaje obuwia prawidłowo czyści się na sucho za pomocą specjalnie dedykowanych temu celowi preparatów. Zakupić można je w każdym sklepie obuwniczym. Preparaty te zazwyczaj występują w formie sprayu, który należy rozprowadzić po materiale, a następnie rozprowadzić za pomocą miękkiej szczoteczki.
Innym typem obuwia sportowego są buty płócienne z gumową podeszwą. Ten rodzaj można z powodzeniem uprać z wykorzystaniem miski z wodą i proszku do prania. Do ciepłej wody z proszkiem należy włożyć buty i zostawić je na około 30 minut. Kiedy namokną trzeba wyszorować je delikatnie za pomocą szczotki. Czyszczenie najlepiej zacząć od podeszwy, a następnie zająć się kolejno językiem i cholewką. Na koniec warto skupić się na czubkach butów i zapiętkach.
Wiele osób zadaje sobie pytanie: jak często prać buty sportowe? Ciężko udzielić tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno należy unikać zbyt częstego prania obuwia piłkarskiego, ponieważ może ulec zniszczeniu poprzez wyblaknięcie koloru oraz powstawanie odkształceń. Optymalnym rozwiązaniem może być regularne czyszczenie na mokro co 2-3 miesiące. W międzyczasie warto na bieżąco dbać o ich czyszczenie poprzez usuwanie błota i zabrudzeń za pomocą szczoteczki. Nie bez znaczenia jest także przygotowanie butów poprzez cykliczną wymianę wkładek i stosowanie preparatów bakteriobójczych oraz dezodorantów. Powinny być to wystarczające środki, które pozwolą utrzymać higienę obuwia i zapewnić komfort użytkowania aż do kolejnego gruntownego czyszczenia.